Ուրուգվայում Ադրբեջանի ոճրագործությունները դատապարտող խոշոր ցույց է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտևիդեոյի կենտրոնական հրապարակում ապրիլի 13-ին հարյուրավոր հայ և ոչ հայ ցուցարարներ իրենց բողոքն են հայտնել ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ դեմ սանձազերծած ագրեսիայի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ուրոգվահայ համայնքից:
Բողոքի ցույցին մասնակցել են Ուրուգվայի Սենատի անդամ Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն, պատգամավոր Դանիել Ռատիոն, մարդու իրավունքների պաշտպան և նախկին փոխարտգործնախարար Բելելա Հերերան, տուրիզմի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լիլիան Քեշիշյանը, խորհրդարանի հայ պատգամավորներ Անտոնիո Զուլամյանը, Խոսե Լուիս Սաթճյանը և այլոք: Ցուցարարներն իրենց ձեռքերում պահել են Հայաստանի և Արցախի դրոշները, բացի այդ անցորդներին բաժանվել են կատարվածի մասին իրազեկող թռուցիկներ:
Տեղական շատ լրատվամիջոցներ լայնորեն լուսաբանել են բողոքի ցույցը: Ուրուգվահայ երիտասարդական միությունները Ադրբեջանի ոճրագործությունները խստորեն դատապարտող հայտարարություն են ընթերցել:

YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. Hundreds of Armenians and foreigners gathered in the central square of Montevideo, Uruguay on April 13 to protest against the Azerbaijani aggression against Nagorno Karabakh, “Armenpress” was informed by the Armenian community of Uruguay.
Among the participants of the protest were member of the Uruguayan Senate Ruben Martinez Huelmo, MP Daniel Ratio, ex FM and Ombudsman Belela Herrera, Minister of Tourism and Sport Liliam Kechichian, Armenian MPs of the Uruguayan Parliament Antonio Zulamyan, Jose Louis Satchyan and others. The protesters raised the flags of Armenia and Nagorno Karabakh, and gave flyers about the recent developments to passersby.