Հայ գործարարները կֆինանսավորեն Արցախում ապրիլին ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը կֆինանսավորի Արցախում ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հետևանքով ավերված 10 տների կառուցման աշխատանքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Մեր խորհրդի նիստից հետո որոշվեց, որ տարվա ծրագիրը լինելու է Լեռնային Ղարաբաղում ավերված տների վերականգնումը: Ըստ հաշվարկների յուրաքանչյուր ավերված տունը կարժենա 25 մլն դրամ: Պատերազմի հետևանքով վնասվել է 200 տուն, որից 80-ը հիմնահատակ ավերվել է: Այսինքն` այդ 80-ի դեպքում նորը պետք է կառուցվի, մնացածը վերանորոգվելու են: Հիմա միությունն իր վրա է վերցնում 10 տների կառուցման աշխատանքների ծախսը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը: Նա տեղեկացրեց, որ մինչև տարվա վերջ այդ գումարները կհատկացվեն, որ տները կառուցվեն և մարդիկ կարողանան վերադառնալ իրենց տները:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների:
Արցախի գլխավոր դատախազության տվյալներով Ադրբեջանը քառօրյա պատերազմի հրահրումով ԼՂՀ -ին հասցրել է 779 միլիոն դրամի վնաս:

Armenian entrepreneurs to finance restoration of 10 NKR houses destroyed in April four-day war
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress”, President of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Armenia Arsen Ghazaryan said the Union will finance the restoration works of 10 NKR houses which were destroyed as a result of the April four-day war.
“After our Council session it was decided that this year’s plan will be the restoration of the NKR’s destroyed houses. According to calculations, each destroyed house will cost 25 million AMD. 200 houses were damaged due to the war, 80 of which were totally destroyed. This means, 80 new houses will be built, the remaining houses will be restored. Now the Union will bear the costs of the restoration works of 10 houses”, Arsen Ghazaryan said. He informed that until the end of this year the money will be provided for the restoration of the houses and people will be able to return their homes.
Overnight April 1-2 Azerbaijan conducted large-scale military operations along the entire length of Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact during which the Azerbaijani forces carried out artillery missile strikes at the defense positions of the Armenian Armed forces, as well as the civilians.
According to data by the NKR’s Prosecutor General’s Office, Azerbaijan caused 779 million AMD damage to the NKR by provoking the four-day war.