Չինաստանը կողմնակից է ԼՂ խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը. կայացել է ՀՀ և ՉԺՀ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ պաշտոնական այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը սեպտեմբերի 4-ին հանդիպել է Չինաստանի պաշտպանության նախարար Չան Վանցյուանին։ Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո մեկնարկել են հայ-չինական բանակցությունները։
Ողջույնի խոսքում Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, որ երկու հինավուրց և մեծ ժողովուրդների պատմական և արժեհամակարգային ընդհանրությունները հրաշալի նախադրյալ են երկկող հարաբերությունները զարգացնելու համար, այդ թվում նաև՝ պաշտպանական ոլորտում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Որպես արդյունավետ փոխգործակցության ուղղություններ նշվել են փոխադարձաբար՝ երկու երկրների համար զինվորական մասնագետների պատրաստումը և համագործակցությունը հումանիտար ոլորտում։ Վիգեն Սարգսյանի համոզմամբ՝ չինական ռազմակրթական հաստատություններում բարձրագույն կրթություն ստացած հայ զինվորականները հրաշալի սպաներ ու հրամանատարներ են դառնում։ Հայաստանն, իր կողմից, պատրաստակամ է ընդլայնել չինացի զինվորական մասնագետների պատրաստման ծրագիրը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային անվտանգության հիմնախնդիրներին։ Չինաստանը, վերջին տարիներին, առավել մեծ ներգրավում է ունենում ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում։ Հայաստանը մեծապես կարևորում է այդ ջանքերն ու պատրաստակամություն հայտնում աջակցել դրանց։ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ թեև Հայաստանը մեծ երկիր չէ, այդուհանդերձ, պատկառելի մասնակցություն է բերում խաղաղարար առաքելություններում։
Երկու պետությունների պաշտպանության նախարարները փոխադարձ շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի և Չինաստանի համար զգայուն հարցերում հետևողական և կառուցողական դիրքորոշումների համար, որոնք դրսևորվում են այնպիսի կարևոր միջազգային հարթակներում, ինչպիսին է, օրինակ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը։ Հայաստանի համար այդ հիմնախնդիրը նախևառաջ ղարաբաղյան հակամարտությունն է։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ իր երկիրը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է։ Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է հակամարտության հետ կապված ներկա իրավիճակը, նշելով, որ թեև Հայաստանը հաստատակամ է իր դիրքորոշման մեջ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարգավորել բանակցային ճանապարհով, այդուհանդերձ, երկրի զինված ուժերը մշտապես պատրաստ են իրադրության ցանկացած զարգացման։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է մեծացնել ջանքերը՝ պաշտպանական ոլորտում հայ-չինական փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ, առավել ևս, որ դրա համար անհրաժեշտ ներուժն առկա է։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել ինտենսիվացնել փոխադարձ շփումները։
Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի պաշտպանական ոլորտին անհատույց օգնություն տրամադրելու համար։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գնահատմամբ՝ դա հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների վկայություններից մեկն է։ Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է հերթական` 10 միլիոն յուանիօգնության տրամադրման համաձայնագիրը։

Китай за исключительно мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта: состоялась встреча министров обороны Армении и КНР
В рамках официального визита в Китай министр обороны Армении Виген Саркисян 4 сентября встретился со своим китайским коллегой Чаном Ваньцюанон. После официальной церемонии приветствия начались армяно-китайские переговоры.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, в своем приветственном слове Виген Саркисян поблагодарил министра обороны КНР за приглашение посетить Китай.
Министр обороны Китая отметил, что исторические сходства и системы общей ценности двух великих народов являются отличной предпосылкой для развития двусторонних отношений, в том числе в сфере обороны.
В качестве направлений продуктивного сотрудничества были отмечены подготовка военных специалистов и гуманитарное сотрудничество. По убеждению Вигена Саркисяна, армянские военнослужащие, получившие высшее образование в китайских военно-учебных заведениях, стали отличными офицерами и командирами, и Армения готова расширить проект подготовки военных специалистов с Китаем.
В ходе встречи министры обороны также коснулись вопросов международной безопасности. В последние годы участие Китая в ограничении глобальных вызовов значительно возросло. Армения придает важность этим мерам и выражает готовность поддержать их. Виген Саркисян отметил, что, хотя Армения небольшая страна, она уделяет особое внимание участию в миротворческих миссиях.
Министры обороны двух стран поблагодарили друг друга за конструктивную позицию по вопросам, чувствительным для Армении и Китая в рамках важных международных платформах.
Для Армении наиболее чувствительным вопросом является нагорно-карабахский конфликт. Министр обороны Китая подчеркнул, что его страна выступает за исключительно мирное урегулирование этого конфликта.
Виген Саркисян представил текущую ситуацию, отметив, что, хотя Армения последовательна в своей позиции, которая заключается в урегулировании конфликта путем переговоров, вооруженные силы страны всегда готовы к любому развитию.
Стороны согласились в том, что необходимо активизировать усилия, направленные на углубление армяно-китайского военного партнерства. Достигнута договоренность об активизации взаимных взаимодействий.
Виген Саркисян поблагодарил китайскую сторону за помощь Армении в течение многих лет без предварительных условий. По оценке министра обороны Армении, это один из факторов, документирующих дружеские отношения между двумя государствами. В конце встречи стороны подписали еще одну сделку по оказанию Армении помощи в размере 10 млн юаней.