ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ- ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները մարտի 10-ին այցելել են Արցախի Հանրապետությունում ազատազրկված ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանն ասել է, որ այցելության ընթացքում ընտանեկան բնույթի տեղեկություններ են փոխանակվել։
«Այցելությունը կայացել է ԿԽՄԿ ստանդարտ ընթացակարգերի շրջանակներում։ ԿԽՄԿ-ն ազատազրկվածներին այցելում է, որ նրանց ազատազրկման պայմանների և նրանց հետ վերաբերմունքի դիտարկում անցկացնի և կապ ապահովի բանտարկյալների և նրանց հարազատների միջև»,- նշել է Էթերի Մուսայելյանը։
Դիլհամ Ասկերովին մեղադրանք էր առաջադրվել Լեռնային Ղարաբաղի քրեական օրենսգրքի 7, իսկ նույն երկրի քաղաքացի Շահբազ Գուլիևին ՝ 5 հոդվածների հատկանիշներով։ Նրանք մեղադրվում են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առևանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, Ղարաբաղի պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, հրազեն և ռազմամթերք կրելու մեջ։ Դիլհամ Ասկերովին նաև կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեղադրանք էր առաջադրվել։
ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը 2014 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Դիլհամ Ասկերովին դատապարտել է ցմահ, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման:

YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. On March 10 representatives of International Committee of the Red Cross(ICRC) visited Azerbaijani saboteurs Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev, sentenced in Arstakh Republic.
“Armenpress” reports that Etery Musayelyan,Communication officer of the ICRC mission in the Nagorno-Karabakh Republic said during the visit information of personal nature was exchanged.
“The visit took place within the framework of the ICRC's standard procedures. The ICRC visits detainees to conduct monitoring on their detention conditions and treatment and assure contact between the prisoners and their relatives,” Etery Musayelyan noted.
Remind, that Dilham Askerov was charged under 7 articles of the NKR Criminal Code and Shahbaz Guliyev - under 5 articles.The defendants are charged by espionage, illegaly crossing of protected state border by organized group without proper documentation and approval, illegal carrying of firearms and ammunition as an organized group, kidnapping by means of violence, which puts in danger life or health, the use of weapons against a minor performed by organized group, murder interfaced to kidnapping performed by organized group, motivated by ethnic hatred. Dilham Askerov is also charged with a murder of two persons performed by organized group, motivated by ethnic hatred.
On 29 December 2014 NKR Court of First Instance sentenced Dilham Askerov to life imprisonment and Guliyev - 22 years in prison.