Ֆրեզնոյում ՀՀ առաջին պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակ է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրեզնոյում հոկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում ՀՀ առաջին պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացման հանսիսավոր արարողությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը մասնակցել են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Սերգեյ Սարկիսովը, ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, Վաշինգտոնում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, համայնքային կառույցների մոտ 400 ներկայացուցիչներ, հոգևոր հայրեր:
Գրասենյակի բացման արարողությանը հետևած ճաշկերույթին ներկա են եղել և ելույթներով են հանդես եկել Ֆրեզնոյի մարզի կառավարիչների խորհրդի անդամները՝ նախագահ Անդրեաս Բորջեսի գլխավորությամբ, Կալիֆորնիայի նահանգային սենատի անդամ Թոմ Բերիհիլը, ԱՄՆ կոնգրեսական Ջիմ Կոստան, 5-րդ շրջանի Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Շառլ Փուչիկյանը, օտարերկրյա դիվանագետներ, Ֆրեզնոյի մարզի այլ պաշտոնյաներ:
Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանն իր խոսքում նշել է, որ իր նպատակն ու գլխավոր խնդիրն է սերտացնել հարաբերությունները Ֆրեզնոյի մարզի և Հայաստանի միջև, նպաստել մշակութային և գործարար կապերի ակտիվացմանը:

Во Фрезно открылся офис первого почетного консула Армении в США
20 октября во Фрезно состоялась торжественная церемония открытия офиса первого почетного консула Армении в США. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в мероприятии приняли участие и посол Армении в США Тигран Саркисян, генеральный консул Армении в Лос-Анджелесе Сергей Саркисов, вице-премьер НКР Артур Агабекян, постоянный представитель НКР в Вашингтоне Роберт Аветисян, около 400 представителей общинных структур, духовенство.
На официальном обеде по случаю открытия офиса выступили члены Совета управляющих округа Фрезно во главе с председателем Андреасом Борджесом, член Сената штата Калифорния Том Берихил, конгрессмен Джим Коста, судья Апелляционного суда 5-го округа Шарль Пучикян, дипломаты, другие должностные лица Фрезно.
Почетный консул Армении во Фрезно Перч Абгарян отметил, что главной его целью будет укрепление отношений, в том числе культурных и бизнес-связей, между Фресно и Арменией.