Կառավարությունը հավանություն տվեց ԱԶԲ-ից 40 մլն դոլարի բյուջետային միջոցներ ներգրավելու համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի միջև «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագիր. ենթածրագիր 1» վարկային համաձայնագրի նախագծին:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ համաձայնագրով նախատեսվում է ՀՀ-ին տրամադրել 40 մլն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային աջակցության վարկ:
«Բյուջետային աջակցության վարկավորման մեխանիզմը, ի տարբերություն նպատակային ծրագրերի, հնարավորություն է տալիս ֆինանսավորելու բյուջեի կարևորագույն ծախսային կատեգորիաները: Վարկը կտրամադրվի 15 տարի մարման ժամկետով, որից 3 տարին՝ արտոնյալ»,- ասաց Արամյանը:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում նախատեսվում է, մասնավորապես, հարկաբյուջետային կարգապահության և թափանցիկության բարելավման նպատակով հզորացնել պետական պարտքի և ֆիսկալ ռիսկի կառավարման հզորացում:

YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. The Armenian government approved the draft loan agreement “between Armenia and the Asian Development Bank “Public Efficiency and Financial Markets Program – Subprogram 1”.
Finance minister Vardan Aramyan said under the agreement it is planned to provide Armenia with a 40 million dollar budget assistance loan.
“The budgetary assistance credit, unlike targeted programs, enables to finance the most important spending categories of the budget. The loan will be provided with a 15 year re-payment period, three years being privileged”, Aramyan said.
In particular, it is planned to enhance the fiscal risk management and the state debt with the purpose of improving fiscal discipline and transparency.