Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս պատրիարք Գրիգոր Պետրոս Ի-ն գահակալությունից հետո մատուցել է իր առաջին պատարագը
ԲԵՅՐՈՒԹ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զմմառի Տիրամոր վանքի բակում օգոստոսի 9-ինտեղի է ունեցել Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Գրիգոր Պետրոս Ի նորընտիր կաթողիկոս պատրիարքի գահակալության արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, արարողությանը ներկա էին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ներկայացուցիչ Նաթան արքիեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների ժողովի ներկայացուցիչները, Լիբանանում պապական նվիրակը, հայ և օտարազգի բարձրաստիճան հոգևորականներ, օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, նախարարներ, պատգամավորներ, բարձրաստիճան զինվորականներ, ազգային կառույցների ղեկավարներ:
Պատրիարքական գահը ընդունելուց հետո Գրիքոր Պետրոս Ի կաթողիկոս պատրիարքը մատուցել է իր առաջին պատարագը: Իր խոսքում կաթողիկոս պատրիարքը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահին, Ամենայն Հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսներին զորակցության համար և վստահեցրել, որ ամեն ջանք կգործադրի ամրապնդելու և սերտացնելու համագործակցությունը հայրենի իշխանությունների և նվիրապետական երկու աթոռների հետ:
Պատարագին հետևել է ընթրիք, որի ժամանակ ընթերցվել են նորընտիր կաթողիկոս պատրիարքին ուղղված բազմաթիվ շնորհավորականներ: Դեսպան Քոչարյանն ընթերցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը:

Catholicos-Patriarch of House of Cilicia Krikor Bedros delivers first liturgy after enthronement
BEYRUT, AUGUST 10, ARMENPRESS. The inauguration ceremony of the newly elected Catholicos-Patriarch of House of Cilicia Krikor Bedros took place on August 9.
As “Armenpress” was informed from theDepartment of Press, Information and Public Relationsof the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ambassador of Armenia to Lebanon Ashot Kocharyan, Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, representative of the Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II, archbishop Nathan Hovhannisian, representatives of the Holy See's Congregation for Eastern Churches, theApostolic NunciotoLebanon, Armenian and foreign high ranking religious representatives, representatives of foreign diplomatic missions, ministers, deputies, high ranking military officials, heads of national organizations.
After accepting the Patriarchal Throne Catholicos-Patriarch Krikor Bedros delivered his first liturgy. In his speech the Catholicos-Patriarch expressed his gratitude to the President of Armenia, the Catholicos of the Great House of Cilicia, and the Catholicos of All Armenians for their support and assured that he will do everything to strengthen and deepen cooperation with the motherland authorities and the two Chairs.
After the liturgy supper was delivered during which many congratulatory messages to the newly elected Catholicos were read. Ambassador Kocharyan read the congratulatory message of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.