Էդվարդ Նալբանդյանը Մոսկվայում բանակցություններ կվարի Սերգեյ Լավրովի հետ. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախաար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 7-8-ին պաշտոնական այցով կգտնվի Մոսկվայում: Այցի շրջանակներում բանակցություններ կվարի Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԴ ԱԳ նախարարությանը:
Ապրիլի 8-ին կայանալիք բանակցությունների ընթացքում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները «կքննարկեն երկկողմ համագործակցության, միջազգային օրակարգի, արտաքին քաղաքական կոորդինացման հրատապ հարցերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, ՍԾՏՀ-ում, բազմակողմ այլ ֆորումների շրջանակում»: Կողմերը նաեւ կարծիքներ կփոխանակեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թեմատիկայի շուրջ:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ «արդյունավետ գործակցություն Է հաստատվել գլոբալ եւ տարածաշրջանային հիմնական թեմաների շուրջ», պետությունների դիրքորոշումները հարցերի մեծ մասում «մոտ են կամ համընկնում են»:
«Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցը Ռուսաստան կարեւոր իրադարձություն կդառնա երկկողմ արտաքին քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացման գործում, կծառայի ռուս-հայկական դաշնակցային գործընկերության ամրապնդմանը»,-ասված Է մեկնաբանության մեջ, որը հրատարակված Է ՌԴ ԱԳ նախարարութան կայքում:

Minister Nalbandyan to lead negotiations with Sergey Lavrov in Moscow: Russian MFA
YEREVAN, 6 APRIL, ARMENPRESS. On 7-8 April, Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandyan will be on an official visit to Moscow where he will lead negotiations with his Russian counterpart Sergey Lavrov, as “Armenpress” reports, citing the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation.
During the April 8 negotiations, the Ministers of Foreign Affairs of the two countries “will discuss urgent issues on bilateral cooperation, the international agenda and coordination of foreign policies, including within the United Nations, the OSCE, the BSEC and within the framework of other multilateral forums”. The sides will also exchange views on the regulation of the Nagorno-Karabakh conflict.
Representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation mention that Moscow and Yerevan “have established effective partnership over the major global and regional issues” and that the positions on most issues “are close or coincide”.