Ռումինիայի խորհրդարանում ընտրվել է երեք հայ պատգամավոր
ԲՈՒԽԱՐԵՍՏ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում դեկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, Ռումինիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անդամ են ընտրվել միանգամից երեք հայ պատգամավոր: Վերընտրվել են Ռումինիայի Հայոց միության կողմից առաջադրված հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ Վարուժան Փամբուկչյանը (Varujan Pambuccian) եւ Լիբերալների ու դեմոկրատների դաշինքի (ALDE) ցուցակով առաջադրված Վարուժան Ոսկանյանը (Varujan Vosganian): Առաջին անգամ խորհրդարանի անդամ է ընտրվել սոցիալ-դեմոկրատների ցուցակով առաջադրված Լուչիան Էդուարդ Սիմիոնը (Lucian-Eduard Simion):
Ինչպես հաղորդում է Բուխարեստում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Վարուժան Փամբուկչյանը Ռումինիայի խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների խմբի անփոփոխ ղեկավարն է երկար տարիներ, այդ հարցով, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտում բազմաթիվ օրենսդրական նախաձեռնությունների հեղինակ: Վարուժան Ոսկանյանը Ռումինիայի Խորհրդարանի առաջին գումարման անդամներից է, ազգային փոքրամասնությունների խմբի առաջին ղեկավարը, որն այնուհետեւ ժառանգել է Վարուժան Փամբուկչյանը: Ոսկանյանը եղել է սենատոր, եւ երկու անգամ Ռումինիայի կառավարության ադամ` 2006-2008թթ. էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար, 2012-2013թթ. էկոնոմիկայի նախարար: Երկուսն էլ Ռումինիայի հայտնի քաղաքական գործիչներ են, միաժամանակ Ռումինիայի Հայոց միության հիմնադիր ղեկավարներ` Ոսկանյանը նախագահ, իսկ Փամբուկչյանը փոխնախագահ: Լուչիան Էդուարդ Սիմիոնը Սեւ ծովի առափնյա Տուլչա նահանգային ղեկավարներից է, անցյալում Տուլչա նահանգի պրեֆեկտը, այնուհետեւ Դանուբի դելտայի արգելոցի տնօրենը: Նա ղեկավարում է Ռումինիայի Հայոց միության տեղական մասնաճյուղը, ինչպես նաեւ կանգնած է Տուլչայի նահանգի եւ Տավուշի մարզի եղբայրական կապերի հաստատման ակունքներում:

BUCHAREST, DECEMBER 15, ARMENPRESS. By the results of the parliamentary elections held in Romania on December 11, three Armenians MPs were elected as members of Chamber of Deputies (lower house) of the Parliament of Romania, “Armenpress” correspondent in Bucharest reported.
Armenian minority representative Varujan Pambuccian nominated by the Armenian Union of Romania, Varujan Vosganian nominated by the list of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE) were reelected.
Lucian-Eduard Simion for the first time was elected as member of the Parliament who has been nominated by the list of Social-Democrats.
Varujan Pambuccian for years has been the head of national minority group in the Romanian Parliament, as well as he is author of a number of legislative initiatives in the IT sector.
Varujan Vosganian is one of the members of the first meeting of the Romanian Parliament, has been the first head of the national minority group. Vosganian has been a senator, and member of Romania’s government for two times (2006-2008 as Minister of Economy and Finance, 2012-2013 Minister of Economy). Both are famous political figures in Romania. Vosganian is Chairman of the Armenian Union of Romania, whereas Pambuccian is Vice-Chairman.