Ուկրաինայի Անդրուշեւյան քաղխորհրդի պատգամավորները հորդորել են ապրիլի 24-ը հայտարարել Հիշատակի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Ժիտոմիրի մարզի Անդրուշեւյան քաղխորհրդի պատգամավորները որոշում են ընդունել՝ դիմել Գերագույն ռադային եւ Ուկրաինայի նախագահին՝ ապրիլի 24-ը հայտարարելու հայ ժողովրդի ողբերգության զոհերի Հիշատակի օր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով analitikaua.net-ին:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասված Է. «Հավաստելով մեր հանձնառությունը ցեղասպանության կանխման, ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդների իրավունքների վերականգման եւ պատմական արդարության հաստատման համար միջազգային պայքարում, մենք հորդորում ենք Ձեզ՝ համերաշխություն հայտնել միջազգային հանրությանը եւ ապրիլի 24-ը հայտարարել հայ ժողովրդի ողբերգության զոհերի Հիշատակի օր»:
Ուկրաինայի հայերի միության Հատուկ կոմիտեի ղեկավար Դավիթ Դավթյանի տեղեկանքի համաձայն՝ ավելի վաղ համանման ուղերձներով հանդես են եկել տեղական մի շարք խորհուրդներ:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել Է, Հայերի ցեղապանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուկրաինայում կազմակերպվել են շուրջ 40 թեմատիկ միջոցառումներ: Ուկրաինայի հայերի միության նախաձեռնությամբ ցեղասպանության զոհերի հիշատակին տասից ավելի խաչքարեր են կանգնեցվել երկրի տարբեր տարածաշրջաններում:

102-я годовщина Геноцида армян: Депутаты Андрушевского горсовета призывают объявить 24 апреля Днем памяти
На18-й сессииАндрушевского городского совета Житомирской области депутатами горсовета было приняторешениеобратиться к Верховной Раде и Президенту Украины объявить 24 апреля Днем памяти жертв трагедии армянского народа, сообщает Арменпресс со ссылкой на analitikaua.net.
В обращении к Верховной Раде и Президенту Украины, в частности говорится: «Подтверждая свою приверженность международной борьбы за предотвращение геноцида, восстановление прав народов, подвергшихся геноциду, и утверждения исторической справедливости, учитывая изложенное, мы призываем Вас выразить свою солидарность с международным сообществом и объявить 24 апреля Днем памяти жертв трагедии армянского народа».
Напомним, что в связи с 102-й годовщиной Геноцида армян, депутаты Запорожского областного совета на 11 сессии обратились к депутатам Верховной Рады с призывом объявить 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армянского народа.
СогласносправкеГлавы специального комитета Союза армян Украины Давида Давтяна, ранее подобные обращения направлялись от ряда местных советов.
Как уже сообщалось, порядка 40 тематических мероприятий, посвященных 102-й годовщине Геноцида армян, были организованы в Украине.
Напомним также, что по инициативе главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна в память жертв Геноцида армян были установлены более 10 хачкаров в разных регионах страны.