Օբաման պատրաստակամություն է հայտնել ՌԴ-ի հետ ակտիվացնելու ջանքերը ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ պատրաստակամություն Է հայտնել Ռուսաստանի հետ ակտիվացնելու ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ: Այս մասին ասված Է երկու ղեկավարների բանակցությունների վերաբերյալ Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Օբաման պատրաստակամություն Է հայտնել Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի՝ որպես Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ)՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ակտիվացնելու ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելու նպատակով»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հաղորդել Էր, որ Պուտինը հեռախոսով Օբամային՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) համանախագահ երկրի ղեկավարի իրազեկել Էր հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարներ Իլհամ Ալիեւի եւ Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին: Երկու պետությունների ղեկավարների միջեւ զրույցը կայացել Է ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ:
«Պուտինն ընդգծել Է, որ բանակցություններ կազմակերպելիս Ռուսաստանը հիմք Է ընդունել հակամարտության գոտում իրադրության շուտափույթ կայունացմանն աջակցելու եւ հաշտության գործընթացի առաջշարժման համար պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությունը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
«Բարաք Օբաման բարձր գնահատական Է տվել Ռուսաստանի ձեռնարկած ջանքերին: Համաձայնություն Է ձեռք բերվել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի շրջանակներում շարունակելու համատեղ ակտիվ աշխատանքն այդ կարեւոր ուղղությամբ»,- ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են Կրեմլում:

Обама выразил готовность активизировать усилия с РФ по нагорно-карабахскому урегулированию
Президент США Барак Обама выразил готовность в телефонном разговоре с российским президентом Владимиром Путиным активизировать усилия вместе с Россией по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом говорится в распространенном сообщении Белого дома по итогам переговоров двух лидеров.
"Президент Обама выразил готовность активизировать усилия вместе с Россией и с Францией, в качестве сопредседателей минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), с целью достижения всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - говорится в заявлении.
Ранее пресс-служба Кремля сообщила, что Путин проинформировал по телефону Обаму как главу страны-сопредседателя минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) по нагорно-карабахскому урегулированию об итогах состоявшейся 20 июня в Санкт-Петербурге трехсторонней встречи с лидерами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Армении Сержем Саргсяном,сообщаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
Разговор между главами двух государств состоялся по инициативе российской стороны.
"Путин подчеркнул, что при организации переговоров Россия исходила из необходимости содействия скорейшей стабилизации ситуации в зоне конфликта и созданию условий для продвижения мирного процесса" - говорится в сообщении.
"Барак Обама дал высокую оценку предпринятым Россией усилиям. Условлено продолжить активную совместную работу в рамках минской группы ОБСЕ на этом важном направлении", - сообщили в Кремле.