Ֆրանսիայում Թուրքիայի հյուպատոսարանն իշխանություններից պահանջել է պատժել խաղաղ ցույց անցող հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Լիոն քաղաքի կենտրոնական հրապարակում«Հյուպատոսական տոնակատարություններ» ամենամյա միջոցառման ժամանակ խաղաղ ցույց իրականացրած հայ երիտասարդների վրա թուրքական հյուպատոսարանի աշխատակիցների հարձակումից հետո երկրում Թուրքիայի գլխավոր հյուպտոս Հիլմի Էգե Թյուրեմենը բողոք է ներկայացրել հայերի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Սաբահ» պարբերականը:
Հայ երիտասարդների վրա հարձակված Թյուրմենն իրավապահ մարմիններին է դիմել և պահանջել հետաքննել կատարվածը և «համապատասխան տույժ սահմանել պատասխանատուների նկատմամբ»:
Լիոնի կենտրոնական «Բելքուղ» հրապարակում«Հյուպատոսական տոնակատարություններ» ամենամյա միջոցառման ժամանակ հայ երիտասարդները ներկաների ուշադրությունը հերթական անգամ ցանկացել են հրավիրել Հայոց ցեղասպանության հարցում թուրքական ժխտողականության վրա: Հայ երիտասարդների բողոքի ակցիան, սակայն, խաղաղ ընթացք չի ունեցել: Հայ հեղափոխական դաշնակցության երիտասարդական թևը համարվող «Նոր սերունդ» կազմակերպության անդամները նստացույց են իրականացրել Ֆրանսիայում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսության տաղավարի առջև, որտեղ էլ հարձակման են ենթարկվել հյուպատոսարանի աշխատակիցների և անձամբ հյուպատոս Հիլմի Էգե Թյուրեմենի կողմից:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS: After the attack of the employees of the Turkish Consulate on the Armenian young people, holding peaceful protest during the annual consular celebrations in Lyon, the Consul General of Turkey to France Hilmi Ege Türemen submitted a claim against the Armenians. Armenpress reports that the Turkish Sabah Newspaper informs about it.
Türemen, having attacked the Armenian youth, applied to the law enforcement bodies and demanded to investigate the incident and “determine the appropriate sanction against those responsible”.
Earlier it was reported that activists of the Armenian Revolutionary Federation Nor Seroont Youth Organization staged a sit-in in front of the Turkish Consulate General in the southern French city Saturday, when they were physically attacked by consular staff and the Consul General himself, Armenpress reported, citing Asbarez. The protest was part of the organization’s ongoing effort to draw attention to Turkey’s continued denial of the Armenian Genocide and to demand reparations for the crime. The employees of the Turkish consulate attacked the activists, hit one who was recording the goings on and stole his phone. Later the Consul General, Hilmi Ege Türemen, showed up and attacked and cursed the young Armenian Activists.