Քիմ Քարդաշյանի այցը շեշտակի բարձրացրել է Հայաստանի ճանաչելիությունն ամբողջ աշխարհում. Արման Խաչատրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը բացահայտում է, որ զբոսաշրջության խթանմանն ուղղված իր ծրագրերի շարքում մասնակցություն է ունեցելամերիկահայ Քարդաշյանների ընտանիքի, ինչպես նաև ամերիկյան հայտնի «Քոնան» թոք-շոուի հեղինակ և վարող Քոնան Օ'Բրայանի` Հայաստան այցի կազմակերպմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը` նշելով, որ «հիմա կարող են բացահայտ խոսել դրա մասին» ու հայտնել, որՀայաստանյան այցը կազմակերպվել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և «Սիմա տուրս Ամերիկա» ընկերության համագործակցությամբ:
«Դժվար է ասել, թե որքան է եղել Քիմ Քարդաշյանի այցի և դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքերի միջև կապը, բայց ակնհայտ է, որ Քիմ Քարդաշյանի այցելությունը շեշտակիորեն բարձրացրել է Հայաստանի ճանաչելիությունն ամբողջ աշխարհում: Տարբեր գնահատականներ են հնչել, թե այցը Հայաստանի համար 50 միլիոն, 100 միլիոն դոլարի PR է ապահովել»,-ասաց Արման Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով` փաստն այն է, որ այցի օրերին ամբողջ աշխարհն ապրում էր Հայաստանով: «Այդ մի քանի օրերի ընթացքում շատ մարդիկ Հայաստանը գտան քարտեզի վրա ու ասոցացրեցին այն հայուհու հետ, կարծում եմ` դա մեծ խթան էր Հայաստանի ճանաչելիության և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բարձրացման հարցում»,-ընդգծեց Արման Խաչատրյանը:
Ինչ վերաբերում է Քոնան Օ'Բրայանի այցին, ապա նկարահանվել է Հայաստանի թեմայով 14 հոլովակ, որոնցից առաջինի ցուցադրումը հեռուսատեսությամբ դիտել է 1.3 միլիոն մարդ, որն, ըստ Խաչատրյանի, մեծ ճանաչում է ապահովել Հայաստանի համար: «Մենք աշխատում ենք տարբեր մարդկանց հետ, պլանավորում ենք մեկ-երկու այցելություն 2016-ին: Թե որքանով կստացվի, չեմ կարող ասել. այդ մարդիկ իրենց քմահաճույքներն ունեն: Բայց հուսով ենք, որ մյուս տարի գոնե մեկ նման այց կկազամակերպենք դեպի Հայաստան»,-նշեց Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
Հարցին, թե արդոք «ծախս-արդյունք հարաբերակցությունը գոհացրել է հիմնադրամին»` Արման Խաչատրյանը պատասխանեց.«Այո, մենք համարյա ոչինչ չենք ծախսել: Այս պարագայում ծախսի բաղադրիչը չկա, կա միայն արդյունքը»:
Ամերիկահայ հայտնի Քարդաշյանների ընտանիքն ապրիլի 8-ին ժամանել էր Երևան: Քիմ և Քլոե Քարդաշյանները շրջել էին մայրաքաղաքով` այցելել «Մայր Հայաստան» հուշարձան և «Կասկադ» համալիր` այդ ընթացքում լուսանկարվելով և շփվելով հայ երկրպագուների հետ, եղել Գեղարդում: Ապրիլի 10-ին Քարդաշյաններն այցելել էին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Քարդաշյանների այցը մեծ ուշադրության արժանացավ նաև համաշխարհային մամուլում. տարբեր պարբերականներ և թերթեր նրանց այցի շնորհիվ անդրադարձան Հայոց ցեղասպանությանը:
Ամերիկյան հայտնի «Քոնան» թոք-շոուի հեղինակ և վարող Քոնան Օ'Բրայանն էլ հոկտեմբերին էր այցելել Հայաստան իր օգնական Սոնա Մովսեսյանի հետ, նա Գառնիում պարել է հայկական ժողովրդական երգի հնչյունների ներքո: Քոնան Օ'Բրայանը ամերիկյան հայտնի հեռուստահաղորդավար է, միայն «Թվիթեր» սոցիալական ցանցում ունի 18 միլիոն հետևորդ:

Kim Kardashian’s visit to Armenia significantly increased Armenia’s popularity in the whole world: CEO at DFA
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. Development Foundation of Armenia reveals that it invited the Armenian-American family of the Kardashians to Armenia, as well as participated in the organization of Conan O'Brien’s (the author and host of famous American talk show “Conan”) visit to Armenia. Chief Executive Officer of Development Foundation of Armenia Arman Khachaturyan said the aforementioned to “Armenpress”, emphasizing: “Now I can reveal details about it”.
“It’s difficult to determine the connection between Kim Kardashian’s visit to Armenia and tourist flows, but it’s obvious that Kim Kardashian’s visit significantly increased Armenia’s popularity in the whole world. There were different opinions, for instance that the visit ensured a PR of 50 million, 100 million USD for Armenia,” Khachaturyan said.
According to him, the fact is that the whole world was focused on Armenia during the days of the visit.
“Many people found Armenia for the first time on the map during those days and from now on they will associate it with that Armenian woman, and, I think, that it was a great impetus in terms of Armenia’s popularity and also the issue of raising the recognition of the Armenian Genocide,” Khachaturyan emphasized.
Regarding Conan O'Brien’s visit, he informed, that 14 episodes about Armenia were shot: the first episode was viewed by 1.3 million people on television. According to Khachaturyan, the latter also increased our country’s popularity.
“We work with different people, we plan one-two visits for 2016. I don’t know whether we’ll succeed, I can’t say: those people have their whims. However, we hope that we will be able to organize at least one visit of this kind to Armenia next year,” Chief Executive Officer of the Foundation noted.
He also added that they almost did not have any expenses and in this case there was only the component of result and not that of the expenses.
The Kardashians visited Yerevan on April 8. The Keeping Up With the Kardashians star visited Armenia in April along with Kim's husband Kanye West and daughter North West, and cousins Kourtni and Kara, spent time in Gyumri, a city outside the Armenian capital of Yerevan. The famous family traveled to their long-abandoned ancestral home. With rusted sheet metal walls, the roofless and debris-covered home proved harrowing for Kim, 34, who looked overwhelmed by the modest structure. Along with her sister, and family, the reality star explored the remains of the dilapidated house. The Kardashians also visited The Armenian Genocide memorial on April 10.
U.S. television host and comedian Conan O’Brien visited Armenia on October together with his assistant Sona Movsesian, Conan danced under the songs of Armenian folk music in Garni. Conan O’Brien is a famous American host who has 18 billion followers on “Twitter”.