ԱՄՆ պետդեպը ողջունում է ԼՂ առնչությամբ Ռոյս-Էնգել առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը պաշտոնապես ողջունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի և դեմոկրատ գործիչ Էլիոթ Էնգելի առաջարկների ծրագիրը` ուղղված հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հրապարակել է պետդեպի ուղարկած պատասխան նամակը:
«Միացյալ Նահանգները ողջունում է ներկայացված առաջարկները... Առանց հրադադարի ռեժիմի խախտումները հստակեցնող մեխանիզմների կամ հարձակումների աղբյուրը ճշտելու համար նախատեսված սարքավորումների տեղադրման՝ համանախագահների համար դժվար կլինի ուժի կիառման հարցով հստակ մեղադրանքներ ուղղել մի կողմին»,- ասվում է պետդեպի նամակում:
Ռոյս-Էնգել նախագծում առաջակվող կետերն ընդունվել են Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների կողմից: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի աշխատակազմը և ԵԱՀԿ-ն ևս հայտնել են, որ աջակցում են ներկայացված նախագծին: Միայն Ադրբեջանն է, որ դեմ է դրանց կիրառմանը:
ԱՄՆ օրենսդիրներն առաջարկում են երեք կոնկրետ քայլեր, որոնք կարող են նպաստել տարածաշրջանում բոլոր քաղաքացիների համար համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատմանը: Նրանց ներկայացրած նամակում, որի տակ ստորագրել են 80 կոնգրեսականներ, կոչ է արվում համաձայնություն ձեռք բերել բոլոր կողմերից՝ դիպուկահարներ չտեղակայել շփման գծում, ԵԱՀԿ-ի կողմից վերահսկվող զարգացած կրակորսիչ համակարգերի և ձայնային սարքավորումներ տեղակայել՝ հարձակումների աղբյուրը ճշտելու համար և ԵԱՀԿ դիտորդներ տեղակայել՝ շփման գծում հրադադարի խախտումների դեպքերն ավելի լավ վերահսկելու համար:

Госдеп США приветствует предложение Ройса-Энгеля по поводу НКР
Госдеп США официально приветствует предложение председателя комиссии по внешним сношениям Палаты представителей Эда Ройса и демократа Эллиота Энгеля по поводу обеспечения режима прекращения огня на линии соприкосновения между НКР и Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс», комитет Айдата США опубликовал ответное письмо, направленное в Госдеп.
«США приветствуют предложение... Однако без соответствующего техобеспечения и разработки механизмов сопредседателям трудно будет определить источник нарушения режима прекращения огня и обвинить какую-либо из сторон»,- сказано в письме.
Предложения Ройса-Энгеля были приняты в Армении и в НКР. Из аппарата администрации президента Обамы и в ОБСЕ также прозвучало одобрение проекта. Против – только Азербайджан.
Законодатели США предлагают 3 конкретных шага, которые могут обеспечить долгосрочный мир для жителей региона. Под письмом подписались 80 конгрессменов; в нем предлагается убрать из зоны соприкосновения снайперов, установить шумо- и огнеулавливающую аппаратуру под контролем ОБСЕ и посравить там наблюдателей ОБСЕ, которые смогут контролировать наличие нарушения режима прекращения огня.