Ստեփանակերտը և բրազիլական Ֆրանկու դա Ռոշան դարձել են քույր քաղաքներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Ֆրանկու դաՌոշաքաղաքիավագանինփետրվարի3-ին միաձայն ընդունելէորոշում ՍտեփանակերտըևՖրանկու դաՌոշան քույրքաղաքներ հռչակելումասին՝նրանց միջև բարեկամական կապերհաստատելու նպատակով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, որոշմանմեջ նշվում է, որայն հիմքկդառնա տարբերծրագրերիև համաձայնագրերի իրականացմանհամար,որոնքկնպաստենքաղաքներիմիջև սոցիալական, տնտեսականևմշակութայինոլորտներում համագործակցության հաստատմանը։
Նախատեսվումէնաևքաղաքներիմիջև տեղեկատվությանփոխանակումմշակույթի, զբոսաշրջության,սպորտի բնագավառներում։
ՈրոշմաննախագիծըներկայացվելէավագանուանդամԱնտոնիոԼոպեսդաՍիլվայիև, հաստատվելքաղաքապետՖրասիսկու ԴանիելՍելեգիմդեՄորաիսիկողմից։

YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. On February 3 the city council of the Brazilian city of Franco da Rocha unanimously adopted a resolution proclaiming Stepanakert and Franco da Rocha twin cities to establish friendly relations between them.
As “Armenpress” was informed from the press service of the NKR Foreign Ministry, the decision notes that it will be the basis for the implementation of various programs and agreements that will contribute to the establishment of cooperation between the cities in the social, economic and cultural sectors.
It is also envisaged the exchange of information between the mentioned cities in the sectors of culture, tourism and sport.
The draft decision was submitted by the member of the City Council Antonio Lopes da Silva and approved by the Mayor Francisco Daniel Celeguim de Morais.
The municipality of Franco da Rocha is located in the Brazilian state of São Paulo. The population is about 145 thousand people.