ՌԴ դեսպանն անթույլատրելի է համարում ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի լարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. Նոր լարումն անթույալտրելի է: Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը` մեկնաբանելով վերջին շրջանում ԼՂ հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից հրահրվող լարվածությունը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շփման գծում ժամանակ առ ժամանակ առաջանում է լարվածություն: Իհարկե, շատ տխուր փաստ է, որ շփման գծում սկսել են կիրառվել նախկինում չգործածված նոր տիպի զինատեսակներ: Ես անկեղծ հույս ունեմ, որ ԼՂ հակամարտության նոր էսկալացիա չի լինի, քանի որ այն չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով. նրա միակ լուծումը պետք է լինի միայն բանակցային սեղանի շուրջ: Ես չեմ կարող ասել , թե դա երբ կլինի, բայց հակամարտության երկու կողմերը, ինչպես նաև միջազգային հանրությունը և մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է ջանքեր գործադրեն այս հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց նա:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի համանախագահների այն կոչին, որով Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կո չ էր արվում ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության` ԵԱՀԿ առաջարկած մեխանիզմը, Իվան Վոլինկինը նշեց հետևյալը. «Այդ մեխանիզմի գործարկումը անհնար է առանց երկու կողմերի համաձայնության և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել: Անշուշտ, սահմանային դեպքերի հետաքննության մեխանիզմի կիրառությունն անհրաժեշտ է, բայց դրանից առաջ նաև պետք է բարձրացնել փոխադարձ վստահության մեխանիզմները»:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեր Անդրիուն (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը` Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին-առանձին և նախարարների հետ միացյալ հանդիպումներից հետո հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության` ԵԱՀԿ առաջարկած մեխանիզմը: Առանց այդպիսի մեխանիզմի կողմերը կշարունակեն միմյանց մեղադրել շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մահացու հարվածներ հասցնելու մեջ: Հայաստանը համաձայնել է քննարկել մեխանիզմի մանրամասները. մենք կոչ են անում Ադրբեջանին անել նույնը»:
Համանախագահները խիստ տոնով դատապարտել են հրետանու կիրառումը, որը վերջին օրերին լուրջ վնասներ ու կորուստներ է պատճառել` ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին:

Посол РФ считает недопустимым эскалацию напряженности в зоне конфликта НКР
Конфликт в НКР не может быть решен военным путем – новое обострение недопустимо. Об этом заявил Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Иван Волынкин, комментируя провоцируемую в последнее время Азербайджаном эскалацию напряженности конфликта в НК.
«Время от времени на линии соприкосновения возникает напряженность. Конечно, это весьма печальный факт, что стало применяться ранее не использовавшееся оружие. Я искренне надеюсь, что нового витка эскалации не будет, поскольку конфликт не может быть решен силовым путем, единственное решение должно быть найдено за столом переговоров. Не могу сказать, когда это будет, но противоборствующие стороны, как и сопредседатели МГ ОБСЕ, должны приложить усилия к мирному решению проблемы», - в беседе с Арменпресс сказал посол РФ.
Относительно призыва сопредседателей МГ ОБСЕ к президентам Армении и Азербайджана – принять предложенный ОБСЕ механизм расследования нарушений перемирия, посол Волынкин сказал: «Применение такого механизма бесполезно без согласия сторон, но в этом направлении надо работать. Несомненно, механизм расследования пограничных инцидентов необходим, но прежде нужно наладить механизм взаимного доверия».
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрю (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились в Нью-Йорке 24 сентября с министром ИД Армении Эдвардом Налбандяном и 25-го сентября с министром ИД Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым в отдельности, а затем и совместно. После этих встреч сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением, в котором говорится:
«Мы призываем президентов Армении и Азербайджана принять механизмы исследования нарушения режима прекращения огня, предложенные ОБСЕ. Без таких механизмов стороны продолжат обвинять друг друга в нанесении смертельных ударов на линии соприкосновения и границе Армения-Азербайджан. Армения согласилась обсудить детали механизмов. Призываем Азербайджан сделать то же».