Ֆրանսուա Ֆիյոնը խոստանում է ավարտին հասցնել Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում Հանրապետականների կողմից առաջադրված թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը ապրիլի 24-ը կհիշատակի որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, ինչպես իր նախկինները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ֆիյոնը նշել է Nouvelles d’Armenie-ի հետ հարցազրույցում:
«Կարևոր է հազարավոր զոհերին չմոռանալը: Այս ցեղասպանության զոհ դարձան Օսմանյան կայսրության արևելյան` Փոքր Ասիայի նահանգներում բնակվող շուրջ 1.5 միլիոն հայեր, որը կազմում էր հայ բնակչության շուրջ երեք քառորդը»,- նշել է Ֆիյոնը` ընդգծելով, որ Ֆրանսիայում պաշտոնապես ընդունված նման հիշատակի օրերը տասնմեկն են, այդ թվում` ապրիլի 24-ը: Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն հիշեցրել է, որ այդ երկիրը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել է դեռևս 2001թ. հունվարի 29-ին:
«Ճանաչելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը` Ֆրանսիայի Հանրապետությունն այն նաև խորհրդանշորեն ամրագրել է մարդկության կոլեկտիվ հիշողության մեջ»,- ընդգծել է Ֆրանսուա Ֆիյոնը:
Նրա խոսքով` ճանաչումն, այնուամենայնիվ, չի կարող լինել վերջնական ձեռքբերում, անհրաժեշտ է կատարել նաև հաջորդ քայլը. «խուսափելու համար ֆրանսիական օրենքներով ճանաչված ցեղասպանությունների զոհերի ու նրանց ժառանգների հանդեպ անհավասար վերաբերմունքից ու հիշողության մրցակցությունից»:
Ֆիյոնը հիշեցրել է, որ Շոայի զոհերի ժառանգները ժխտողականությունից պաշտպանվել են օրենքով, ինչը չի արվել հայկական ծագմամբ շուրջ 500 հազար ֆրանսիացիների դեպքում, ովքեր հաճախ պաշտպանել են Ֆրանսիան իրենց արյամբ:
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներն առերեսվել են եզակի մի երևույթի` պետական ժխտողականության: Թուրքիան մեծ սխալ է գործում իր անցյալին չառերեսվելով: Բոլոր ազգերն ունեն իրենց ստվերը և հաղթանակում են դրանք ճանաչելով»,- շեշտել է Ֆրանսիայի նախագահի հանրապետական թեկնածուն:
Նրա խոսքով` Ֆրանսիան պետք է պաշտպանի իր քաղաքացիներին, ուստի ցեղասպանության ժխտողականության քրեականացման համար պետք է վերսկսել օրենսդրական գործընթացը: «Ժխտողականության դեմ այս պայքարը պետք է ի վերջո ավարտին հասցնել պատգամավորների ու սենատորների մոբիլիզացման միջոցով»,- ամփոփել է Ֆիյոնը:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին: Ներկայումս ընտրարշավի առաջատար թեկնածուներն են Հանրապետականների կողմից առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնը, «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը, Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը, Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Բենուա Ամոնը և Կոմունիստական կուսակցության ու մի շարք այլ ձախ ուժերի աջակցությունը վայելոց Ժան-Լյուկ Մելանշոնը:

François Fillon vows to bring to end process of criminalization of Armenian Genocide denial
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. In case of being elected president French Republican candidate François Fillon will mark April 24 as the remembrance day of Armenian Genocide victims as his predecessors did, “Armenpress” reports Fillon told Nouvelles d’Armenie.
“It’s important not to forget the thousands of victims. Nearly 1.5 million Armenians, 3/4th of the entire Armenian population, living in the eastern part of the Ottoman Empire, in the provinces of Minor Asia, fell victim to that Genocide”, the presidential candidate said, recalling that France officially recognized the first Genocide of the 20th century, the Armenian Genocide back on January 29, 2001.
According to him, however, recognition cannot be a final achievement. It’s necessary to do the next step. François Fillon stressed that the heirs of the victims of the Shoah (Holocaust) are protected from denialism by law, which is not the case with nearly 500 thousands of French citizens of Armenian origin who have often defended France by their blood.
“The heirs of the Armenian Genocide victims have encountered a unique phenomenon – state denialism. Turkey commits a huge mistake by not facing its past. Each nation has its shadow and they win by facing it”, the presidential hopeful said.
François Fillon said that France has to protect its citizens, therefore, legislative process for the criminalization of the Armenian Genocide denialism must be restored. “This struggle against denialism must finally come to end by the mobilization of the senators and members of the National Assembly”, he concluded.
Presidential elections in France will take place on April 23. If none of the candidates receives more than 50% of votes the second stage will be held on May 7.