Չեխիայի պատգամավորների մեծ մասը կողմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը. հարցում Չեխիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխական մամուլը պատգամավորների շրջանում հարցում է անցկացրել, և հարցմանը մասնակցած պատգամավորների գերակշիռ մասը` 90 տոկոսից ավելին, կողմ է արտահայտվել Հայոց ցեղասպանոթյան ճանաչմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Չեխիայի «Օրեր» (կայք էջը` orer.eu)եվրոպական անկախ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը:
«Հարցմանը մասնակցել են պատգամավորներ թե իշխանական, թե ընդդիմադիր կուսակցություններից: Նրանք ասել են, որ 1915 թվականին կատարվածը ցեղասպանություն է, և պետք է դա ընդունվի: Այնտեղ մեկ, երկու պատգամավորներ կան, որոնք նաև Եվրախորհրդարանի անդամ են և ամբողջությամբ թուրքամետ, ադրբեջանամետ են: Նրանք տարիներ շարունակ դեմ են եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, բայց այս անգամ և' հասարակական կարծիքը, և' քաղաքական մթնոլորտը բարենպաստ են: Չի բացառվում, որ ավելի հավանական դառնա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման տարբերակը»,-ասաց Հակոբ Ասատրյանը: Նրա տեղեկացմամբ, պատգամավորներից մեկն առաջարկել էր, որ նախագահ Զեմանը նախագահի նստավայրում բացի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես:
Հակոբ Ասատրյանը նշեց, որ տեղի հայ համայնքը պետք է շարունակի իր ունեցած միջոցներով նպաստել այդ ճանաչման գործընթացին: Նախագահի վերադարձից հետո այդ թեմայի շուրջ քննարկումները կշարունակվեն, և հույս կա, որ ինչպես պատգամավորներից մեկն է ասել, աշնանային շրջանում այդ հարցը կդրվի քննարկման: Ինչ վերաբերում է թուրքական լոբբիին, ապա նա ասաց, որ այն միշտ ակտիվ գործում է: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բոլոր միջոցառումներին Թուրքիայի դեսպանը գալիս էր, ելույթ էր ունենում, բայց դա հակառակ ազդեցությունն էր թողնում լսարանի վրա: Ըստ նրա` հիմա էլ Թուրքիան գործի կդնի իր դիվանագիտական խողովակները, և չպետք է մոռանալ, որ Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկը սերտ հարաբերություներ ունի թուրքերի հետ:
«Կարծում եմ, տեսնելով հասարակական կարծիքի բուռն արձագանքը, Չեխիայի նախագահի, ինչպես նաև մյուս քաղաքական ուժերի աջակցությունը, ամեն դեպքում առաջընթաց կլինի: Կարող ենք ասել, որ դեռ նախորդ տարվանից հող է նախապատրաստված: Նախորդ տարի Չեխիայի խորհրդարանի պատագամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին, դա նույնպես կարելի է օգտագործել»,-ավելացրեց Հակոբ Ասատրյանը:
Հակոբ Ասատրյանը նշեց, որ Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը` Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկան, Հայոց ցեղասպանոթյան ճանաչման ջատագովներից է: Կաթոլիկ եկեղեցին աջակցում է հայ համայնքին:

Большинство депутатов парламента Чехии за признание Геноцида армян: опрос в Чехии
Чешская пресса провела опрос среди депутатов парламента страны, и большинство респондентов – более 90%, выразилось за признание Геноцида армян. Об этом в беседе с Арменпресс сказал главный редактор европейского независимого журнала «orer.eu» Акоп Асатрян.
«В опросе приняли участие депутаты как из правящей партии, так из оппозиции. Они сказали, что события 1915 года были геноцидом, и необходимо признать это. Там есть один или два депутата, которые также являются членами Европарламента, и они полностью протюркские и проазербайджанские. Много лет они были против признания Геноцида армян, но на этот раз и общественное мнение, и политическая атмосфера благоприятные. Не исключается, что признание Геноцида армян станет более вероятным», - сказал Асатрян, добавив, что один из депутатов предложил президенту Чехии Милошу Земану открыть в резиденции президента выставку, посвященную Геноциду армян.
Асатрян также отметил, что местная армянская община должна продолжать своими средствами способствовать этому процессу. После возвращения президента Земана в Чехию обсуждения вокруг этой темы будут продолжены, и есть надежды, как сказал один из депутатов, что на осеней сессии вопрос будет выдвинут на обсуждение парламента.
Он отметил, что турецкое лобби всегда активно действует в Чехии. Посол Турции приходил на все мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян, и выступал там с речью, но это имел обратный эффект на аудиторию. По словам Асатряна, сейчас Турция начнет действовать по своим дипломатическим каналам, и нельзя забывать, что председатель Палаты депутатов парламента Чехии находится в тесных связях с турками.
«Думаю, что с учетом бурной реакции общественного мнения, поддержки президента Чехии, а также других политических сил, прогресс в любом случае будет. Можем сказать, что еще с прошлого года подготовлена почва. В прошлом году комиссия по внешним связям Палаты депутатов парламента Чехии приняла резолюцию о признании Геноцида армян, это тоже можно использовать», - сказал Асатрян.
Он отметил, что лидер Католической церкви Чехии, кардинал Праги Кардинал Доминик Дука является приверженцем признания Геноцида армян. Католическая церковь поддерживает армянскую общину.