Ախալքալաքում հայ ընտանիքի սպանության կասկածյալը ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղում հայ ընտանիքի ողբերգական սպանության կասկածյալը ձերբակալվել է:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը: «Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղում տեղի ունեցած ողբերգական սպանության կապակցությամբ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետ Ակակի Մաչուտաձեի և ոստիկանապետ Թեյմուրազ Կալանդաձեի հետ: Ինչպես հայտնել է վրացական կողմը, դեպի առնչությամբ իրականացվում է հետաքննություն, կասկածյալը ձերբակալվել է: ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է Վրաստանի իրավապահ մարմինների հետ և ուշիուշով հետևում է զարգացումներին:Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում սպանվածների հարազատներին և բարեկամներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Ախալքալաքի շրջանի Վաչիանի գյուղում հայտնաբերել են 37-ամյա կնոջ և նրա երեք անչափահաս երեխաների մարմինները: «Ռուսթավի 2»-ի տեղեկատվության համաձայն` երեխաները 5, 16, 18 տարեկան են: Տանը եղել են կինն ու նրա երեք երեխաները, իսկ ընտանիքի գլխավորը մեկնել է արտագնա աշխատանքի Ռուսաստան: «Իմեդի» հեռուստաընկերությունը հայտնել է, որ ընտանիքի մերձավորների տեղեկություններով` նրանց տանջել են, ենթարկել բռնության, սակայն թանկարժեք իրերը չեն գողացել: Ողջ գյուղը սարսափի մեջ է: Կատարվածի պատճառները դեռևս հայտնի չեն: Փորձաքննությունների համար մարմիններն ուղարկվել են փորձաքննությունների Նինոծմինդայի շրջանային բյուրո: Նախնական տեղեկատվության համաձայն` դեպքը տեղի է ունեցել երկու օր առաջ: Բարեկամները միայն երեկ` հուլիսի 10-ին են հայտնաբերել մարմիններ: Ենթադրվում է, որ մորն ու աղջիկներին մահացու վնասվածքները հասցվել են բութ գործիքով, իսկ ամենափոքրին` 5-ամյա տղային խեղդել են: Ամբողջ գիշեր տեղում աշխատել են կրիմինալիստները: Ներքին գործերի նախարարությունը դեռևս չի մեկնաբանել իրողությունը:Սպանված ընտանիքի անդամները հայ են` Խաչոտյաններ:

Suspect arrested in murder of Armenian family in Akhalkalaki
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs says the suspect in the murder of the Armenian family in Akhalkalaki has been arrested in the nearby Vachiani village.
“Regarding the tragic murder in Vachiani village of Akhalkalaki region, Ambassador of Armenia to Georgia Yuri Vardanyan held phone conversations with Samtskhe-Javakheti Governor Akaki Machutadze and Police Chief Teymuraz Kalandadze. As reported by the Georgian side, investigation is underway, the suspect has been arrested. The Armenian Embassy is in constant contact with Georgian law enforcement agencies and is closely following the developments. We express our deepest condolences to the relatives and friends of the murdered ones”, the MFA’s message reads.
Earlier it was reported that the bodies of a 37 year old woman and three children, aged 5, 16, 18, have been found dead in the village Vachiani of Akhalkalaki region.
According to the information by Rustavi 2, the woman and the three children were in the house, but their father left for Russia as a foreign worker.
Imedi TV Channel informed that according to the information provided by the family’s relatives, they were tortured, subjected to violence, however, the valuables were not stolen from the house.
The causes of the incident are not known yet. The bodies have been sent to the forensic bureau of Ninotsminda district.
According to the preliminary information, the incident took place two days before. The relatives found the bodies on July 10. Allegedly the mother and the daughters were deadly injured by blunt objects, whereas the 5 year old son was strangled.