Թբիլիսիում կայացավ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի հայ համայնքի աջակցությամբ Թբիլիսիի Խորհրդարանի Գրադարանի Մեծ սրահում հոկտեմբերի 16-17-ը կայացավ թբիլիսահայ մանրանկարչուհի Գոհար Հակոբյանի մանրանկարների երկօրյա ցուցահանդեսը` նվիրված Հայոց Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին: Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա էին հասարակական, մշակութային գործիչներ, Վրաստանում ՀՀ փոխդեսպանը, վրացի արվեստագետներ, մշակութային գործիչներ, հայ և վրացի ուսանողներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վրաստանի հայ համայնքից:
Գոհար Հակոբյանը ծնվել է Թբիլիսիում: Մանկությունն անցել է Թիֆլիսյան հին թաղամասում` Արծաթյա փողոցում, Սբ.Նշանի բակում: Մայրական գծով նրա նախնիները Ղարսից են, Փալդավան գյուղից: «Ես կրթությամբ նկարչուհի չեմ: Նկարել եմ 3 տարեկանից: Թեկուզև ողջ կյանքում չեմ զբաղվել նկարչությամբ, բայց այն միշտ եղել է ինձ հետ: Իմ առաջին առնչությունը մանրանկարչության հետ սկսվել է մի ձեռագիր մատյանից, որը գրված է եղել 1288թ. Արճեշ գյուղում` Վանից ոչ հեռու: Այն գտել էր պապիկիս ընտանիքը, տուն կառուցելու շինարարական աշխատանքների ընթացքում, կաշվե տոպրակի մեջ պահած: 1971 Մատենադարանից պատվիրակություն է գալիս ուսումնասիրելու այդ ձեռագիրը: Փող էին առաջարկում, բայց իմ տատիկն ասում էր. «Էրեխեքիս տարե՛ք, գիրքը չեմ տա»: Ես, իհարկե, իմ աշխատանքներում հետևում եմ միջնադարյան մանրանկարչության ընդհանուր սկզբունքներին, բայց միաժամանակ իմ գործերը շատ ինքնուրույն են, ես գտել եմ իմ ոճը, քանի որ միայն նկարներ պատճենելով մանրանկարչությունը չի կարող զարգանալ», ասաց Գոհար Հակոբյանը:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցան Վրաստանի հայ համայնքի նախագահ Սամվել Մկրտչյանը, հայտնի վրացի արվեստագետ Նինո Քավթարիան և ինքը` մանրանկարչուհի Գոհար Հակոբյանը:
«Ցեղասպանությունը մի սարսափելի բան էր, որը կատարվեց հայ ժողովրդի հետ, և այն բավականին հետ մղեց հայկական մշակույթի զարգացման ընթացքը: Ինձ շատ դուր եկան տիկին Գոհարի աշխատանքները, ես նրանցում ինքնուրույնություն նկատեցի, գեղեցիկ գունային գամա: Լավ է, որ նման մշակութային միջոցառումներ են իրականացվում, որոնք խթանում են երիտասարդների հետաքրքրությունը դեպի արվեստ», ասաց Վրաստանի Ձեռագրերի Ազգային Կենտրոնին կից Արվեստի պատմության դեպարտամենտի ղեկավար, արվեստագիտության դոկտոր Նինո Քավթարիան:
«Տիկին Գոհարը մեր Համայնքի բավականին ակտիվ անդամներից մեկն է: Մենք սիրով համաձայնեցինք ստանձնել Մեծ Եղեռնին նվիրված այս միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքները: Պետք է նշեմ, որ տիկին Գոհարը տաղանդավոր նկարչուհի լինելուց բացի, նաև շատ հետաքրքիր անձնավորություն է, բոլորիս համար շատ հաճելի էր նրա հետ աշխատելը, կարծում եմ` միջոցառումը կարելի է համարել հաջողված», -ասաց միջոցառման կազմակերպման պատասխանատու, թիֆլիսահայ ուսանողուհի Լուսինեն:

В Тбилиси состоялась выставка, посвященная 100-летию Геноцида
В большом зале Библиотеки парламента Грузии 16-17 октября состоялась выставка армянской художницы Гоар Акопян, посвященная 100-летию Геноцида армян. На церемонии открытия выставки присутствовали общественные деятели Грузии, деятели культуры, заместитель посла Армении в Грузии, армянские и грузинские студенты. Об этом «Aрменпресс» сообщили из Армянской общины в Грузии.
Гоар Акопян родилась в Тбилиси. Ее детство прошло в старом районе Тбилиси – на Серебряной улице. По материнской линии ее предки из Карса, из села Пардаван. «По образованию я художница. Рисую с трех лет. Несмотря на то, что в течение всей жизни не занималась живописью, но она всегда была со мной. Мое первое знакомство с миниатюрной живописью состоялось с одной рукописи, которая датируется 1288г. И была написана в селе Арчеш. Ее нашла семья моего деда во время ремонта: она была в кожаном пакете. В 1971 году приезжает делегация из Матенадарана для изучения находки. Предлагали деньги, но бабушка говорила: «Возьмите детей, но книгу я не отдам!». Я в своих работах безусловно следую принципам средневековой живописи, но в то же время мои работы очень индивидуальны, я нашла свой стиль, так как миниатюрная живопись не может развиваться лишь благодаря копировке», - сказала Гоар Акопян.
На мероприятии выступил глава армянской общины в Грузии Самвел Мкртчян, грузинский искусствовед Нино Кавтария и сама художница Гоар Акопян.
«Геноцид это нечто ужасное, что произошло с армянским народом. Мне очень нравятся работы Гоар, я в них заметила особый стиль, красивую цветовую гамму. Очень хорошо, что организуются такие выставки, которые способствуют развитию интереса к искусству среди молодежи», - отметила Нино Кавтария.
«Г-жа Гоар является активным членом нашей общины. Мы с радостью решили взять на себя организацию данного мероприятия. Хочу также отметить, что она не только талантливая художница, но и прекрасный человек. Нам очень приятно работать с ней», - сказала один из организаторов мероприятия, студентка Лусине.