«Փելեշյանի լռությունը» ֆիլմում չբացահայտվեցին նրա լռության պատճառները. Արտավազդ Փելեշյանը հանդիպեց երկրպագուների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լեփ-լեցուն դահլիճ, հոտնկայս ու անվերջ ծափահարություններ, գովեստի ու սիրո խոսքեր. Ճանաչված ու սիրված ռեժիսոր և սցենարիստ ԱրտավազդՓելեշյանի արվեստի երկրպագուներն ժողովրդական արտիստի հետ հանդիպելու և նրա ֆիլմերը դիտելու հնարավորություն ստացան: ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, «Օրդֆիլմ» ընկերության և «Մոսկվա» կինոթատրոնի նախաձեռնությամբ հուլիսի 28-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում անցկացվեց հանդիպում-երեկո Արտավազդ Փելեշյանի հետ: Երեկոյի ընթացքում կցուցադրվեցին անվանի վավերագրողի «Բնիկներ», «Տարվա եղանակներ», «Կյանք» և «Վերջ» ֆիլմերը, այնուհետև ներկաները հնարավորություն ստացան հարցեր ուղղելու ականավոր ռեժիսորին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Փելեշյանի հետ հանդիպման ուշագրավ դրվագները:
Արտավազդ Փելեշյանն ամենակարևոր` առաջին աշխատանքի մասին
Երիտասարդ ռեժիսորներին կասեմ, որ առաջին աշխատանքին մեծ ուշադրություն դարձնեն: Ամենակարևորը դա է:
Ֆիլմերում ինչ-որ բան փոխելու հնարավորություն
Երևի չէի փոխի։ Նայում եմ, որ երիտասարդ տարիներին բեղեր էի թողնում։ Ի”նչ միտք ունի այդ նկարը ոչնչացնեմ:
Նոր ֆիլմը չարվեց ֆինանսական պատճառներով
Ես գրել էի սցենար` «Հայոց աշխարհ» անունով, բայց այդ ֆիլմը չարվեց տարբեր, առաջին հերթին, ֆինանսական պատճառներով:
«Էպիզոդնիկ» և «մասսովկա»
«Տարվա եղանակների» հետ կապված մի հետաքրքիր պատմություն եղավ. երբ նկարահանում էինք, խմբի անդմինիստրատորին և օպերատորին ուղարկեցի Գյուղատնտեսության նախարարություն, որ իմանան, թե քաղաքակրթությունից հեռու ինչ գյուղ կա Հայաստանում, որը պահպանում է հին սովորույթները: Նախարարությունն իմացավ, որ Զանգեզուրի ձորում նման գյուղ կա, գյուղն էլ իր հերթին իմացավ, որ սովետական կարգեր են հաստատվել: Որոշեցինք գնան այդտեղ, մի կերպ գտանք ճանապարհը: Ձորի մեջ էր գյուղը, 10-12 տուն ուներ։ Ոտքով որոշեցինք գնալ, մեքենայի համար ճանապարհ չկար, իսկ վարորդն ասաց. «Չէ, կտանեմ»: Մեքենայի յուրաքանչյուր մասը կոտրվեց, հասանք տեղ: Թումանյանի հեքիաթների նման մի գյուղ տեսանք։ Երեք ծերունի, կրակի շուրջ նստած, օղի էին պատրաստում: Բարևեցին, զարմացան մեքենայի վրա, ասացինք` կինո ենք ուզում նկարահանել, զարմացան, թե ինչ է կինոն, մեզ հետաքրքեց ու 2 օր հետո գնացինք:
…Եթե «մասսովկա» էինք նկարահանում` մեծ ամբոխ, դեմքերը չեն երևում, ստանում էին 3 ռուբլի: Կային նաև «էպիզոդնիկներ», որոնք 7 ռուբլի 50 կոպեկ էին ստանում: Այս մարդկանց որպես «մասսովկա» էինք գրել, ծերունիներից մեկն էլ թե` ես «էպիզոդնիկ» եմ:
Փելեշյանի լռությունը չբացահայտվեց
Ինձ թվաց, որ «Փելեշյանի լռությունը» ֆիլմում կբացահայտվեն իմ լռության պատճառները: Բայց այդ ֆիլմի ռեժիսորն էլ ինձնից բան սովորեց և լռեց:
Թղթի վրա ֆիլմը տեսնելու մասին
Ես սցենար եմ գրում, և եթե չեմ տեսնում ամբողջական ֆիլմը, չեմ նկարահանում այն: Իհարկե, սցենարը ֆիլմը չէ, ես պետք է թղթի վրա տեսնեմ ֆիլմը, նոր նկարահանեմ:
«Homo Sapiens» ֆիլմի համար չափազանց շատ գումար կպահանջվի
Մենք այս ֆիլմը նկարահանելու համար այդպիսի ֆինանսական ռեսուրսներ չունենք։ Ամբողջ աշխարհով մեկ բարդ է. այդքան միլիոններ` դոլարով, չկա։ Ես փորձեցի դուրս գալ արտասահման, արդյունք չեղավ: Ժան Լյուկ Գոդարը տվեց իր պրոդյուսերին ինձ, սցենար գրեցինք, աշխատեցինք։ Պարզվեց՝ շատ գումար է պետք։ Պրոդյուսերը կին էր, չկարողացավ այդքան դոլար հավաքել:
Դիստանցիոն մոնտաժ
Մոնտաժը հարևան պատկերների միացումն է: Ես իմ աշխատանքներում զգացի, որ դա ինձ չի հետաքրքրում. ես ոչ թե միացնում եմ պատկերները, այլ անջատում եմ, հեռավորության վրա եմ դնում: Հեռավորության վրա ավելի ուժեղ են խոսում մեկը մյուսի հետ, նրանց միջև եղած պատկերների հետ: Դա է դիստանցիոն մոնտաժը:
Գյումրիում ծնված կիրովականցի
Կիրովականցի եմ, բայց ծնվել եմ Գյումրիում: Ավելի ճիշտ` լոռեցի եմ:
Հանդիպման ընթացքում Արտավազդ Փելեշյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին` երեկոն կազմակերպելու համար:
Անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն էլ նշեց, որ Արտավազդ Փելեշյանի հաղթանակը կինոյի, հայ ոգու հաղթանակն է:
ԱրտավազդՓելեշյանըծնվել է 1938 թվականին Գյումրիում: Մինչև 1963 թվականը ապրել է Վանաձորում: 1963-67-ին սովորել է Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութեանական պետական ինստիտուտի ռեժիսորական բաժնում: Դեռ ուսանողական տարիներին նրա նկարահանած ֆիլմերը, որ առանձնանում են նուրբ ճաշակով, գեղարվեստական ուրույն ոճով և կինոլեզվի թարմ արտահայտչամիջոցներով, բազմաթիվ մրցանակների են արժանացել, իսկ Փելեշյանը մեծ ճանաչում է գտել կինեմատոգրաֆիստների շրջանում: Փելեշյանը դերակատարմամբ հանդես է եկել «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմում (1969): 1996-ին պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով, 2006-ին «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ում ստեղծագործական վաստակի համար արժանացել «Փարաջանովյան թալեր» մցրանակին:

Peleshyan’s reasons of silence were not revealed in film “Peleshyan’s Silence”: Peleshyan meets with admirers
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. A packed hall, endless applauses and standing ovations, words of praise and love. Artavazd Peleshyan’s admirer’s had a possibility of meeting with the famous and beloved director and screenwriter, and watching his films. A meeting with Artavazd Peleshyan was organized at “Moscow” cinema house on July 28 with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and on the initiative of “Ordfilm” film production company and “Moscow” cinema house. “Inhabitants”, “Seasons”, “The Life” and “The End” of the renowned documentarian were shown, then the attendees had a possibility of addressing their questions to the director. Armenpress presents the most remarkable parts of the meeting.
Artavazd Peleshyan speaks about the most important first work
I’d tell the young directors to pay special attention to their first work. That is the most important thing.
A possibility of changing something in the films
Probably I wouldn’t change anything. I was growing a moustache when I was younger. What’s the use of destroying that picture?
The new film wasn’t made because of financial problems
I wrote the script titled “Armenian Land” but the film wasn’t made because of different reasons, first of all the financial ones.
“Bit players””crowd shot”
There’s an interesting story connected with “Seasons”: when we were screening the film, I sent the administrator and the cameraman to the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia to find out if there was any village far away from civilization in Armenia that still preserved the old customs. The Ministry found out that there was such a village in Zangezur gorge and the village in its turn found out that Soviet practices had been established. We decided to go there; we could hardly find the path. The village was in the gorge, there were 10-12 houses. We went on foot, there was no road for a car but the driver said he would take us. The car got broken, we reached the place. Three old man, sitting around the fire, were making vodka. We greeted them, they got surprised at our car, we told them we wanted to make a film, they wondered at what film is, we were interested and left the place in 2 days.
When we were shooting a crowd scene, the faces of the people were not visible, they got 3 rubles. There were also this “bit players’ that got 7 rubles, 50 copeck. These old men were to be in the crowd shot, and one of the old men said: ”I’m a bit player”.
Peleshyan’s silence - unrevealed
It seemed to me that in the film “Peleshyan’s Silence” the reasons of my silence will be revealed. But the director of that film learnt from me and got silent.
Artavazd Ashoti Peleshyan was born February 22, 1938, Leninakan. He is an Armenian director of film-essays, a documentarian in the history of film art, and a film theorist. However, his work is not avant-garde, nor does it try to explore the absurd. It is also not really art for art's sake, like the work of Stan Brakhage, for instance, but is generally acknowledged, rather, as a poetic view of life transferred onto film.
In the words of the filmmaker Sergei Parajanov, Peleshyan is "one of the few authentic geniuses in the world of cinema". Renowned Master of the Armenian SSR arts title (1979).
He is renowned for developing a style of cinematographic perspective known as distance montage, combining perception of depth with oncoming entities, such as running packs of antelope or hordes of humans. He has always made extensive use of archive footage, mixed in with his own shots, with fast inter-cutting between the two. Telephoto lenses are often used to get "candid camera" shots of people engaging in mundane tasks.
His films are on the border between documentary and feature, somewhat reminiscent of the work of such avant-garde filmmakers as Bruce Conner, rather than of conventional documentaries. Most of his films are short, ranging from a mere 6 minutes long up to about 60 minutes long. They feature no dialogue. However, music and sound effects play nearly as important a role in his films as the visual images in contributing towards the artistic whole. Nearly all of his films were shot in black and white.