Կառավարության օրակարգում է իրական ՓՄՁ ձևավորումն ու ընտանեկան բիզնեսի զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն աշխատում է Հայաստանում ձևավորել իրական փոքր և միջին ձեռնարկատիրություն, կրճատել ստվերային տնտեսությունը, նպաստել ընտանեկան բիզնեսի զարգացմանն ու փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը. հունիսի 16-ին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը ներկայացրել է «Շրջանառության հարկի մասին» և ևս վեց օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթի կիրառումից ակնկալվող արդյունքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, փոխնախարարը հայտնել է, որ ՓՄՁ շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպությունների հետ Կառավարությունն ընդհանուր հայտարարի է եկել կարգավորման մի շարք առանցքային հարցերում, մասնավորապես` ՓՄՁ-ների համար 2015 և 2016 թվականներին կպահպանվի շրջանառության 58.35 միլիոն դրամ առավելագույն շեմը, առևտրի ոլորտում շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3.5 տոկոսից կնվազեցվի մինչև 1 տոկոսի:
Հանրապետությունում գործող 58 հազար 700 ՓՄՁ սուբյեկտներից 39 հազարը ներգրավված է առևտրի ոլորտում, նրանց վճարած շրջանառության հարկի մասնաբաժինը տարեկան հարկային եկամուտներում չի գերազանցում 2 տոկոսը` տատանվելով 1.5 տոկոսի սահմաններում: «Մեր գործունեության հիմնական մեխը, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի թիրախը լինելու է դաշտի կարգավորումն ու իրական ՓՄՁ-ների ձևավորումը, որոնցից ստացվող ազդակները թույլ կտան վարչարարության սլաքն ուղղել խոշոր բիզնեսի ուղղությամբ»,- նշել է Ա.Ալավերդյանը:
Փոխնախարարի համոզմամբ՝ տնտեսության մեջ ստվերի կրճատման բանալին գործարքների փաստաթղթավորումն է. նա վերահաստատել է, որ պետությունը ՓՄՁ-ներին չի դիտարկում որպես հարկման աղբյուր՝ այլ նպատակ ունի դրանց օժանդակությամբ հասնելու խոշոր տնտեսվարողների մոտ ստվերի կրճատմանը: Ֆինանսների փոխնախարարը խոսել է Հայաստանում ներդրվող նոր ինստիտուտի՝ ընտանեկան բիզնեսի մասին: Նա հիշեցրել է, որ ընտանիքի անդամների կողմից իրականացվող և տարեկան մինչև 12 միլիոն դրամ շրջանառություն ունեցող ձեռնարկատիրությունը չի հարկվի: «Օրենքով հստակ ամրագրվելու է ընտանեկան բիզնեսի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը»,- նշել է Արմեն Ալավերդյանը` պարզաբանելով, որ արտոնագրային վճարների համակարգում ընդգրկված տնտեսվարողները չեն ունենալու ընտանեկան բիզնեսի կարգավիճակ:
Միաժամանակ, նա ներկայացրել է ապրանքաշրջանառությունը փաստաթղթավորելուց խուսափողների նկատմամբ կիրառվելիք պատասխանատվության միջոցների խստացման աստիճանական համակարգը` նշելով, որ նոր կարգավորմների արդյունքներն ի հայտ կգան 2015-ի առաջին կիսամյակի արդյունքներն ամփոփելիս:
Ֆինանսների նախարարության մշակած օրենսդրական փաթեթը նախատեսված է ուժի մեջ դնել 2014թ. հոկտեմբերի 1-ից:

В повестке правительства Армении – формирование реального МСБ и развитие семейного бизнеса
Правительство Армении старается сформировать в стране настоящий малый и средний бизнес (МСБ), уменьшить теневую экономику, содействовать развитию семейного бизнеса и укреплению атмосферы взаимного доверия: 16 июня заместитель министра финансов Армении Армен Алавердян представил результаты, которые ожидаются в результате внесения дополнений и изменений в закон Армении “О налоге на оборот” и шести других законах.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства финансов Армении, замминистра сообщил, что вместе с представляющими интересы МСБ общественными организациями правительство пришло к общему знаменателю в ряде стержневых вопросов, в частности, в 2015 и 2016 гг. будет определен максимальный порог оборота в 58,35 млн драмов, в сфере торговли налог на оборот снизиться с 3,5% до 1%.
По словам Алавердяна, ключом к уменьшению тени в экономике является документооборот сделок. Он подтвердил, что государство не рассматривает МСБ как источник налогообложения, а нацелено на снижение тени у крупных хозяйствующих субъектов посредством МСБ. Замминистра также затронул также внедряемый в Армении новый институт – семейный бизнес.
Напомним, что что планируется с 1 октября текущего года ставку налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, снизить с 3,5% до 1%. В результате этого для более 39500 хозяйствующих субъектов будет существенно облегчен налог с оборота, несмотря на то, что годовые доходы государства снизятся на 8 млрд драмов.
Кроме этого, в Армении планируется внедрить семейный бизнес-статус. То есть, имеющие годовой оборот в 12 млн драмов хозяйствующие субъекты, которые зарегистрируются в статусе семейного бизнеса, будут освобождены от налогов.
Следующим шагом планируется для МСП сделать документооборот обязательным условием, однако наличие документа налоговый орган будет проверять по упрощенной процедуре. Налоговому органу будет предоставляться один рабочий день для проверки наличия документа у МСП. В случае отсутствия документа предлагается несколько путей поэтапного урегулирования.
В частности, до 1 января 2015 года планируется разделить ответственность: субъект сначала будет предупрежден, затем оштрафован на 20 тысяч драмов. При третьем нарушении будет применен пятипроцентный налог с оборота, рассчитанный с начала года, а при четвертом нарушении хозяйствующий субъект окажется в поле налога на добавленную стоимость. Осуществлено разделение, чтобы это воздействие на МСП не было болезненным.
Планируется с 2015 года отменить институт предупреждения, а с 2016 года – институт штрафа. То есть, если с 1 января 2016 года МСП не будет иметь документооборота, то будет платить налог по более высокой, 5-процентной ставке. При втором нарушении хозяйствующий субъект окажется в поле НДС.
Параллельно будет внедрена система «законопослушный налогоплательщик», что означает, что МСП сможет делать регистрационные отметки о хозяйствующих субъектах, не предоставивших ему документ. В этом случае будет считаться, что МСП обосновало наличие документа в части данного товара. В данном случае действия налогового органа будут направлены на крупный бизнес.
Будут усилены также действия, направленные на крупный бизнес в направлении обеспечения документооборота.