Ռուսաստանն օժանդակում Է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը կողմերի ձեռքին է, այլ ոչ թե միջազգային միջնորդների: Այդուհանդերձ, Ռուսաստանը հետեւողականորեն աշխատում Է լուծմանն օժանդակելու ուղղությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Իրոք, գոյություն ունեցող միջազգային ձեւաչափերում Ռուսաստանը, լինելով այդ ձեւաչափերի պատասխանատու մասնակիցը, շարունակում Է (ԼՂ հակամարտության կարգավորման) աշխատանքը»,- ասել Է նա, նշելով, որ «դա ոչ թե մեկանգամյա ջանք է, այլ հետեւողական ուղեգիծ»: «Բայց ինչ-ինչ վերջնական որոշումներ, վերջնական նախաձեռնություններ կարող են առաջադրել միայն հակամարտության կողմերը»,-հավելել Է Պեսկովը: «Ոչ միջազգային միջնորդները, ոչ Ռուսաստանը, չեն կարող Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխարեն կարգավորել հակամարտությունը»,-հայտարարել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ռուսաստանի նրա պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինը մարտի 10-ին Կրեմլում կայացած բանակցությունների ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը:

РФ содействует урегулированию карабахского конфликта
Решение карабахского конфликта может быть найдено только самими его участниками, а не международными посредниками. Вместе с тем, Россия последовательно работает в международных форматах для содействия такому решению. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Действительно, в существующих международных форматах, будучи ответственным участником этих форматов, Россия продолжает последовательную работу (по урегулированию нагорно-карабахского конфликта)", - напомнил он, отметив, что "это не какие-то разовые усилия, это последовательная линия". "Но какие-то конечные решения, окончательные инициативы могут исходить только от самих участников конфликта", - сказал Песков. "Ни международные посредники, ни Россия не могут урегулировать конфликт за Армению и Азербайджан", - убежден пресс-секретарь.
Накануне президент РФ Владимир Путин провел переговоры с президентом Армении Сержем Саргсяном, который, в частности, поблагодарил российского лидера за участие в разрешении карабахского конфликта.