Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ուղարկեց հատուկ հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունեց որոշում` պատգամավոր Վալերի Բուայեի օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ, ուղարկել հատուկ հանձնաժողով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` քվեարկությանը մասնակցած 38 պատգամավորներից 26-ը կողմ են քվեարկել բանաձևը հանձնաժողով ուղարկելու որոշմանը, 12-ը` դեմ: Քննարկմանը մասնակցած ու ելույթ ունեցած պատգամավորների մեծամասնությունը կողմ էր հանդես գալիս, որ Ֆրանսիան ունենա օրենք, որով պատիժ կսահմանվի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների նկատմամբ, սակայն վերջնական որոշում կայացվեց նախագիծն ուղարկել հատուկ հանձնաժողով:
«Ժամանակն է, որ Ֆրանսիան ստանձնի այն պատասխանատվությունը, որն ունի ժողովրդավարության պահպանման հարցում: Հույս ունեմ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները կլինեն միասնական օրինագծի քվեարկման ժամանակ»,-քննարկման սկզբում հույս էր հայտնել Բուայեն:
2013 թվականի հունվարին Բուայեի պատրաստած նախագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից, սակայն երկրի Սահմանադրական խորհուրդն այն սահմանադրությանը հակասող էր ճանաչել:

НС Франции приняло решение направить новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян на обсуждение специальной комиссии
Национальное Собрание Франции приняло решение направить новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, автором которого является Валери Буайе, на обсуждение специальной комиссии. Как сообщает Арменпресс, из 38 депутатов 26 проголосовали «за» направление законопроекта для обсуждения в специальной комиссии, 12 – «против». Большинство выступающих на обсуждении законопроекта депутатов заявляло, что Франция должна иметь закон, которым будет наказываться отрицание Геноцида армян, однако, оставило окончательное решение за специальной комиссией.
«Наступило время, когда Франция должна взять на себя ответственность за сохранение демократии. Надеюсь, что депутаты будут солидарны во время голосования», - в начале обсуждений сказала Буайе.
В 2013 годузаконопроект о криминализации отрицания Геноцида армян за авторством Валери Буайе уже был принят НС и Сенатом Франции, однако Конституционный совет отверг его, признав несоответствующим Конституции Франции.