Արցախում իսլամական, պարսական կոթողների նկատմամբ խնամքով են վերաբերվում. լուսանկարներ «Վերին մզկիթի» պեղումներից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իսլամական, պարսական կոթողների նկատմամբ Արցախի Հանրապետությունում ցուցաբերվում է խնամքով վերաբերմունք, հուշարձանների վերականգնումները կատարվում են ամենայն ճշգրտությամբ: Արցախցիների հոգատար վերաբերմունքի մասին, ըստ Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գծով փոխտնօրեն, Շուշիի «Վերին մզկիթի» հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նժդեհ Երանյանի, վկայում է այն հանգամանքը, որ մզկիթն արդեն մեկ անգամ վերականգնվել է: Այս անգամ հուշարձանի տարածքում մարտի 21-ից իրականացվող հնագիտական պեղումները կտևեն մեկ ամիս:
«Այս մզկիթը կառուցվել է 1883 թվականին՝ իրանցի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով։ Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմաերկրագիտական թանգարանի: Այդ ուսումնասիրությունները թույլ են տալու ավելի ճիշտ կատարել հուշարձանի վերականգնման աշխատանքը: Պեղումների արդյունքում հնարավոր կլինի հստակ պատկերացում կազմել մզկիթի պատմական միջավայրի մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Երանյանը:

Artsakh cares of Islamic and Iranian monuments
STEPANAKERT, MARCH 31, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. The Republic of Artsakh takes care of Islamic and Iranian monuments, the restoration of the monuments are implemented with great precision. According to the Deputy Director of “TheState Servicefor the Protection of theHistorical Environment” SNCO and head of the archaeological expedition group of Shushi’s “Upper Mosque” Nzdeh Yeranyan, the careful attitude of Artsakh can be demonstrated by the fact that the Mosque has already been once restored. This time the archeological excavations that started on March 21 will last for a month.
“This Mosque was constructed in 1983 by the project of Iranian architect Karbeli sefi Khan. During Soviet years the mosque operated as a historic-archaeological museum. These studies will foster the more precise restoration of the monument. The excavations will give clear understanding of the historical environment of the Mosque”, “Armenpress” reports Yeranyan saying.