Ռուսական արվեստի թանգարանը տոնեց հիմնադրման հոբելյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռուսական արվեստի թանգարանը տոնեց հիմնադրման 35-րդ հոբելյանը: Պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանի հավաքածուն ամփոփող մշակութային կենտրոնի հոբելյանի առթիվ փետրվարի 13-ին կազմակերպվեց տոնական հանդիսություն, որին մասնակցեց նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը: Միջոցառման ընթացքում ներկաները դիտեցին Արամ Աբրահամյանի մասին պատմող փոքրիկ ֆիլմ, ինչպես նաև ծանոթացան թանգարանի անցած ուղուն և պատմությանը, ունկնդրեցին երաժշտական կատարումներ:
Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Անուշ Տեր-Մինասյանն ընդգծեց, որ այս տարիների ընթացքում թանգարանը մի քանի նոր նկար է ստացել, բայց հիմնականում ներկայացնում է պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանի հավաքածուն:«Բազմաթիվ միջոցառումներ, ցուցահանդեսներ են իրականացվել: Վերջին տարիների ընթացքում աշխատել ենք այնպես անել, որ թանգարանում պարբերաբար կազմակերպվեն միջոցառումներ, ցուցահանդեսներ, հայ-ռուսական կապերի ամրապնդման հետ կապված իրադարձություններ: Մեծ հաջողություններ ենք ունեցել, կրթական ծրագրեր ենք իրականացրել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց թանգարանի տնօրենը:
Անուշ Տեր-Մինասյանի խոսքով՝ ցավոք, թանգարանի այցելուներն այնքան էլ շատ չեն, որքան իրենք կցանկանային: «Թանգարանը սիրողներ կան, ովքեր գալիս են այստեղ: Իհարկե, մենք շատ ենք աշխատում հանրահռչակել թանգարանը: Այցելուի խնդիր, ինչպես և բոլոր թանգարաններում, կա, և ուզում ենք, որ ինչքան հնարավոր է շատ մարդ այցելի այստեղ: Մարդիկ պետք է իմանան, որ Հայաստանը նման արժեքավոր թանգարան, գանձ ունի»,- նկատեց նա:
«Ես գիտեմ, թե Հայաստանում ինչպես են սիրում և հասկանում ռուսական մեծ մշակույթը: Գիտեմ և դրա համար իմ հավաքածուն նվիրում եմ Երևանին», - ասել է պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանը:
Ա.Աբրահամյանի եզակի հավաքածուի նվիրատվությունն իր պատմական հայրենիքին նրա հայրենասիրության հավաստիքն ու լավագույն դրսևորումներից մեկն է:
«Ռուսական արվեստի թանգարանը (Ա.Աբրահամյանի հավաքածու)» հիմնադրվել է 1980թ. Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, համամիութենական ուրոլոգիական ընկերության նախագահ, Ուրոլոգների միջազգային ընկերության փոխնախագահ, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր, Մոսկվայի պատվավոր քաղաքացի պրոֆ. Արամ Աբրահամյանի և նրա տիկնոջ՝ Մարիա Աբրահամյանի մասնավոր հավաքածուի հիման վրա: Այցելուների համար թանգարանը բացվել է 1984 թվականին:
Այս հավաքածուն, մտնելով Հայաստանին պատկանող գեղարվեստական արժեքների ոլորտը, դարձնում է Երևանը այն քաղաքներից մեկը, ուր ռուսական արվեստը ներկայանում է իր ականավոր վարպետների ստեղծագործություններով չափազանց վառ ու ցայտուն: Պրոֆեսոր Աբրահամյանը հավաքել է երկու դարերի սահմանեզրի ռուսական այն նկարիչների ստեղծագործությունները, ովքեր հետագայում ճանաչվեցին որպես համաշխարհային արվեստի նշանավոր վարպետներ:
Թանգարանում ցուցադրված են գեղանկարչության, գրաֆիկայի, քանդակագործության, դեկորատիվ-կիռարական արվեստի և բեմական ձևավորման այնպիսի արվեստագետների ստեղծագործություններ, ինչպիսիք են Վ. Սերովը, Կ. Կորովինը, Մ. Վրուբելը, Մ. Նեստերովը, Ա. Բենուան, Զ. Սերեբրյակովան, Բ. Կուստոդիևը, Ա. Գոլովինը, Ե. Լանսերեն, Մ. Վոլոշինը, Կ.Պետրով- Վոդկինը, Ն. Ռերիխը, Ռ. Ֆալկը, Պ. Կոնչալովսկին, Մ. Սարյանը, Պ. Կուզնեցովը, Ա. Լենտուլովը, Ս. Սուդեյկինը, Ա. Տիշլերը և ուրիշները:
Հեղինակներից շատերը ներկայացված են թանգարանում ստեղծագործական ըստ այն խմբավորումների, որոնց անդամներն էին իրենք, ինչպես, օրինակ, հանրահայտ «Միր Իսկուստվա», «Գոլուբայա Ռոզա», «Բուբնովի Վալետ», «Օսլինի Խվոստ», «Ռուս նկարիչների միություն» և այլն:

Музей русского искусства отметил 35-летний юбилей
Музей русского искусства отметил 35-летний юбилей со дня основания. В музее представлена коллекция профессора Арама Абрамяна. В связи с юбилеем 13 февраля был организован торжественный вечер, в котором принял участие также посол России в Армении Иван Волынкин.
Как сообщает Арменпресс, в ходе мероприятия был представлен фильм об Арама Абрамяне, а также была представлена история музея.
Директор Музея русского искусства Ануш Тер-Минасян подчеркнула, что в течение этих лет музей получил несколько новых картин, но в основном представляет коллекцию профессора Арама Абрамяна. «Было проведено множество мероприятий, выставок. В последние годы мы старались делать так, чтобы в музее периодически были организованы мероприятия, выставки, события, связанные с укреплением армяно-российских связей. Мы достигли успехов, реализовали образовательные программы», - отметила Тер-Минасян.
По ее словам, посетителей музея не так много, как хотелось бы. «Есть любители музеев, которые приходят к нам. Конечно, мы очень стараемся популяризировать музей. Проблема посетителей, как и у других музеев, у нас есть, и мы хотим, чтобы как можно больше людей нас посещало. Люди должны узнать, что у Армении есть такое ценное сокровище – такой музей», - отметила директор.
«Я знаю, как в Армении любят, как понимают и ценят великую русскую культуру. Знаю, и именно поэтому завещал свое собрание Еревану», - сказал профессор Арам Абрамян.
Дар А.Абрамяна своей уникальной коллекции исторической родине – проявление его высочайшего патриотизма.
Музей русского искусства(коллекция проф. А.Абрамяна) был основан в 1980 г. на основе частной коллекции Героя Социалистического Труда, президента Всесоюзного урологического общества, вице – президента Международного общества урологов, лауреата Государственой премии СССР, почетного гражданина г.Москвы проф. Арама Абрамяна и его супруги Марии Абрамян.
Музей был открыт для посетителей в 1984 г.
Благодаря этой коллекции, вошедшей в сферу художественных ценностей Армении, Ереван стал одним из тех городов, в которых ярко представлено русское искусство. Проф. А.Абрамян собрал произведения тех русских художников рубежа двух веков, которые в дальнейшем были признаны выдающимися мастерами мировой культуры.
В Музее представлены живописные, графические, сценографические и скульптурные работы таких художников, как В.Серов, К.Коровин, М.Врубель, М.Нестерев, А.Бенуа, З. Серебрякова, Б.Кустодиев, А.Головин, Е.Лансере, М.Волошин, К.Петров-Водкин, Н.Рерих, Р.Фальк, П.Кончаловский, М.Сарьян, П.Кузнецов, А.Лентулов, С.Судейкин, А.Тышлер и др. В Музее представлены также работы декоративно-прикладного характера русских мастеров конца 19-го - начала 20-го века.
Многие авторы представлены в рамках художественных объединений, к которым они принадлежали, таких как “Мир искусства”, “Голубая роза”, “Бубновый валет”, “Ослиный хвост”, “Союз русских художников”.
Музей русского искусства г. Еревана по праву может занять свое достойное место среди мировых центров изучения и пропаганды русской культуры.