Տուապսեի ծննդատանը մահացած հայ կնոջ բժշկուհին մեկուսացված է աշխատանքից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 24-ամյա հայազգի Յանա Պլակսիյի հարազատները, որը մահացել է Կրասնոդարի երկրամասի Տուապսե քաղաքի մերձակա Նովոմիխայլովսկոյե ավանի թիվ 2 ծննդատանը, ամեն ինչ անում են, որպեսզի պարզվեն ողբերգության բոլոր հանգամանքները եւ արդարություն լինի: Ստուգում անցկացնելու ժամանակահատվածում բժիշկ գինեկոլոգ Լարիսա Առաքելովան, որի ցուցումով հղի կնոջը ներարկել են Տրամալ ուժեղ ներգործող պատրաստուկը, մեկուսացված է աշխատանքից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով LifeNews-ին:
Կինը բժշկի հսկողության տակ է եղել հղիության ողջ շրջանում, որն ընթացել է առանց պաթոլոգիաների ու բարդացումների:
«Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր բժիշկ սխալվելու իրավունք ունի: Դա հենց բժշկական սխալ է եղել,- ասել է հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Վաղինակ Սվազյանը:- Խոստանում եմ, որ մենք կպարզենք տեղի ունեցածը: Այսօր ես հրաման եմ ստորագրել ստուգման անցկացման ժամանակաշրջանում այդ բժշկին ժամանակավորապես աշխատանքից մեկուսացնելու մասին: Մինչեւ տեղի ունեցածի ամբողջական պատկերի վերականգնումը բժիշկը չի աշխատի, բայց ես նրան աշխատանքից ազատել չեմ կարող: Մենք պետք է գործենք օրենքի շրջանակներում»:
Նախնական տեղեկատվության համաձայն՝ հղի կնոջ մահանալու պատճառը դարձել է օրգանիզմի հակազդումը Տրամալ ուժեղ ներգործող պատրաստուկի նորարկմանը:
Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «Անզգուշաբար անձի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունները պատշաճ կերպով չկատարելու հետեւանքով մահվան» մասին հոդվածով:

Врач роддома под Туапсе, где умерла беременная, отстранена от работы
Руководство лечебного учреждения подписало соответствующее распоряжение, сообщает Арменпресс со ссылкой наlifenews.ru.
Родственники 24-летней Яны Плаксий, которая умерла в роддомеЦРБ № 2 в посёлке Новомихайловское Краснодарского края, всеми силами желают добиться справедливости. На время проведения проверки врача-гинеколога Ларису Аракелову, по указанию которой беременной ввели сильнодействующий препарат Трамал, отстранили от работы.
Женщина наблюдалась у медика на протяжении всей беременности, которая протекала без патологий и осложнений.
— Я считаю, что каждый врач имеет право на ошибку. Это и была врачебная ошибка, — говорит главный врач больницыВагенакСвазьян. — Обещаю, что мы разберёмся. Сегодня мной был подписан приказ о временном отстранении этого врача от работы на время проведения проверки. До полного восстановления картины произошедшего медик работать не будет. Но уволить я её не могу. Мы должны действовать в рамках закона.
По предварительной информации, причиной гибели беременной женщины в роддоме ЦРБ № 2 в посёлке Новомихайловское Краснодарского края стала реакция наукол сильнодействующего препарата трамала.
СК возбудил уголовное делопо статье «Причинение смерти по неосторожности вследствие ненадлежащего исполнения лицом своих профессиональных обязанностей».