Ուրուգվայում Ադրբեջանի ոճրագործությունները դատապարտող խոշոր ցույց է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտևիդեոյի կենտրոնական հրապարակում ապրիլի 13-ին հարյուրավոր հայ և ոչ հայ ցուցարարներ իրենց բողոքն են հայտնել ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ դեմ սանձազերծած ագրեսիայի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ուրոգվահայ համայնքից:
Բողոքի ցույցին մասնակցել են Ուրուգվայի Սենատի անդամ Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն, պատգամավոր Դանիել Ռատիոն, մարդու իրավունքների պաշտպան և նախկին փոխարտգործնախարար Բելելա Հերերան, տուրիզմի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լիլիան Քեշիշյանը, խորհրդարանի հայ պատգամավորներ Անտոնիո Զուլամյանը, Խոսե Լուիս Սաթճյանը և այլոք: Ցուցարարներն իրենց ձեռքերում պահել են Հայաստանի և Արցախի դրոշները, բացի այդ անցորդներին բաժանվել են կատարվածի մասին իրազեկող թռուցիկներ:
Տեղական շատ լրատվամիջոցներ լայնորեն լուսաբանել են բողոքի ցույցը: Ուրուգվահայ երիտասարդական միությունները Ադրբեջանի ոճրագործությունները խստորեն դատապարտող հայտարարություն են ընթերցել:

В Уругвае прошла крупная акция протеста против преступлений Азербайджана
В столице Уругвая Монтевидео 13-го апреля на центральную площадь вышли сотни армян и людей других национальностей, которые выражали свой протест в связи с агрессией Азербайджана в НКР. Об этом «Арменпресс» сообщили из армянской общины Уругвая.
В акции протеста приняли участие член Сената Уругвая Рубен Мартинес Уэльмо, депутат Даниэль Ратио, омбудсмен и бывший замминистра ИД Уругвая Белела Херрера, министр по делам молодежи и туризма Лилиан Кешишян, армянские депутаты шарламента Антонио Зуламян, Хосе Луис Сатчян и др. Демонстранты несли флаги Армении и НКР, прохожим раздавали листовки с информацией о произошедшем.
Местные СМИ осветили эту акцию протеста. Молодежь зачитала заявление, в котором осудила агрессию Азербайджана в НКР.