ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Բաքվում խորը մտահոգություն են հայտնել վերջին դեպքերի առնչությամբ. հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հունիսին տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարություն են տարածել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամուլի գրասենյակից:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահների այցի հիմնական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում ապրիլի 28-ին Մոսկվայում կայացած նախարարական հանդիպումից հետո կողմերի դիրքորոշումները, ինչպես նաև հակամարտության գոտում տիրող ընդհանուր իրադրությունը քննարկելն էր:
«Համանախագահները հանդիպել են Երևանում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի (հունիսի 10) և Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի (հունիսի 19) հետ: Երկու մայրաքաղաքներում էլ նրանք խորհրդակցություններ ունեցան արտաքին գործերի ու պաշտպանության նախարարների հետ: Համանախագահները մեկնեցին Լեռնային Ղարաբաղ (հունիսի 12)՝ հանդիպելու «դե ֆակտո» իշխանությունների հետ և այցելեցին մի շարք շրջաններ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը, այդ թվում՝ Զանգելանի, Կուբաթլուի, Լաչինի և Քարվաճառի շրջանները: Բաքվում նրանք նաև հանդիպեցին Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի հետ:
Բաքվի իրենց բանակցությունների ժամանակ համանախագահները խորը մտահոգություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որոնք Ադրբեջան կատարելիք իրենց այցի նախօրեին շփման գծում կորուստների պատճառ են դարձել: Նրանք դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ խուսափելու հետագա լարումից:
Համանախագահները նույն ուղերձը հղումն են Հայաստանի ղեկավարներին և Լեռնային Ղարաբաղի «դե ֆակտո» իշխանություններին: Նրանք խրախուսում են կողմերին ձեռնարկել միջոցներ, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջազգային սահմանին:
Երկու մայրաքաղաքներում համանախագահները կողմերին կոչ են արել բարեխղճորեն և քաղաքական կամք ցուցաբերելով վերաներգրավվել բանակցություններում:
Նրանք ընդգծել են, որ սա միակ եղանակն է, որի միջոցով հնարավոր է բերել տևական խաղաղություն տարածաշրջանի ժողովուրդներին, ովքեր ակնկալում են և արժանի են առաջընթացի և հակամարտության կարգավորման:
Նախագահներն արտահայտել են իրենց մտադրությունը վերսկսելու քաղաքական երկխոսությունը՝ նպատակ ունենալով գտնել փոխզիջումային լուծում կարգավորման ամենավիճահարույց հարցերի համար»,-նշված է հայտարարության տեքստում:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահները հուլիսի 3-ին կայցելեն Վիեննա՝ այցի մասին տեղեկություն փոխանցելու Մինսկի խմբի անդամներին: Նրանք նաև ծրագրում են շուտով կրկին հանդիպել Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ՝ քննարկելու առաջիկա աշխատանքի ձևաչափերը:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region in June, “Armenpress” was informed from the press service of the OSCE. The main purpose of the Co-Chairs’ visit was to discuss the position of the Sides towards the next steps in the Nagorno-Karabakh peace process after the trilateral ministerial meeting in Moscow (28 April) as well as the overall situation in the conflict zone.
The Co-Chairs met with Armenian President Serzh Sargsyan in Yerevan (10 June) and with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku (19 June). In both capitals, they also held consultations with the Foreign and Defence Ministers. The Co-Chairs traveled to Nagorno-Karabakh (12 June) to meet with the de-facto authorities, and visited a number of territories around Nagorno-Karabakh, including the Zangelan, Kubatly, Lachin, and Kelbajar districts. In Baku, they also met with the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh.
In their talks in Baku, the Co-Chairs expressed deep concern over the recent violations of the ceasefire, resulting in casualties on the Line of Contact, on the eve of their visit to Azerbaijan. They appealed to the leadership of Azerbaijan to avoid further escalation. The Co-Chairs are sending the same message to the leadership of Armenia and de facto authorities of Nagorno-Karabakh. They encouraged the Sides to consider measures that would reduce tensions on the Line of Contact and the international border between Armenia and Azerbaijan.
In both capitals, the Co-Chairs called upon the parties to re-engage in negotiations on substance, in good faith and with political will. They underscored that this is the only way to bring a lasting peace to the people of the region, who expect and deserve progress in the settlement of the conflict. The Presidents expressed their intention to resume political dialogue in an attempt to find a compromise solution for the most controversial issues of the settlement.
The Co-Chairs will travel to Vienna to brief the members of the Minsk Group on 3 July. They also plan to meet again soon with the Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers to discuss modalities of the forthcoming work.