ՖԻՖԱ-ի նորընտիր նախագահը Ցյուրիխում բացել է կազմակերպության թանգարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջանի Ինֆանտինոն, ով փետրվարի 26-ին ընտրվել է Միջազգային ֆուտբոլի ֆեդերացիաների միության` ՖԻՖԱ-ի նախագահի պաշտոնում, Ցյուրիխում կազմակերպության թանգարան է բացել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, այս իրադարձությունն առաջին պաշտոնական միջոցառումն է ՖԻՖԱ-ի նորընտիր նախագահի համար:
«Թանգարանի բացումը կարևոր իրադարձություն է ինչպես ֆուտբոլի պատմության, այնպես էլ ինձ համար, քանի որ սա առաջին միջոցառումն է, որին ես մասնակցում եմ որպես ՖԻՖԱ-ի նախագահ: Թանգարանի բացման մտահղացումը ՖԻՖԱ-ի նախկին նախագահ Յոզեֆ Բլատերինն է, իսկ ես իմ հերթին ուրախ եմ, որ նրա այս գաղափարը հնարավոր եղավ իրականություն դարձնել»,-ասել է Ինֆանտինոն:
«ՖԻՖԱ-ի նախագահ լինելը աննկարագրելի զգացողություն է: Ինչից եմ ես վաղն սկսելու իմ աշխատանքային օրը՞. այդ մասին կխոսենք վաղը: Այսօր մենք կբացենք թանգարանը: Իսկ իրականում մեր գլխավոր խնդիրը ՖԻՖԱ-ի կողմից հաստատված փոփոխությունների պլանն ինչքան հնարավոր է շուտ մեկնարկել է»,-ավելացրել է նա:
Ֆուտբոլի պատմությանը նվիրված ավելի քան 1000 ցուցանմուշները տեղակայված են մոտ 3 հազար քառակուսի մետր տարածքում: ՖԻՖԱ-ն թանգարանի շինարարության գործում ներդրել է 30 մլն շվեյցարական ֆրանկ: Բացի ցուցանմուշներից, թանգարանում կա նաև գրադարան, սպորտբար, սրճարան, կինոթատրոն և պինբոլի համար նախատեսված հսկայական տարածք: Նոր թանգարանի ցուցանմուշների շարքում իրենց արժանի տեղն են զբաղեցնում նաև տարբեր տարիների չեմպիոնների նվաճած գավաթները:

Новый президент ФИФА Джанни Инфантино открыл музей организации в Цюрихе
Джанни Инфантино, избранный в пятницу на пост президента Международной федерации футбола (ФИФА), открыл музей организации в Цюрихе. Это мероприятие стало первым для Инфантино в новом статусе. Сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"Открытие музея - большое событие как в истории футбола, так и для меня, потому что это первое мероприятие, на котором я выступаю в качестве главы ФИФА. Идея его создания принадлежит предыдущем президенту Йозефу Блаттеру, а я, в свою очередь, рад, что его задумку удалось воплотить в жизнь", - сказал Инфантино.
"Быть президентом ФИФА - это великолепное ощущение. С чего я начну завтра свой рабочий день? Поговорим об этом завтра. Сегодня мы открываем музей. А вообще наша главная задача - как можно скорее запустить процесс реформ, утвержденных конгрессом ФИФА", - добавил он.
Посвященная истории футбола экспозиция расположилась на площади около 3 тыс.кв.ми включила в себя более 1000 экспонатов. ФИФА инвестировала в строительство музея 30 млн швейцарских франков. Помимо экспозиции, в здании расположена библиотека, спортбар, кафе, кинотеатр с панорамным экраном, развернутым на 180 градусов, и огромная зона для игры в пинбол. Трофеи, вручаемы победителям мужского и женского чемпионатов мира, которые ранее находились в хранилище одного из цюрихских банков, в среду заняли постоянное место в экспозиции нового музея.