Պատմական փաստաթուղթ. Նալբանդյանն ու Մոգերինին ստորագրեցին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը: Ինչպես Բրյուսելից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, համաձայնագիրը ստորագրվեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի ներկայությամբ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի կողմից:
Ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ ԵՄ մայրաքաղաքի «Եվրոպա» մեծ ու խորհրդանշական կառույցում՝ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում:
Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով կողմերը հաստատակամություն են հայտնում ամրապնդել համապարփակ քաղաքական և տնտեսական գործընկերությունն ու համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և սերտ կապերի վրա, այդ թվում՝ բարձրացնելով Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը Եվրոպական միության քաղաքականությանը, ծրագրերին և գործակալությունների աշխատանքներին: Համաձայնագրով նպատակ է հետապնդվում խթանել, պահպանել և ամրապնդել խաղաղությունը և կայունությունը և՛ տարածաշրջանային, և՛ միջազգային մակարդակներով, այդ թվում` լարվածության աղբյուրները վերացնելու համար ջանքերը համախմբելու, սահմանային անվտանգությունը ուժեղացնելու միջոցով, ինչպես նաև միջսահմանային համագործակցությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները: Կընդլայնվի նաև շարժունակությունը և տարբեր երկրների մարդկանց միջև շփումը:
Համաձայնագրում շեշտվում է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և տևական կարգավորման համար Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության կարևորությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից վարվող բանակցությունների շրջանակներում այդ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու անհրաժեշտությունը. ընդունելով նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ և ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված նպատակների և սկզբունքների հիման վրա այդ կարգավորմանը հասնելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, այն նպատակների և սկզբունքների, որոնք առնչվում են ուժի կիրառումից կամ դրա սպառնալիքից խուսափելուն, պետությունների տարածքային ամբողջականությանը և ժողովուրդների իրավահավասարությանը ու ինքնորոշման իրավունքին և արտացոլված են ԵԱՀԿ 2008 թվականի նախարարների խորհրդի 16-րդ հանդիպումից ի վեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արված բոլոր հայտարարություններում. նշելով նաև կարգավորման այս գործընթացին աջակցելու՝ Եվրոպական միության հայտարարված հանձնառությունը:
Համաձայնագրում որպես ընդհանուր սկզբունքներ շեշտվում են ժողովրդավարական սկզբունքների, իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքը՝ ամրագրված մասնավորապես, ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում և 1990 թվականի Նոր Եվրոպայի փարիզյան խարտիայում, ինչպես նաև մարդու իրավունքների վերաբերյալ համապատասխան այլ փաստաթղթերում, ինչպես օրինակ՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան, կազմում է Կողմերի ներքին և արտաքին քաղաքականության հիմքը և սույն Համաձայնագրի կարևոր տարրը:
Կողմերը վերահաստատում են ազատ շուկայական տնտեսության սկզբունքների, կայուն զարգացման, տարածաշրջանային համագործակցության և արդյունավետ բազմակողմանիության վերաբերյալ իրենց հանձնառությունը:

Historic document: Armenia and European Union sign Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement
BRUSSELS, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Armenia and the European Union have signed the Comprehensive and Expanded Partnership Agreement.
The agreement was signed in presence of Armenian President Serzh Sargsyan and President of the European Council Donald Tusk, by Armenian foreign minister Edward Nalbandian and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini, ARMENPRESS correspondent reports from Brussels.
The signing ceremony took place in the EU capital’s great and symbolic Europe building, on the sidelines of the Eastern Partnership summit.
Under the agreement, the sides express determination to strengthen comprehensive political and economic partnership and cooperation – based on common values and close ties, including by raising Armenia’s participation in the European Union’s policy, programs and works of agencies.
The agreement seeks to boost, preserve and strengthen peace and stability in both regional and international levels, including combining efforts for eliminating sources of tension, through enhancing border security, as well as cross-border cooperation and friendly relations. Mobility and contacts between peoples of various countries will also be expanded.
The agreement stresses the significance of Armenia’s commitment for the peaceful and lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the necessity of reaching this settlement as soon as possible within the frameworks of the negotiations of the OSCE Minsk Group Co-Chairs: by also accepting the necessity of reaching this settlement based on goals and principles stipulated in the UN Charter and the OSCE Helsinki Final Act , namely the goals and principles which concern avoiding the use of force or the threat of use of force, territorial integrity of states and equality and self-determination right of peoples and are reflected in all statements of within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship since the 2008 OSCE 16th ministerial council meeting: mentioning also the European Union’s commitment in assisting the process of the settlement.
As common values, the agreement mentions respect for democratic principles, rule of law, human rights and fundamental freedoms, namely stipulated in the UN Charter, the OSCE Helsinki Final Act and the 1990 New Europe Paris Charter, as well as in other relevant human rights documents, for example the UN Human Rights Universal Declaration and the European Convention of Human Rights, comprises the domestic and foreign policy basis of the sides and important element of the agreement.
The sides reaffirm their commitments for liberal market economy principles, sustainable development, regional cooperation and effective versatility.