Համբուրգցի թուրք գործիչն իր պարտքն է համարում ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման խնդրի լուսաբանումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախ մայիսի 18-ին ժամանած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավորՈւլլա Ելպքեն,Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավորՄարտին Դոլցերն ուհամայնքի անդամՀասան Բուրգուջօղլին ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրմաքարերին, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձաններին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից, եվրոպացի պատգամավորներին այնուհետև ընդունել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Գերմանայից ժամանած պատգամավորների՝ Արցախում հանդիպումներ ունենալու որոշումը և նշել, որ այդպիսի այցելությունները և մտքերի փոխանակումը, հատկապես այս օրերին, շատ կարևոր են տարածաշրջանում կայունության ապահովման և խաղաղության հաստատման ուղիների որոնման տեսանկյունից:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Գերմանիայի քաղաքական մտածողության մեջ հավաստի տեղեկատվություն լինի Արցախի մասին, քանի որ Մինսկի խմբի անդամ և ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնած երկիրը իրատեսական գնահատական պետք է ունենա վերջին իրադարձությունների մասին»,- ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն, երախտագիտություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, խոսել է հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձևի քննարկման մասին և հույս հայտնել, որ դրա ընդունումը կարող է ազդանշան լինել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Գերմանիայում նոր տեսակետների և կողմնորոշումների ձևավորման համար:
«Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում մենք այլ ճանապարհ, քան խաղաղ բանակցային լուծումն է, չենք տեսնում»,- նշել է Ուլլա Ելպքեն:
Խորհրդարանականների խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է նաև ապրիլին Ադրբեջանի նախաձեռնած ագրեսիային, նշելով, որ այն նոր ցեղասպանություն իրականացնելու հերթական փորձ էր, որ կանխվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից:
«Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումն արժանի պատասխան կլինի անպատժելիության զգացում ապրող այն ուժերին, որոնք ցանկանում են Արցախի Հանրապետության հանդեպ ռազմական գործողությունների միջոցով խնդիրներ լուծել»,- ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերը կարևորել է Թուրքիայի և Գերմանիայի ռազմական համագործակցության դեմ Դաշնությունում սկիզբ առած շարժումը, նշելով, որ պատմական հիշողությունը պետք է դաս լինի նոր սխալներ թույլ չտալու համար:
Հասան Բուրգուջօղլուն Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն հիմնավորված է գնահատել: «Ես իմ պարտքն եմ համարում այդ խնդրի լուսաբանումն ու տեղեկատվության սփռումը»,-նշել է խորհրդարանականը:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են ներկայիս աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդարանականներին Արցախում ուղեկցում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը և վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը:

Turkish Representative of the Altona community says raising awareness of the NKR self-determination issue is his mission
STEPANAKERT, MAY 18, ARMENPRESS. German Bundestag MP Ulla Jelpke, Member of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona CommunityHasan Burgucuoglu, who visited Artsakh (Nagorno Karabakh) on May 18 visited Stepanakert memorial accompanied by the head of Artsakh Republic-European Parliament friendship group Vahram Balayan and laid flowers on the tombs of killed soldiers, after which they were received by the President of the National Assembly of Artsakh Ashot Ghulyan.
Greeting the guests, the head of the legislative highly appreciated the decision of the German parliamentarians to visit Nagorno Karabakh, and mentioned that such meetings and exchange of ides are of key importance, particularly during these days, in terms of searching for ways of ensuring stability and peace in the region.
“We attach great importance to that true information about Artsakh finds place in German political thought, as a Minsk Group member country that presides over the OSCE must have a realistic assessment of the recent incidents”, Ashot ghulyan said.
German Bundestag MP Ulla Jelpke expressing gratitude for the cordial reception, spoke about the discussion of the Armenian Genocide recognition resolution in Bundestag scheduled on June 2 and hoped that its adoption may signal about Germany’s new positions and opinions over Nagorno Karabakh conflict settlement.
“We have no other option, but a peacefully negotiated solution to Karabakh issue”, Ulla Jelpke said.
At the request of the parliamentarian Ashot Ghulyan introduced the April aggression initiated by Azerbaijan, mentioning that it was another attempt to perpetrate a genocide against Armenians, which was prevented by the army of Artsakh.
Member of Hamburg Parliament Martin Dolzer attached great importance to the movement in Germany against German-Turkish military cooperation, mentioning the memeories of the past must be a lesson not to repeat the same mistakes.
Hasan Burgucuoglu, who is Turkish by descent, assessed the right of Karabakh to self-determination as substantiated. “I consider it as my mission to illustrate and spread information about it”, the parliamentarian mentioned.