Սարյանի` Ebay աճուրդում հայտնված «Աշտարակ» ջրաներկ գործը հավանաբար կեղծիք է. Ռուզան Սարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ebay օնլայն վաճառքի տիրույթում աճուրդի է հանվել Մարտիրոս Սարյանի «Աշտարակ» ջրաներկ գործը, որը նկարիչը ստեղծել է 1948թ.:«Աշտարակի» նախնական գինը 1.2 հազար դոլար է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, աճուրդի վերջին օրը հայտարարված է 2014թ. հուլիսի 21-ը: Կայքը տեղեկություն չի տրամադրում կտավի սեփականատիրոջ մասին, սակայն հայտնի է, որ վերջինս բնակվում է ԱՄՆ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքում: Համաձայն կայքի, այդ ջրաներկ գործը բնօրինակ է` նկարչի ստորագրությամբ:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը նշեց, թե չի կարող հաստատել, ոչ էլ հերքել, որ այդ ջրաներկ գործը հեղինակել է Մարտիրոս Սարյանը` հավելելով, որ ինքը նախկինում ոչ մի տեղեկություն չի ունեցել այդ գործի ճակատագրի մասին:
«Այլ նկարիչների գործերի պես, Սարյանի աշխատանքները հաճախ են հանվում աճուրդների, և, ավաղ, դրանց մեջ շատ են լինում կեղծիքները, իսկ այն, ինչ թանգարանային արժեք է, գտնվում է թանգարաններում և անհատական հավաքածուներում»,- նշեց Ռուզան Սարյանը:
Նա նաև հավելեց. «Իհարկե, 1,2 հազար դոլարը շատ ցածր գին է Սարյանի ջրաներկ աշխատանքի համար:Այն պետք է արժենար ոչ պակաս, քան 12 հազար դոլարը և ավելին: Այս պատճառով ես ենթադրում եմ, որ սա կեղծիք է:Ebay աճուրդը լավ համբավ չունի արվեստի գործերի վաճառքում, ինչպես նաև Thrinity-ն, Bohams-ը:Ինչ վերաբերում է Սարյանի գրաֆիկական, այսինքն` թղթի վրա մատիտով, ածխով, տուշով, գուաշով, ջրաներկով, պաստելով արված աշխատանքների քանակին,ապա դրանց թիվն անցնում է 3 հազարը»:

Ashtarak ascribed to Martiros Saryan and put up for auction on Ebay is probably a fake: Ruzan Saryan
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. “Ashtark” painting by prominent Armenian artist Martiros Saryan was put up for auction on Ebay. The artist completed the painting in 1948. The preliminary price of the painting is USD 1,2 thousand dollars.
As reports “Armenpress”, July 21 of the current year is the deadline of the auction. There is no information about the owner of the painting on the website, but it’s stated that he lives in Las Vegas, Nevada, United States. According to the website, this is the original canvas with the artist’s signature on it.
The Director of the Martiros Saryan House Museum Ruzan Saryan stated that she can neither confirm, nor deny whether the canvas belongs to Martiros Saryan or not. In addition, Ruzan Saryan noted that she had no information about the fate of that piece of art ever before.
Among other things, the Director of the Martiros Saryan House Museum Ruzan Saryan underscored: “By all means, USD 1.2 thousand is a very low price for Saryan’s work. It should cost not less than USD 12 thousand and more. That’s why I guess it’s a fake.”