Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի կառավարության անդրանիկ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ հունվարի 25-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի անդրանիկ նիստը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է 2016 թվականի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշներին, կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերումներին եւ խնդիրներին:
Նախագահի ընդգծել է, որ անցած տարին եղել է բավականին բարդ ու ծանր մեր հանրապետության, ժողովրդի եւ տնտեսության համար, երկրի տնտեսական բնականոն զարգացմանը մեծ հարված է հասցրել ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, որն իր ազդեցությունն է թողել տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերի վրա:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ չնայած բոլոր բարդություններին, 2016 թվականին հաջողվել է պահպանել տնտեսության զարգացման նախատեսված տեմպերը, դրական դինամիկան տնտեսության հիմնական ճյուղերում, գրանցել ՀՆԱ-ի 9 տոկոսի չափով տնտեսական աճ:
Միաժամանակ, Նախագահը կառավարությանը հանձնարարել է խոր վերլուծության ենթարկել տարվա արդյունքները՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով այն հարցերի եւ բացթողումների վրա, որոնք տեղ են գտել աշխատանքում, եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ դրանք վերացնելու ուղղությամբ:
Խոսելով 2017 թվականի անելիքների մասին՝ երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է բարձր մակարդակի վրա պահել տարվող աշխատանքների որակը, համակարգվածության աստիճանը, պարտականությունների կատարումը, արդյունավետորեն օգտագործել պետական միջոցները: «Այն ամենը, ինչ նախանշվել է եւ ընդունվել համապատասխան օրենքներով ու կառավարության որոշումներով, անհրաժեշտ է իրականացնել անվերապահորեն եւ հետեւողական կերպով»,- նշել է ԼՂՀ Նախագահը՝ կոնկրետ հանձնարարականներ տալով նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:

President of Nagorno Karabakh chairs country’s first Cabinet meeting of 2017
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh President Bako Sahakyan chaired the first meeting of 2017 of the country’s Cabinet on January 25, the NKR President’s Office told ARMENPRESS.
In his speech President Sahakyan touched upon the 2016 social-economic indicators, implemented activities, accomplishments and problems.
The President underlined that the past year was quite difficult and hard for Nagorno Karabakh, the people and economy. The Four Day April War was a blow to the country's normal economic development, affecting almost every branch of the economy.
Bako Sahakyan noted that despite all the difficulties, the country managed to maintain the stipulated pace of the economic development in 2016, positive dynamics in the main branches of the economy and register 9 percent GDP growth.
At the same time the President assigned to the Cabinet to carry out a deep analysis of the results of the year, paying special attention to the issues and shortcomings and undertake necessary steps to eliminate them.
Speaking of the plans for 2017, the President underlined the necessity of maintaining the high quality of upcoming activities, the degree of coordination, implementation of the duties and efficient utilization of financial means. "Everything that was outlined and adopted by the appropriate laws and government decisions should be implemented unconditionally and in a consistent manner", noted Bako Sahakyan, giving specific assignments for proper implementation of the scheduled programs.