Թուրքիայում 1,5 մլն դոլարով վաճառքի է հանվել հայկական եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 300 տարվա պատմություն ունեցող հայկական եկեղեցին Թուրքիայում վաճառքի է հանվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Առքուվաճառքի sahibinden.com կայքում տեղադրվել է հայտարարություն, որտեղ նշվում է Թուրքիայի հյուսիս-արևելյան շրջանում՝ Բուրսայում վաճառվում է «եռահարկ շինություն»: Վաճառողները հայկական եկեղեցու համար պահանջում են 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Առքուվաճառքով զբաղվող գործակալ Թայֆուն Օզենգիրլերը հայտնել է, որ շինությունը 1986 թվականին գրանցվել է որպես պատմական կառույց: «Այն տարածքը, որտեղ գտնվում է եկեղեցին, ժամանակին բնակեցված է եղել հայերով: Դու կարող ես ամեն անկյունից զգալ պատմության շունչը»,- ասել է նա:
Օզենգիրլերը հայտնել է, որ հայտարարության հետքերով շատ հարցումներ է ստացել: «Ոչ ոք չի համաձայնվել առաջարկվող գնի հետ, բայց մենք կանենք առավելագույնը վաճառողների համար»,- նշել է նա:

18th century Armenian Church on sale in Turkey
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. A 300-year-old Armenian Church has been put up for sale in Turkey for $1.5 million, “Armenpress” reports citing “Anadolu” agency.An advert on the property website "sahibinden.com" shows the ramshackle, three-story building in the heart of Bursa, northwest Turkey, is located near the tombs of the fifth Ottoman sultan, Mehmed I, and the 14th century tomb of Bayezid I’s adviser and son-in-law.
Estate agent Tayfun Ozengirler said the building in the Setbasi neighborhood was registered in as a historical monument in 1986.
“The area where the church is situated was once inhabited by Armenians,” Ozengirler said. “You can smell the history on every corner.”
Bursa, the capital of the Ottoman Empire before the capture of Constantinople in 1453, was a center of Armenian culture and the Armenian Patriarchate was based in Setbasi before moving to Istanbul.
Ozengirler said he had received a number of queries about the advert. “No one has agreed the demanded price so far but we will do our best for the sellers,” he told Anadolu Agency.