Ախալքալաքում հայ ընտանիքի սպանության կասկածյալը ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղում հայ ընտանիքի ողբերգական սպանության կասկածյալը ձերբակալվել է:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը: «Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղում տեղի ունեցած ողբերգական սպանության կապակցությամբ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետ Ակակի Մաչուտաձեի և ոստիկանապետ Թեյմուրազ Կալանդաձեի հետ: Ինչպես հայտնել է վրացական կողմը, դեպի առնչությամբ իրականացվում է հետաքննություն, կասկածյալը ձերբակալվել է: ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է Վրաստանի իրավապահ մարմինների հետ և ուշիուշով հետևում է զարգացումներին:Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում սպանվածների հարազատներին և բարեկամներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Ախալքալաքի շրջանի Վաչիանի գյուղում հայտնաբերել են 37-ամյա կնոջ և նրա երեք անչափահաս երեխաների մարմինները: «Ռուսթավի 2»-ի տեղեկատվության համաձայն` երեխաները 5, 16, 18 տարեկան են: Տանը եղել են կինն ու նրա երեք երեխաները, իսկ ընտանիքի գլխավորը մեկնել է արտագնա աշխատանքի Ռուսաստան: «Իմեդի» հեռուստաընկերությունը հայտնել է, որ ընտանիքի մերձավորների տեղեկություններով` նրանց տանջել են, ենթարկել բռնության, սակայն թանկարժեք իրերը չեն գողացել: Ողջ գյուղը սարսափի մեջ է: Կատարվածի պատճառները դեռևս հայտնի չեն: Փորձաքննությունների համար մարմիններն ուղարկվել են փորձաքննությունների Նինոծմինդայի շրջանային բյուրո: Նախնական տեղեկատվության համաձայն` դեպքը տեղի է ունեցել երկու օր առաջ: Բարեկամները միայն երեկ` հուլիսի 10-ին են հայտնաբերել մարմիններ: Ենթադրվում է, որ մորն ու աղջիկներին մահացու վնասվածքները հասցվել են բութ գործիքով, իսկ ամենափոքրին` 5-ամյա տղային խեղդել են: Ամբողջ գիշեր տեղում աշխատել են կրիմինալիստները: Ներքին գործերի նախարարությունը դեռևս չի մեկնաբանել իրողությունը:Սպանված ընտանիքի անդամները հայ են` Խաչոտյաններ:

По делу об убийстве армянской семьи в Ахалкалаке задержан подозреваемый
По делу о трагическом убийстве армянской семьи в селе Вачиани в Ахалкалакской области Грузиизадержан подозреваемый. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает МИД Армении.
«Посол Армении в Грузии Юрий Варданян говорил по телефону с губернатором Самцхе-Джавахети Акакием Мачутадзе по поводу трагического убийства армянской семьи в селе Вачиани в Ахалкалакской области Грузии. Как сообщает грузинская сторона, по делу о трагическом убийстве армянской семьи в селе Вачиани в Ахалкалакской области Грузии уже задержан подозреваемый. Посольство Армении в Грузии находится в постоянном контакте с правоохранительными органами Грузии и следит за развитием событий. Мы соболезнуем родным и близким убитых»,- сказано в сообщении МИД Армении.
В селе Вачиани в Ахалкалакской области Грузии были обнаружены тела 37-летней женщины и ее трех несовершеннолетних детей. По сведениям телеканала «Рустави-2», детям было 5, 16 и 18 лет. Дома находились женщина и ее дети, а глава семейства находился на гастарбайтерской работе в РФ.
Как передает«Арменпресс», по сведениям телеканала «Имеди», родственники убитых сказали, что перед смертью их пытали, подвергли насилию, однако ценные вещи украдены не были.
Причины преступления пока неизвестны. Тела жертв отправлены на экспертизу в районное бюро в Ниноцминда.
По предварительным сведениям, инцидент произошел 2 дня назад. Родственники жертв обнаружили их только вчера. Предполагается, что повреждения матери и 2 сестрам были нанесены тупыми предметами, а младшего мальчика задушили. Всю ночь на месте преступления работали криминалисты. МВД пока комментариев не делало.