ԵԱՀԿ գործող նախագահը Սերգեյ Լավրովի հետ կքննարկի ԼՂ հակամարտության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: «Հունվարի 18-ին Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարը հանդիպում կունենա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ: Հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն ռուս-ավստրիական երկկողմ հարաբերությունները: Քանի որ Սեբաստիան Կուրցը ԵԱՀԿ գործող նախագահն է, անդրադարձ է կատարվելու նաև այդ կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությանը: Նախատեսվում է նաև քննարկել ԵԱՀԿ տարածքում առկա հակամարտությունների հետ կապված հարցեր` ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և իրավիճակն Ուկրաինայում»,- ասել է Զախարովան:
Զախարովան անդրադարձել է նաև ադրբեջանցի լրագրողի հարցին` դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզում Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձի ժամանակ ՀՀ տարածքում խոցված ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակը վերադարձնելու վերաբերյալ: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ երկու երկրները պետք է իրենց մեջ ուժ և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունները գտնեն չափազանց բարդ իրավիճակից դուրս գալու ուղիներ գտնելու համար: Նա նշել է, որ բոլորն էլ հասկանում են, թե որքան բարդ է իրավիճակը, սակայն լուծման բանալին գտնվում է հակամարտող կողմերի ձեռքերում:

OSCE Chairmanship-in-Office to discuss Nagorno Karabakh issue with Lavrov
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. OSCE Chairmanship-in-Office, Minister ofForeign Affairs of Austria Sebastian Kurz will discuss Nagorno Karabakh conflict settlement with the Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov in Moscow, “Armenpress” reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova told in a briefing. “, Minister ofForeign Affairs of Austria will meet with Russian Foreign Minister on January 18. Russian-Austrian bilateral relations will be discussed at the meeting. Since Sebastian Kurz also holds the position of the OSCE Chairmanship-in-Office, a reference will be made also to the cooperation in the sidelines of that organization. It is also planned that issues over existing conflicts in the OSCE zone will be addressed, including Nagorno Karabakh conflict and the situation in Ukraine”, Zakharova said.
Zakharova also answered the question of an Azerbaijani reporter about the return of the corpse of the Azerbaijani diversionist eliminated on December 29 in Armenia’s Tavush Province as a result of an attempt of a subversive penetration by the Azerbaijani side. The official representative of the Russian Foreign Ministry stressed that the two countries have to find any diplomatic channels and have the will to overcome the extremely complicated situations. She noted that everyone knows how complicated the situation is, but the key to the solution is in the hands of the conflicting sides.