Ֆրանսիայում պրոհայկական մթնոլորտը հայ համայնքի հետևողական աշխատանքի արդյունք է. Մուրադ Փափազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում պրոհայկական մթնոլորտ է: Եվ դա սպասելի էր, որովհետև հայ համայնքը հետևողական աշխատանք է տարել քաղաքական դաշտի ուղղությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանն` անդրադառնալով նախագահի թեկնածուների հայամետ հայտարարություններին:
«Հայ համայնքը լուրջ աշխատանք է տարել: Դեռևս Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի քննարկման ժամանակ. թե Ազգային ժողովում, թե Սենատում քաղաքական ուժերը քվեարկեցին այն տեքստի օգտին, որը մենք պաշտպանում էինք»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահական ընտրություններին որևէ թեկնածուին սատարելուն, ապա Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ նման դեպքում գործիչը պետք է բացառիկ ներդրում ունեցած լինի Հայ դատի հարցերում:
«Այսօր նույնիսկ եթե նախագահի թեկնածուների հայտարարությունները դրական են, միևնույն է չկա անձնավորություն, ով կարող է նմանվել Ֆրանսուա Օլանդին: Նա արդեն իր մեծ ներդրումն ուներ, նրա հետ հաստատված էին բարեկամական հարաբերություններ: Մենք պահանջեցինք քննարկում անցկացնել նախագահի թեկնածուների հետ, որպեսզի ունենանք այն վստահությունը, որ միայն հայտարարություն չի արվում: Որևէ թեկնածուին զորակցելու համար պետք է անձնական վստահություն ունենանք թեկնածուի նկատմամբ»,-ասաց նա:
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն ապրիլի 23-ին է: Առաջին փուլում հայ համայնքի ներկայացուցիչներն ընտրություն կկատարեն ըստ ցանկության:
Ապրիլի 24-ին Փարիզում անցկացվելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություն, որին ներկա կլինի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Հրավիրված են նախագահի թեկնածուները:
«Տեսնենք, թե ով կանցնի երկրորդ փուլ: Ապրիլի 24-ի միջոցառմանը, եթե կլինեն թեկնածուներ, ովքեր խոսք կասեն, հայկական հարցերի հետ կապված անձամբ խոստումներ կտան հայ համայնքի, քաղաքական, հասարակական գործիչների առջև, հնարավոր է երկրորդ փուլում կոչ անենք քվեարկել որևէ թեկնածուի օգտին»,-հավելեց Մուրադ Փափազյանը:
Ֆրանսիայի նախագահի մի քանի թեկնածուներ խոսել են հայկական հարցերի մասին: Նախագահի թեկնածու Բենուա Ամոնը խոստացել է, որ ընտրվելու դեպքում շարունակելու է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին, շարունակելու է այդ հարցի հետ կապված մինչ այժմ եղած քաղաքականությունը:
Նախագահի թեկնածու Մարին Լը Պենը նաև խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ կարծիք հայտնելով, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են գալ այնպիսի համաձայնության, որ Լեռնային Ղարաբաղը միանա Հայաստանին:
Առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնն էլ նշել է, որ պետք չէ մոռանալ` Լեռնային Ղարաբաղի ստատուս-քվոյի հարցն առաջացել է Ստալինի պատճառով, որը կամայականորեն կտրել է այն Հայաստանից ու հանձնել Ադրբեջանին 1921-ին։ Հիմա այլընտրանք չկա, պետք է խաղաղ ու կայուն կարգավորում գտնել:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. A pro-Armenian atmosphere exists in France. And it was expectable, because the Armenian community has carried out consistent work in the direction of the political field, Murad Papazian, co-chair of the coordinating council of France’s Armenian organizations and member of the ARF Bureau told ARMENPRESS.
“The Armenian community has done a serious work. Back during the debates on the bill criminalizing the denial of Armenian Genocide – both in the National Assembly and in the Senate the political forces voted for the text which we supported”, Papazyan said.
In terms of endorsing any presidential candidate, Papazyan mentioned in such case the figure must have had an exclusive contribution in the issues of the Armenian National Committee.
“Even if today the statements of the presidential candidates are positive, there is no individual who can be similar to Francois Hollande. He already had his great contribution, friendly relations were established with him. We requested to hold a discussion with the presidential candidates in order to have the confidence that it’s not only statements that are made. In order to endorse any candidate, we must have personal trust towards the given candidate”, he said.
The first stage of the French presidential election is set for April 23.
A commemorative event for the Armenian Genocide victims will be held on April 24 in Paris, which will be attended by President Francois Hollande. The presidential candidates are also invited.
“We’ll see who will pass to the second stage. If there will be any candidates on April 24 who will give speeches, who will personally give promises to the Armenian community, political and public figures, on Armenian issues, perhaps we will urge to vote in favor of a particular candidate in the second round”, he said.
French Presidential candidates Marine Le Pen, Francois Fillion and Benoit Hamon recently made pro-Armenian statements on various issues, including the int’l recognition of the Armenian Genocide and the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.