Լիբանանում ստեղծված են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները հայ համայնքի լիրաժեք կենսագործունեության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանում ապրում է շուրջ 150 հազար հայ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Մերձավոր Արևելքի Հայ դատի գրասենյակի պատասխանատու Վերա Յակուբյանը, Լիբանանի հայ համայնքը Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ հայկական համայնքն է:
«Լիբանանում ապրող հայերը ներգրավված են ամենատարբեր ոլորտներում: Լիբանանում ունենք քաղաքական ներկայություն, պաշտոնապես ճանաչված համայնք ենք, խորհրդարանում ունենք պատգամավոր, կառավարության մեջ` ներկայացուցիչներ: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ Լիբանանում բոլոր անհրաժեշտ պայմաններն ստեղծված են հայ համայնքի լիրաժեք կենսագործունեության համար: Այդ ամենը մեզ համար ապահովված է Լիբանանի Սահմանդրությամբ, մենք բոլոր իրավունքներից օգտվում ենք այնպես, ինչպես մյուսները»,-ասաց Վերա Յակուբյանը: Նրա տեղեկացմամբ` հայկական թաղամասերում կան և’ հայկական դպրոցներ, և’ եկեղեցիներ, և’ ակումբներ, և’ հայրենակցական միություններ: Հայերը կենտրոնացած չեն մեկ քաղաքում կամ շրջանում, տարածված են Լիբանանի ամբողջ տարածքով:
Անդրադառնալով խնդիրներին` Վերա Յակուբյանը նշեց, որ այս շրջանում հիմնականում տնտեսական հարցերն են: Միջին Արևելքի պատերազմական գործողությունների պատճառով պայմանների որոշ դժվարություն է նկատվում:
«Չնայած դժվարություններին, դպրոցներին, մշակութային, մարզական միություններին փորձում ենք աջակցել: Հիմա սիրիահայերի հարցն էլ է ավելացել, բայց դա չի նշանակում, որ մենք մեկ այլ տեղում թերանում ենք: Այո, ունենք դժվարություններ, սակայն ստեղծում ենք հնարավորություններ նաև օրակարգ եկած այլ հարցերի հետ կապված: Օրինակ, օրակարգային դարձավ Արցախին աջակցելու հարցը: Եվ մենք, ինչպես նաև սիրիահայությունը օժանդակությունը ցուցաբերեցինք: Այնպես որ, որքան էլ Միջին Արևելքում իրավիճակը ծանր է, միևնույն է Հայաստանն ու Արցախը միշտ մեր օրակարգում են»,-հավելեց Վերա Յակուբյանը:

В Ливане созданы все условия для полноценной жизнедеятельности армянской общины
В Ливане проживает около 150.000 армян. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказала ответственная Комитета Айдата Ближнего Востока Вера Якубян. С ее слов, численность армянской общины Ливана – самая большая на Ближнем Востоке.
«Ппроживающие в Ливане армяне заняты в самых различных областях. Имеется представленность в политическом поле, мы – официально признанная община, имеет депутатов в парламенте, представителей в правительстве. Уверенно могу сказать, что в Ливане созданы все условия для полноценной жизнедеятельности армянской общины. Это обеспечено ливанской конституцией: мы обладаем такими же правами, как и прочие граждане»,- сказала ответственная Комитета Айдата Ближнего Востока Вера Якубян.
С ее слов, в армянских кварталах есть армянские школы, церкви, клубы, патриотические союзы. Армяне не сконцентрированы в одном городе или райине: они расселены по всей территории Ливана.
По вопросу проблем Вера Якубян отметила, что в этот период, в основном, они носят экономический храктер. По причине военных действий на Ближнем Востоке наблюдаются финансовые затруднения.
«Несмотря на затруднения, пытаемся помочь школам, культурным и спортивным организациям. Сейчас к этому прибавился вопрос сирийских армян, однако это не означает, что мы упускаем другие вопросы. Например, на повестку был поставлен вопрос помощи Арцаху, что мы и сделали. Так что, как ни была бы тяжела ситуация на Ближнрм Востоке, все равно, Армения и Арцах остаются в нашей повестке»,- сказала ответственная Комитета Айдата Ближнего Востока Вера Якубян.