ԱՄՆ Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի խորհուրդը ԼՂՀ ջանքերը սատարող բանաձև է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հավայի նահանգի Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի ԽորհուրդՆ ապրիլի 20-ին ընդունել է 16-78, CD1 բանաձևը, որով քաջալերում է և սատարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շարունակական ջանքերին՝ երաշխավորելու իր քաղաքացիների այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը, և կոչ է անում ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին սատարել միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից:
Բանաձևում ասվում է.
«ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը հայտնի է նաև Արցախ անվանմամբ, դեպի ծով ելք չունեցող տարածաշրջան է, որը պատմականորեն հանդիսանում է հայկական տարածք և նրա բնակչության մեծամասնությունը կազմում են էթնիկ հայեր, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ շրջանը 1921 թ. անջատվել է Հայաստանից և փոխանցվել Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանության տակ որպես Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1988 թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում սկիզբ է դրվել ազգային-ազատագրական շարժմանը, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ներկայացնող ընտրված օրենսդիր մարմինը որոշում է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղը Սովետական Սոցիալիստական Հայաստանին վերադարձնելու մասին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդրական մարմինը հռչակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ այն ժամանակ գործող օրենսդրության համաձայն, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը քվեարկել է հօգուտ անկախության, և 1992 թ. հունվարի 6-ին ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես հայտարարել է անկախության մասին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ անկախության հռչակումից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կառուցել է ազատ շուկայական տնտեսությամբ և կենսունակ քաղաքացիական հասարակությամբ ժողովրդավարական պետություն, որը անցկացնում է միջազգային ոչ կառավարական դիտորդների կողմից որպես ազատ և արդար ճանաչված խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ։
ՈՐՈՇԵԼ Է, որ Հոնոլուլուի քաղաքի և շրջանի Խորհուրդը քաջալերում է և սատարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շարունակական ջանքերին՝ երաշխավորելու իր քաղաքացիների այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵԼ Է, որ Խորհուրդը կոչ է անում ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին սատարել միջազգային հանրության ջանքերին՝ ուղղված ռազմավարական կարևորություն ունեցող Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵԼ Է, որ սույն Բանաձևի պատճեները կփոխանցվեն Միացյալ Նահանգների նախագահին, ԱՄՆ Սենատի Նախագահին, Ներկայացուցիչների պալատի Խոսնակին և Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Հավայիի պատվիրակության յուրաքանչյուր անդամին»։

Council of US City and County of Honolulu adopts resolution on supporting NKR efforts
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. On April 20, Council of City and County of Honolulu, state of Hawaii, adopted a resolution 16-78, CD1, encouraging and supporting the Nagorno Karabakh Republic’s continuing efforts to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society and urging the President and Congress of the United States to support the international community’s efforts to reach a just and lasting solution to security issues in the South Caucasus region, “Armenpress” was informed about this by the Information Department of NKR Foreign Ministry.
The resolution reads.
“WHEREAS, Nagorno Karabakh, also known as Artsakh, is a land-locked region in the South Caucasus that historically has been Armenian territory and is populated by an ethnic Armenian majority; and WHEREAS, in 1921, the region was severed from Armenia and placed under the Soviet Azerbaijani administration as the Nagorno Karabakh Autonomous Region; and
WHEREAS, February 20,1988, marked the beginning of the national liberation movement in Nagorno Karabakh, as the elected legislature representing the people of Nagorno Karabakh adopted a resolution returning Nagorno Karabakh to the Soviet Socialist Republic of Armenia; and
WHEREAS, on September 2,1991, in accordance with its enacted law, the legislature of NagornoKarabakh declared formation of the NagornoKarabakh Republic; and
WHEREAS, on December 10,1991, the people of the Nagorno Karabakh Republic voted in favor of independence, and on January 6,1992, the democratically elected legislature of the republic formally declared independence; and
WHEREAS, since proclaiming independence, the Nagorno Karabakh Republic has built a democratic nation with a free-market-oriented economy and a vibrant civil society that has held presidential and parliamentary elections that have been assessed by nongovernmental international monitors as free and fair;
now, therefore, BE IT RESOLVED by the Council of the City and County of Honolulu that it encourages and supports the Nagorno Karabakh Republic's continuing efforts to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society; and
BE IT FURTHER RESOLVED that the Council urges the President and Congress of the United States to support the international community's efforts to reach a just and lasting solution to security issues in the strategically important South Caucasus region; and
BE IT FINALLY RESOLVED that copies of this Resolution be transmitted to the President of the United States, the President of the United States Senate, the Speaker of the United States House of Representatives, and to each member of Hawaii's congressional delegation”.