Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ուղարկեց հատուկ հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունեց որոշում` պատգամավոր Վալերի Բուայեի օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ, ուղարկել հատուկ հանձնաժողով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` քվեարկությանը մասնակցած 38 պատգամավորներից 26-ը կողմ են քվեարկել բանաձևը հանձնաժողով ուղարկելու որոշմանը, 12-ը` դեմ: Քննարկմանը մասնակցած ու ելույթ ունեցած պատգամավորների մեծամասնությունը կողմ էր հանդես գալիս, որ Ֆրանսիան ունենա օրենք, որով պատիժ կսահմանվի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների նկատմամբ, սակայն վերջնական որոշում կայացվեց նախագիծն ուղարկել հատուկ հանձնաժողով:
«Ժամանակն է, որ Ֆրանսիան ստանձնի այն պատասխանատվությունը, որն ունի ժողովրդավարության պահպանման հարցում: Հույս ունեմ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները կլինեն միասնական օրինագծի քվեարկման ժամանակ»,-քննարկման սկզբում հույս էր հայտնել Բուայեն:
2013 թվականի հունվարին Բուայեի պատրաստած նախագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից, սակայն երկրի Սահմանադրական խորհուրդն այն սահմանադրությանը հակասող էր ճանաչել:

French Parliament sent the bill criminalizing Armenian Genocide denial to special commission
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. French Parliamentadopted decision on sending to special commission the bill criminalizing Armenian Genocide denialintroduced by MP Valerie Boyer. As “Armenpress” reports, 26 out of 38 MPs were “for” the bill, 12 MPs were “against”. Majority of MPs, participated in the discussion, were “for” France to have a law which envisages punishment for denial of the Armenian Genocide.
“It is time for France to take the responsibility which it has in the protection of democracy. I hope that Parliament MPs will be united during voting on draft,” Boyer expressed hope at the beginning of the discussion.
A bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide was adopted by the French Parliament (December 22, 2011) and Senate (January 23, 2012); it was, however, declared unconstitutional by the Constitutional council of the country on February 29, 2012.