Արցախում իսլամական, պարսական կոթողների նկատմամբ խնամքով են վերաբերվում. լուսանկարներ «Վերին մզկիթի» պեղումներից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իսլամական, պարսական կոթողների նկատմամբ Արցախի Հանրապետությունում ցուցաբերվում է խնամքով վերաբերմունք, հուշարձանների վերականգնումները կատարվում են ամենայն ճշգրտությամբ: Արցախցիների հոգատար վերաբերմունքի մասին, ըստ Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գծով փոխտնօրեն, Շուշիի «Վերին մզկիթի» հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նժդեհ Երանյանի, վկայում է այն հանգամանքը, որ մզկիթն արդեն մեկ անգամ վերականգնվել է: Այս անգամ հուշարձանի տարածքում մարտի 21-ից իրականացվող հնագիտական պեղումները կտևեն մեկ ամիս:
«Այս մզկիթը կառուցվել է 1883 թվականին՝ իրանցի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով։ Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմաերկրագիտական թանգարանի: Այդ ուսումնասիրությունները թույլ են տալու ավելի ճիշտ կատարել հուշարձանի վերականգնման աշխատանքը: Պեղումների արդյունքում հնարավոր կլինի հստակ պատկերացում կազմել մզկիթի պատմական միջավայրի մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Երանյանը:

В Республике Арцах бережно относятся к исламским, персидским памятникам: фото с раскопок «Верхней мечети»
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) бережно относятся к исламским, персидским памятникам, восстановление памятников выполняется с максимальной точностью. Как сообщает Арменпресс, с 21 марта на территории расположенного в г. Шуши иранского памятника «Верхняя мечеть» проводятся археологические раскопки. Руководитель экспедиции, заместитель директора госпредприятия «Служба по сохранению исторической среды», кандидат исторических наук Нжде Еранян отметил, что раскопки займут 20-25 дней .
«Эта мечеть была построена в Шуши в 1883-ем году по проекту иранского архитектора Карбели сефи Хана.В советское время мечеть была превращена в историко-краеведческий музей.Исследования позволят вернее провести восстановление памятника.В результате раскопок удастся составить ясную картину исторической среды мечети», – сказал Н.Еранян, заметив, что о бережном отношении арцахцев к сохранениюисторико-культурного наследия,независимо от конфессиональной принадлежности,свидетельствует тот факт, что мечеть один раз уже была восстановлена.