Ֆրանսիայում պրոհայկական մթնոլորտը հայ համայնքի հետևողական աշխատանքի արդյունք է. Մուրադ Փափազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում պրոհայկական մթնոլորտ է: Եվ դա սպասելի էր, որովհետև հայ համայնքը հետևողական աշխատանք է տարել քաղաքական դաշտի ուղղությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանն` անդրադառնալով նախագահի թեկնածուների հայամետ հայտարարություններին:
«Հայ համայնքը լուրջ աշխատանք է տարել: Դեռևս Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի քննարկման ժամանակ. թե Ազգային ժողովում, թե Սենատում քաղաքական ուժերը քվեարկեցին այն տեքստի օգտին, որը մենք պաշտպանում էինք»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահական ընտրություններին որևէ թեկնածուին սատարելուն, ապա Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ նման դեպքում գործիչը պետք է բացառիկ ներդրում ունեցած լինի Հայ դատի հարցերում:
«Այսօր նույնիսկ եթե նախագահի թեկնածուների հայտարարությունները դրական են, միևնույն է չկա անձնավորություն, ով կարող է նմանվել Ֆրանսուա Օլանդին: Նա արդեն իր մեծ ներդրումն ուներ, նրա հետ հաստատված էին բարեկամական հարաբերություններ: Մենք պահանջեցինք քննարկում անցկացնել նախագահի թեկնածուների հետ, որպեսզի ունենանք այն վստահությունը, որ միայն հայտարարություն չի արվում: Որևէ թեկնածուին զորակցելու համար պետք է անձնական վստահություն ունենանք թեկնածուի նկատմամբ»,-ասաց նա:
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն ապրիլի 23-ին է: Առաջին փուլում հայ համայնքի ներկայացուցիչներն ընտրություն կկատարեն ըստ ցանկության:
Ապրիլի 24-ին Փարիզում անցկացվելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություն, որին ներկա կլինի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Հրավիրված են նախագահի թեկնածուները:
«Տեսնենք, թե ով կանցնի երկրորդ փուլ: Ապրիլի 24-ի միջոցառմանը, եթե կլինեն թեկնածուներ, ովքեր խոսք կասեն, հայկական հարցերի հետ կապված անձամբ խոստումներ կտան հայ համայնքի, քաղաքական, հասարակական գործիչների առջև, հնարավոր է երկրորդ փուլում կոչ անենք քվեարկել որևէ թեկնածուի օգտին»,-հավելեց Մուրադ Փափազյանը:
Ֆրանսիայի նախագահի մի քանի թեկնածուներ խոսել են հայկական հարցերի մասին: Նախագահի թեկնածու Բենուա Ամոնը խոստացել է, որ ընտրվելու դեպքում շարունակելու է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին, շարունակելու է այդ հարցի հետ կապված մինչ այժմ եղած քաղաքականությունը:
Նախագահի թեկնածու Մարին Լը Պենը նաև խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ կարծիք հայտնելով, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են գալ այնպիսի համաձայնության, որ Լեռնային Ղարաբաղը միանա Հայաստանին:
Առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնն էլ նշել է, որ պետք չէ մոռանալ` Լեռնային Ղարաբաղի ստատուս-քվոյի հարցն առաջացել է Ստալինի պատճառով, որը կամայականորեն կտրել է այն Հայաստանից ու հանձնել Ադրբեջանին 1921-ին։ Հիմա այլընտրանք չկա, պետք է խաղաղ ու կայուն կարգավորում գտնել:

Проармянская атмосфера во Франции является результатом последовательной работы: Мурад Папазян
Во Франции имееется проармянская атмосфера, что было ожидаемо, поскольку армянская община годами вела последовательную работу. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал координатор армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян, комментируя проармянские высказывания кандидатов в президенты Франции.
«Армянская община провела серьезную работу, еще во время обсуждений криминализации отрицания геноцида армян за текст, защищаемый армянами, проголосовали политические силы как в Сенате, так и в парламенте»,- сказал он.
Что касается поддержки кого-либо из кандидатов в президенты Франции, то, как сказал координатор армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян, для этого он должен иметь серьезный вклад в вопросах Айдата.
«Даже при всех позитивных их высказываниях на сегодня, никто из кандидатов не стравнится с Олландом. С ним уже установлены дружеские отношения. Для поддержки кого-либо из кандидатов в президенты Франции мы должны иметь к нему личное доверие» ,- сказал координатор армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян.
Первый тур выборов состоится 23-го апреля. Представители армянской общины будут голосовать по своему усмотрению.
24-го апреля состоится мероприятие, посвященное Геноциду армян, на котором будет присутствовать президент Франции Олланд. Приглашены и кандидаты в президенты.
«Посмотрим, кто пройдет во 2 тур. Если на мероприятии 24-го апреля кто-то из них выскажется с обещаниями по армянскому вопросу, то, возможно, мы призовем голосовать за него во 2-м туре»,- сказал координатор армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян.
Кандидат в президенты ФранцииБенуа Амон назвал Геноцид армян одним из крупнейших событий в истории 20-го века, которое явилось травмой для французов армянского происхождения и для всего человечества, в том числе и и для Франции. Кандидат в президенты ФранцииБенуа Амон обещает в случае избрания принять участие в церемонии поминания жертв Геноцида армян, поскольку «это нельзя забыть». Он выразил надежду, что однажды сможет сделать это в Ереване.
Кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен, в случае избрания, обещает продолжать принимать участие в церемонии поминания жертв Геноцида армян. Кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен считает, что желаемым решением в вопросе НКР будет его воссоединение с Арменией.
В случае избрания кандидат в президенты Франции Франсуа Фийон будет чтить 24 апреля как День памяти жертв Геноцида армян, как и его предшественники. По его словам, не надо забывать, что причиной проблемы НКР стало решение Сталина, который волюнтаристки передал Карабах в ведомство Азербайджана в 1921-м году, и сейчас вопрос надо урегулировать мирным путем.
Первый тур президентских выборов воФранции пройдет 23апреля. Второй ирешающий раунд— через две недели, 7мая. Всего вгонке принимают участие 11 кандидатов.