Հունաստանում տեղի է ունեցել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքի Պատերազմի թանգարանում Հունաստանի նախկին դեսպանների «Դիվանագետների շրջանակ» ակումբի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել «Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց» խորագրով միջոցառում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել Հունաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, ինչպես նաև հունական դիվանագիտական, զինվորական և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հունահայ համայնքային և կրոնական կառույցների ղեկավարներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հունաստանում ՀՀ դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը, ով իր խոսքում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային տարբեր ատյաններում գործադրվող ջանքերը` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգայնացման և ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
Հունաստանի արտգործնախարարության գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալ, պատվավոր դեսպան Մանոս Մեգալոկոնոմոսը բանախոսել է «Կենսական տարածք և ցեղասպանություն» թեմայով: Հայաստանում Հունաստանի նախկին դեսպան Լեոնիդաս Խրիսանթոպուլոսը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության պատմական ասպեկտը, իսկ Հունաստանի ԱԳՆ իրավաբանական վարչության նախկին պետ Վասիլիս Պատրոնասը խոսել է Հայոց ցեղասպանության իրավական կողմի մասին:

В Греции состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Геноцида армян
В музее Войны в Афинах по инициативе клуба бывших послов Греции «Кружок дипломатов» 18 ноября состоялось мероприятие под названием «После 100 лет со дня Геноцида армян». Как сообщают «Арменпресс» в пресс-службе МИД РА, на мероприятии присутствовали представители дипломатического корпуса Греции, а также представители Армянской общины.
С приветственной речью выступил посол Армении в Греции Гагик Халачян, который представил те усилия, которые прилагает Армения для признания Геноцида и предотвращения других геноцидов международными организациями.
Бывший заместитель Генерального секретаря МИД Греции, посол Манос Мегалокономос выступил с речью на тему «Жизненная область и геноцид». Бывший посол Греции в Армении Леонидас Хресантопулос представил исторический аспект Геноцида армян, а бывший глава юридического отдела МИД Греции Василис Патронас рассказал о правовой стороне Геноцида армян.