Վաշինգտոնում խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվողներն Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցներն են եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ հայկական համայնքի կազմակերպած խաղաղ ցույցի մասնակիցների վրա հարձակման հեղինակները հենց Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցներն են եղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է հեղինակավոր The Guardian-ը:
Պարբերականի հետ զրույցում ականատեսներից մեկն ասել է, թե Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները ծեծկռտուք են սկսել այն ժամանակ, երբ ցույցի մասնակիցներից մեկը պահել է քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) դրոշը:
Կատարվածին անդրադարձել են նաև հեղինակավոր մի շարք այլ լրատվամիջոցներ ևս: CNN-ը հայտնել է, որ Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի կեցավայրի դիմաց իրականացված հարձակման հետևանքով տուժել է ինը մարդ:
New York Post-ը ևս գրում է, որ ցուցարարների վրա հարձակվել են Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները: Տեղադրված տեսանյութում երևում է նաև, թե ինչպես են նրանք հայհոյանքներ հնչեցնում խաղաղ ցուցարարների հասցեին: Լրատվամիջոցը հայտնում է, որ վիրավորներից երկուսը ծանր վիճակում են:
Ոստիկանական դեպարտամենտի խոսնակ Դաստին Ստերնբեքը տեղեկացրել է, որ կատարվածի առնչությամբ երկու մարդ ձերբակալվել է: Նրանցից մեկը մեղադրվում է բախման ժամանակ ոստիկանի վրա հարձակվելու մեջ:
«Նման հարձակումներ չենք ակնկալել տեսնել ԱՄՆ մայրաքաղաքում, հակառակ նրա, որ դրանք սովորական են Էրդողանի կառավարած Թուրքիայում եւ այլ բռնատիրական երկիրներում։ Թուրքիան փորձում է իր անհանդուրժողականությունը Միացյալ Նահանգներ փոխադրել»,- այս առնչությամբ հայտարարել է Հայ Դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, ով հարձակման մի մասը տեսագրել է և տեղադրել Հայ Դատի հանձնախմբի ֆեյսբուքյան էջում:

Напавшие на мирных демонстрантов в Вашингтоне были сотрудники службы безопасности Эрдогана
Напавшие на мирных демонстрантов в Вашингтоне были сотрудники службы безопасности Эрдогана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета The Guardian.
Один из очевидцев сказал в беседе с корреспондентом газеты, что сотрудники службы безопасности Эрдогана начали потасовку в то время, когда один из мирных демонстрантов поднял флаг курдского «Демократического союза» (PYD).
Об инциденте пишут и другие СМИ. Так, CNN сообщает, что вследствие стычки напротив резиденции турецкого посла пострадали 9 человек.
New York Post сообщает, что на мирных демонстрантов в Вашингтоне напали сотрудники службы безопасности Эрдогана. В размещенном видео видно, как они грязно ругаются в адрес демонстрантов. По данным издания, 2 пострадавших – в тяжелом состоянии.
Пресс-секретарь департамента полиции Дастин Стернберг сообщает, что в связи с инцидентом задержали 2 человек. Один из них обвиняется в нападении на полицейского в ходе указанного инцидента.
«Мы не преполагали увидеть подобное нападение в столице США, хотя и подобное типично для руководимой Эрдоганом Турции и других авторитарных стран. Турция пытается переместить свою нетерпимость в США»,- заявил по этому поводу исполнительный директор комитета Айдата США Арам Амбарян. Он сделал запись части этого инцидента и разместил видео на своей странице в Facebook.
Демонстрация была организована комитетом Айдата США, Эллинским советом Америки и рядом курдских, ассирийских и греческих организаций.