Հայկական արտադրության օրգանական օճառները մեծ հետաքրքրություն են առաջացնւմ արտասահմանցիների շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ավանդական բաղադրատոմսերով և ազգային նախշերով պատրաստված օրգանական օճառները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ինչպես տեղական շուկայում, այնպես էլ օտարերկրացիների մոտ: Օճառների արտադրությանը հիմնադիրը` կին ձեռներեց Նելլի Ավետիսյանը, տարիներ շարունակ ուսումնասիրել է հայկական ավանդական բաղադրատոմսերը և փորձ արել ստեղծել իր արտադրանքը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա պատմեց, որ արտադրությունը սկսել է երկար գիտահետազոտական աշխատանքից հետո, որի ընթացքում ծանոթացել է օրգանական օճառի արտադրության գաղտնիքներին: «Ինքս մասնագիտությամբ դեղագործ եմ և ի սկզբանե նպատակ էի հետապնդում ստեղծել էկոլոգիապես մաքուր օճառ, որը նաև առողջարար կլիներ մարմնի համար: Ներկայումս արտադրում եմ ինչպես բուժիչ, այնպես էլ կոսմետիկ նշանակության օճառներ: Յուրաքանչյուր օճառի մեջ դեղատոմս կա, որտեղ նշվում է դրա օգտագործման և ազդեցությունների մասին: Ինքս իմ առջև խնդիր եմ դրել հայկական ավանդական դեղատոմսերը վերականգնել, հավաքել ժողովրդի մեջ եղած տեղեկատվությունը և ստանալ ավանդական օճառներ: Հավոզված եմ, որ օրգանական օճառները կգտնեն իրենց տեղը շուկայում»,- ասաց Ավետիսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ արդեն մասնակցել է մի քանի միջազգային դեղագործական ցուցահանդեսների, որտեղ իր արտադրանքը հավանության է արժանացել: «Այդ երկրներից առաջարկներ կան արտահանում կազմակերպելու համար, սակայն դեռևս մեծածավալ արտադրություն սկսելու պատրաստ չեմ, քանի որ դրա համար պետք է փոխեմ ռազմավարությունը և հարմարվեմ նոր շուկային: Ներկայումս միայն Մոսկվայում են ներկայացված այս օճառները, սակայն քիչ քանակությամբ: Էկոլոգիապես մաքուր օճառի արտադրությունը ունի իր դժվարությունները, և միանգամից մեծ քանակ դժվար է արտադրել»,-խոստովանում է նա:
Նելլի Ավետիսյանի խոսքով` Հայաստանում արտադրանքը կարելի է գտնել միայն դեղատանը, քանի որ դրա պահպանումը հատուկ ջերմաստիճանային և լուսային պայմաններ է պահանջում: Օճառները ունեն յուրահատուկ տեսք և պատկերազարդված են ազգային նախշերով: Արտադրության կազմակերպիչը վստահ է, որ Հայաստանում տարեցտարի կավելանա վստահությունը տեղական արտադրանքի նկատմամբ: «Մենք սովորաբար ավելի վստահում ենք օտար երկրներից ներկրված արտադրանքին, սակայն, կարծում եմ, ժամանակի ընթացքում տեղական արտադրությունը ևս վստահություն ձեռք կբերի»,- ասաց նա:

Органическое мыло отечественного производства вызвало большой интерес у иностранцев
Органическое мыло с использованием армянских традиционных ингредиентов и с национальным орнаментом вызвало большой интерес как на местном рынке, так и у иностранцев. Основатель этого вида отечественного производства – армянский предприниматель Нелли Аветисян, которая годами занималась изучением народных «рецептов» изготовления мыла и попыталась создать свою продукцию.
В беседе с Арменпресс она призналась, что прежде чем приступить к новому производству, долгое время занималась серьезными исследованиями, знакомилась с секретами изготовления органического мыла. «Я по профессии фармацевт и с самого начала стремилась к созданию экологически чистого продукта, полезного для кожи. Сейчас произвожу как лечебные сорта, так и косметическое мыло.
Каждое мыло имеет свой рецепт, в котором указываются виды его использования и воздействия. Я поставила перед собой цель восстановить традиционные армянские рецепты, собрать информацию в народе и получить традиционные сорта мыла. Уверена, что органическое мыло найдет свое место на рынке», - сказала Нелли Аветисян.
Она уже принимала участие в нескольких международных фармацевтических выставках, где ее продукция заслужила одобрение. «Получила даже предложения об экспорте мыла, однако я пока не готова к масштабным поставкам и производству, поскольку для этого придется изменить стратегию и приспособиться к новому рынку. Сейчас моя продукция представлена только в Москве, да и то в ограниченном количестве. Производство экологически чистого мыла связано с определенными трудностями и потому я пока не могу наращивать объемы его производства», - признается фармацевт.
А пока продукцию Нелли Аветисян можно купить в Армении только в аптеках, поскольку ее хранение требует специального температурного и светового режима. Нелли Аветисян надеется, что постепенно доверие потребителей к отечественной продукции увеличится. «Мы обычно предпочитаем импортную продукцию, однако думаю, что со временем и местные товары начнут пользоваться спросом», - сказала Нелли Аветисян.