Արցախի այցեքարտը դարձած Տիգրանակերտում այս տարի ևս կընթանան հնագիտական պեղումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի այցեքարտը դարձած Տիգրանակերտում այս տարի ևս կընթանան հնագիտական պեղումներ: Մշակութային և քաղաքական մեծ նշանակությամբ այս հուշարձանի միայն 3-4 տոկոսն է դեռ բացված: Քաղաքը խոստումնալից է, միջոցները՝ սահմանափակ: «Այս տարի Տիգրանակերտի պեղումների համար նախատեսվել է 10 մլն դրամ: Այս միջոցներով կարելի կլինի աշխատել մոտ 25 օր, որից առնվազն 7-ը կտրամադրենք ընդհանուր հնագիտական մաքրմանը»,-ասաց Համլետ Պետրոսյանը:
Հնագետը փաստում է նաև՝ Տիգրանակերտի պեղումներն ընթանում են դանդաղ տեմպերով: Արցախի իշխանությունների տրամադրած համեստ գումարները չեն բավականացնում այդ հզոր քաղաքը բացելու համար: «Մինչև հիմա մենք չենք բացել Տիգրանակերտի ամրոցի մուտքը, միանգամայն հնարավոր է, որ այնտեղ արձանագրություն լինի, նաև չենք կարողանում ընդարձակ պեղումներ անել դամբարանադաշտում: Տիգրանի դրամները շատ եզակի են եղել նույնիսկ իր ժամանակ, եթե մենք հարյուր դրամ գտնենք, դրանցից մեկ-երկուսը Տիգրանինը կլինեն, բայց այդքան դրամ գտնելու համար պետք է պեղենք առնվազն 30 դամբարան, որի համար անհրաժեշտ կլինի տարեկան լրացուցիչ 20-30 մլն դրամ: Այսինքն` նպատակները հասկանալի և տեսանելի են, իսկ միջոցները չեն համապատասխանում դրանց»,- ասում է Համլետ Պետրոսյանը:
Արշավախմբի ղեկավարը վստահեցնում է՝ այսօր չկա ավելի դիտարժան, մաքուր և հասանելի հուշարձան: Հանրության համար հասանելի հուշարձան լինելուն են նպաստում նաև պարբերաբար թարմացվող ֆեյսբուքյան էջը և կայքէջը: Նպատակը հստակ է՝ հարկավոր է անընդհատ ներկայացնել փաստարկներ: Հնագետը կարծում է, որ պետությունը հատուկ քաղաքականություն չի վարում Տիգրանակերտի հարցում: Մինչդեռ այս հուշարձանը նրա համար է, որպեսզի մենք ներկայացնենք աշխարհին:
«Ադրբեջանի հետ առնչվելիս պատմական փաստերը շատ կարևոր են: Ադրբեջանը անընդհատ շեշտում է՝ այդ հողերը պատմական ադրբեջանական հողեր են, իսկ հայերը համոզված են՝ այն հայերի հայրենիքն է: Այսինքն՝ Տիգրանակերտի հետազոտությունը մեր կամքից անկախ որոշակի քաղաքական երանգներ է ստանում, չնայած նրան, որ Տիգրանակերտի թիմը հետազոտությունը հնարավորինս փորձում է պահել ակադեմիական մակարդակում»:
Հնագետը մեկնաբանում է՝ Տիգրանակերտն օգնում է նաև Արցախի հայության ինքնությունն ամրապնդել. «Այդ տարածքի գյուղերը բնակեցված են եղել ադրբեջանցիներով, հիմա այնտեղ հաստատված հայ բնակիչները պատմական միջավայրին համակերպվելու, սեփական մշակութային, ծիսական կյանքը կազմակերպելու կարիք ունեն, և այսօր Տիգրանակերտը կատարում է նրանց հոգևոր, սրբազան կենտրոնի դերը»:
Տիգրանակերտի հետազոտությունն ասես մշակութային ժառանգության հանդեպ տարվող քաղաքականության նոր փորձ է: Տիգրանակերտի տարածքում գտնվող և թանգարանի վերածված ուշ միջնադարյան ամրոցը, աղբյուրներն ու նստարանները հուշարձանն այցելուների համար ավելի հաճելի են դարձնում:
«Մենք ամեն ինչ արել ենք, որ հուշարձանը մատչելի լինի: Տիգրանակերտն ունի շատ լավ դիրք. գտնվում է անմիջապես Ստեփանակերտ-Մարտակերտ մայրուղու վրա, բավական է նստել այդ ճանապարհահատվածով ընթացող ցանկացած երթուղային, և կհայտնվեք Տիգրանակերտում: Ողջ բնակատեղիի տարածքում կան ցուցատախտակներ, սլաքներ, բոլոր պեղված հուշարձանների մոտ հատուկ վահանակներ՝ եռալեզու բացատրություններով»,- նշում է արշավախմբի ղեկավարը:
Չնայած նրան, որ դեռ պեղվել է քաղաքի միայն 3-4 տոկոսը, մենք կարող ենք պատկերացում կազմել տիգրանյան և ավելի ուշ ժամանակների քաղաքի մասին՝ամրոցն իր պարիսպներով, անտիկ թաղամասեր, վաղ քրիստոնեական ընդարձակ և լավ պահպանված հրապարակ: Այս ամենը հնարավորություն է տալիս ասելու՝ տարածաշրջանում Տիգրանի ժամանակի ավելի դասական հուշարձան , քան Տիգրանակերտն է, գոյություն չունի:
Արցախի Տիգրանակերտում պեղումները սկսվել են դեռևս 2006 թվականին՝ հնագետ Համլետ Պետրոսյանի անձնական նախաձեռնությամբ: 2008 թվականից մինչև այսօր Արցախի նախագահի որոշմամբ Տիգրանակերտը պեղվում է պետական ֆինանսավորմամբ:

В Тигранакерте, ставшем визитной карточкой Арцаха, и в этом году пройдут раскопки
В Тигранакерте, ставшем визитной карточкой Арцаха, и в этом году пройдут археологические раскопки. Пока раскопано только 3-4% этого памятника культурного и политического значения. Город многообещающий, средства - ограниченные.
«На археологические раскопки в Тигранакерте в это году выделено 10 млн драмов. На эти средства можно будет работать около 25 дней, из коих 7 мы выделим на общую расчистку»,-сказал Гамлет Петросян.
Как передает «Арменпресс» с его слов, раскопки в Тигранакерте продвигаются медленно. Скромные средства, выделяемые местными властями, не позволяют достойно раскрыть этот мощный город.«До сих пор мы не раскрыли вход в крепость Тигранакерта, возможно, что там будет надпись, мы не можем провести развернутые раскопки в некрополе. Монеты Тиграна были редкостью и в его времена, если мы найдем 100 монет, то 2-3 будут монетами Тиграна, однако для этого нам надо будет раскопать минимум 30 захоронений, на что ежегодно потребуется 20-30 млн драмов. Цели ясны и видимы, средства им не соответствуют»,- сказал Гамлет Петросян.
Руководитель экспедиции уверяет, что сегодня не существует более достойного внимания, чистого и доступного памятника. Доступности способствуют периодически обновляемые сайты и страница в Facebook. Цель понятна – надо все время приводить доводы. Археолог думает, что государство не ведет особой политики в отношении Тигранакерта. Однако это необходимо для представления его миру.
«При соприкосновении с политикой Азербайджана очень важны исторические факты. Азербайджан все время подчеркивает, что эти земли являются исконно азербайджанскими, а армяне убеждены, что это их историческая родина. Независимо от нашей воли, исследования в Тигранакерте получают определенный политический оттенок. Несмотря на это, команда археологов Тигранакерта пытается держаться на академическом уровне»,- сказал Гамлет Петросян.
По его словам, Тигранакерт помогает и в укреплении самосознания армянства Арцаха. «Села этой территории были населены азербайджанцами, и армяне, поселившиеся здесь, нуждаются в формировании собственной исторической среды, организации культурного пространства, так что сегодня Тигранакерт выполняет роль сакрального, духовного центра»,- сказал Гамлет Петросян.
Исследования в Тигранакерте являются как-бы новой попыткой политики в отношении культурного наследия. Позднесредневековая цитадель на территории Тигранакерта, фонтанчики и скамьи делают для посетителей пребывание здесь более приятным.
«Мы сделали все для обеспечения доступа в Тигранакерт. Он хорошо позиционирован: находится прямо на трассе Степанакерт-Мартакерт, достаточно сесть на общественный транспорт - и вы окажетесь там. На всей территории есть указатели, баннеры, у раскопанных артефактов – разъяснительные щиты на 3 языках»,- говорит он.
Несмотря на то, что пока раскопано только 3-4% этого памятника культурного и политического значения, мы можем составить представление о городе тиграновского и более позднего времени – со всеми крепостными стенами, античными кварталами, раннехристианской, хорошо сохранившейся площадью.
все это дает возможность сказать, что в регионе не имеется более классического пямтника эпохи Тиграна, чем этот. Раскопки здесь начались еще в 2006 году, по личной инициативе археолога Гамлета Петросяна, а с 2008 года раскопки, решением президента Арцаха, ведутся на государственные средства.