Աթեշյանը Թուրքիայի հայերի անունից ցավակցական ուղերձ է հղել Էրդողանին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը Ստամբուլում դեկտեմբերի 10-ին իրականացված ահաբեկչության առնչությամբ Թուրքիայի հայերի անունից ցավակցություն է հայտնել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Պոլսո պատրիարքարանից, Բեշիքթաշի թաղապետարանի կողմից Դոլմաբահչեում կազմակերպված հիշատակի արարողության պատրիարքարանի կողմից ներկա է գտնվել Օրթաքյոյի հայկական եկեղեցու քահանա Մաղաքյա Բեսքիսիզյանը, ով ընթերցել է Աթեշյանի ուղերձն Էրդողանին:
Պոլսո պատրիարքական փոխանորդը նշել է, որ խորը վշտով է տեղեկացել ահաբեկչական հարձակման մասին, որին զոհ են գնացել մեծամասամբ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներ:
«Ահաբեկչությունը հարձակում է Աստծո` մարդկանց շնորհած կյանքի իրավունքի դեմ: Նմանօրինակ գործողությունները, անկախ այն փաստից, թե որտեղից են սկիզբ առնում, մշտապես դատապարտման են արժանանում ողջախոհ անձանց կողմից: Մեր ցանկությունն է, որ մարդկային նմանօրինակ հանցագործությունները, որոնք ոչ մի օգուտ չեն բերում և միայն վնասում են, վերջանան:
Որպես Թուրքիայի հայեր` մեր աղոթքներն ենք միացնում մեր հայրենիքի միության, խաղաղության ու հանգստության համար արվող աղոթքներին»,- նշվում է Աթեշյանի ուղերձում:
Ստամբուլի Բեշիքթաշ թաղամասում դեկտեմբերի 10-ին ահաբեկչություն է իրականացվել: Պայթյուններից առաջինն իրականացվել է Chevrolet մակնիշի ավտոմեքենայով, որում պայթուցիկ է տեղադրված եղել: Փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշի տվյալներով` օգտագործվել է 300-400 կգ պայթուցիկ նյութ: Երկրորդ պայթյունն իրականացրել է մահապարտը: Ահաբեկչության հետևանքով վիրավորվել է 155 մարդ:
Կատարվածի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Քրդստանի ազատության բազեներ»խմբավորումը: Վարչապետը Բինալի Յըլդըրըմը, սակայն, կատարվածի պատասխանատու է հայտարարել Քրդական բանվորական կուսակցությանը (PKK):

Archbishop Ateshian sends condolence letter to Turkey’s Erdoğan on behalf of local Armenians
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. General Vicar of the Armenian Patriarch of Constantinople AramAteshian expressed condolences to the president of Turkey Recep Tayyip Erdoğan on behalf of local Armenians in Turkey on the occasion of terror act that occurred in Istanbul on December 10. “Armenpress” reports during the remembrance event organized at Dolmabahçe by Beşiktaş municipality priest Maghakya Beskizisian from Ortaköy Armenian Church read the telegram of Ateshian addressed to Erdoğan.
The General Vicar of the Armenian Patriarch of Constantinople mentioned that he learned about the attack that killed mostly law enforcement officers with deep sorrow.
“Terrorism is an attack against the right to life granted by the God to the people. Similar acts, irrespective of their root causes, always deserve condemnation by reasonable people. We wish that such crimes leading to no benefits and only bringing harm are ended.
As Armenians of Turkey we join to the prayers offered for the unity, peace and tranquility of our fatherland”, reads the statement of Ateshian.
On December 10 a terror attack was carried out in Istanbul’s Beşiktaş district. The first blast was a car bomb in a Chevrolet vehicle. According to Vice PM Nurman Kurtulmush, around 300-400kg explosive was used. The second bombing was carried out by a suicide attack.Over 40 were killed and 155 were wounded in the terror attack.
The Kurdistan Freedom Falcons (TAK) claimed responsibility for the terror attack, however, Turkish Prime Minister Binali Yildirim said the Kurdistan Workers’ Party is responsible for the attack.