Էդվարդ Նալբանդյանը Մոսկվայում բանակցություններ կվարի Սերգեյ Լավրովի հետ. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախաար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 7-8-ին պաշտոնական այցով կգտնվի Մոսկվայում: Այցի շրջանակներում բանակցություններ կվարի Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԴ ԱԳ նախարարությանը:
Ապրիլի 8-ին կայանալիք բանակցությունների ընթացքում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները «կքննարկեն երկկողմ համագործակցության, միջազգային օրակարգի, արտաքին քաղաքական կոորդինացման հրատապ հարցերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, ՍԾՏՀ-ում, բազմակողմ այլ ֆորումների շրջանակում»: Կողմերը նաեւ կարծիքներ կփոխանակեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թեմատիկայի շուրջ:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ «արդյունավետ գործակցություն Է հաստատվել գլոբալ եւ տարածաշրջանային հիմնական թեմաների շուրջ», պետությունների դիրքորոշումները հարցերի մեծ մասում «մոտ են կամ համընկնում են»:
«Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցը Ռուսաստան կարեւոր իրադարձություն կդառնա երկկողմ արտաքին քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացման գործում, կծառայի ռուս-հայկական դաշնակցային գործընկերության ամրապնդմանը»,-ասված Է մեկնաբանության մեջ, որը հրատարակված Է ՌԴ ԱԳ նախարարութան կայքում:

МИД РФ: глава МИД Армении 7-8 апреля встретится с Лавровым в Москве
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 7-8 апреля посетит софициальным визитом Москву, врамках которого проведет переговоры сроссийским коллегой Сергеем Лавровым. Как передает Арменпресс, об этомсообщил МИД РФ.
В ходе переговоров всреду главы внешнеполитических ведомств "обсудят актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, международной повестки дня, внешнеполитической координации, втом числе вООН, ОБСЕ, ОЧЭС, врамках других многосторонних форумов". Стороны также обменяются мнениями потематике урегулирования вНагорном Карабахе.
В российском министерстве отметили, что между Москвой иЕреваном налажено "плодотворное взаимодействие поосновным глобальным ирегиональным темам", позиции государств побольшинству извопросов "близки илисовпадают".
"Рассчитываем, что визит министра иностранных дел Армении вРоссию станет важным событием вделе дальнейшего развития двустороннего внешнеполитического диалога, послужит укреплению российско-армянского союзнического партнерства",— говорится вкомментарии, опубликованном насайте МИД РФ.