Իտալական առաջատար լրատվամիջոցները լայնորեն լուսաբանում են ՀՀ Նախագահի այցն ու Սուրբ Պետրոս տաճարում կայանալիք պատարագը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական բազմաթիվ հեղինակավոր լրատվամիջոցներ և հեռուստառադիոընկերություններ ակտիվորեն անդրադարձել են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Իտալիա պաշտոնական այցին ու ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում կայանալիք պատարագին:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, իտալացի լրագրողները հայ-իտալական հարաբերություններն անվանում են ջերմ եւ շեշտում, որ այս այցելությամբ հարաբերություններն ավելի են ամրապնդվում:
Difesa-ն հատկապես կարեւորում է հայ-իտալական համագործակցությունը ռազմական ոլորտում՝ շեշտելով, որ հայ խաղաղապահները «Յունիֆիլ»-ի կազմում խաղաղարար առաքելություն են իրականացնում Լիբանանում: Կայքն այս առումով շատ է կարեւորում Նախագահ Սարգսյանի հանդիպումը Իտալիայի պաշտպանության նախարարի հետ` հավելելով, որ հանդիպումը կնպաստի հետագայում առավել սերտ համագործակցությանը:
Նախագահի այցի մանրամասներն ու նրա ելույթները ներկայացնելով՝ իտալական լրատվամիջոցները հատկապես շեշտում են հայերի ներկայությունը Իտալիայում եւ Վատիկանում կայանալիք պատարագը:
Իտալացի մեր գործընկերները պատարագը բնութագրում են կարեւորագույն իրադարձություն: Toscanaoggi-ն այդ կապակցությամբ զրուցել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արեւմտյան Եվրոպայի հովվապետական պատվիրակության փոխանորդ Թովմա Խաչատրյանի հետ, ով շեշտել է այն կարեւորագույն նշանակությունը, որ հաղորդելու է պատարագը հայ ժողովրդին եւ քրիստոնյա աշխարհին:
Իտալիայի ազգային լրատվական գործակալությունը՝ANSA-ն էլ հայ-իտալական հարաբերությունները, տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցությունը վիճակագրությամբ եւ փաստերով ներկայացնելու համար զրուցել է Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Սարգիս Ղազարյանի հետ:
Napolipost.com-ն էլ անդրադարձել է Նեապոլ քաղաքի հովանավոր սրբերից մեկի՝ Գրիգոր Լուսավորչի եկեղեցում Սուրբ Գրիգոր Հայի մասունքների վերազետեղմանը: Կայքը մանրամասն ներկայացրել է եկեղեցու պատմությունն ու այն, թե ինչպես են հայ կույսերը Գրիգոր Լուսավորչի մասունքները Կոստանդնուպոլսից տարել Նեապոլ: Հոդվածի վերջում Napolipost.com-ը շեշտում է.«Հայերն աշխարհի հնագույն ժողովուրդներից են, եւ նրանց ներկայությունն Իտալիայում շատ կարեւոր է»:

Leading Italian presses provide wide coverage of Armenian President's visit and the Holy Mass to be served at St. Peter's Basilica
YEREVAN, 11 APRIL, ARMENPRESS. Several leading Italian presses and television and radio companies have actively covered President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan’s official visit to Italy and the Holy Mass to be served at the St. Peter’s Basilica of the Vatican on April 12. As “Armenpress” reports, Italian journalists say Italy and Armenia have cordial relations and stress the fact that this visit will help further strengthen those relations.
Difesaattaches special importance to the Armenian-Italian cooperation in the military sphere and stresses that Armenian peacekeepers are carrying out a peacekeeping mission as part of UNIFIL in Lebanon.
Presenting the details of the President’s visit and his speeches, Italian presses especially stress the presence of Armenians in Italy and the Holy Mass to be served at the Vatican.
Toscanaoggi’s correspondent talked to Vicar of the Patriarchal Delegation of the Armenian Apostolic Church in Western Europe Tovma Khachatryan, who emphasized the important significance that the Holy Mass will have for the Armenian people and the Christian world.
ANSA’s correspondent talked to Armenia’s Ambassador to Italy Sargis Ghazaryan to present Armenian-Italian relations and the trade and economic relations between the two countries with facts and statistics.
Napolipost.comre-placement of the remains of Saint Grigor the Armenian at the Gregory the Illuminator Church, which is one of the patron saints of Naples.