ԴԱԻՇ-ի հարձակումից տուժել է Մոսուլի հայկական եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն» կոչվող, այլ կերպ ասած` ԴԱԻՇ խմբավորումը, որն անընդհատ հարձակումներ է գործում իրաքյան քաղաքների վրա, նաև հարձակվել է Մոսուլում գտնվող հայկական Սբ Էջմիածին եկեղեցու վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Asbarez պարբերականը, այս մասին տեղեկացրել է Դահուկի շրջանի հայ համայնքի ղեկավար Մասիս Շահինյանը:
Ավելի վաղ ԴԱՒՇ-ի հարձակումից հետո Մոսուլի 65 հայ ընտանիքներ և ծխատեր քահանան ստիպված հեռացել էին քաղաքից:
Ահաբեկչական խմբավորումը հարձակվել է Իրաքի մեծ ու փոքր քաղաքների վրա և հայտարարել է Բաղդադ ներխուժելու մտադրության մասին: Արաբական աղբյուրները տեղեկացնում են, որ իրաքյան ուժերին հաջողվել է կանգնեցնել նրանց առաջընթացը դեպի Բաղդադ:
Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը, որը կենտրոնացված է Հյուսիսային Իրաքի Քանդիլ լեռներում, հայտարարել է, որ իր ուժերը պատրաստ են դիմակայել ԴԱԻՇ-ի հարձակումներին և երաշխավորել քրդերի, արաբների, թուրքմենների և հայերի անվտանգությունը, ովքեր ապրում են Հյուսիսային Իրաքում և ովքեր հեռացել են իրենց տներից:
Հայ առաջնորդարանի տվյալներով Իրաքում մնացել են 15-16 հազար հայեր, մասնավորապես՝ Բաղդադում, Բասրայում, Քիրքուքում և Մոսուլում: Ավետարանչական եկեղեցու քրիստոնյաների թիվը տատանվում է 5-6 հազարի սահմանում: Նրանք բնակվում են երկրի հյուսիսային շրջաններում, ինչպես նաև Բաղդադում և քիչ թվով Բասրայում:
Քրիստոնյա առաջնորդների տվյալներով քրիստոնյա բնակչության 50 տոկոսը բնակվում է Բաղդադում, իսկ 30-40 տոկոսը հյուսիսում գտնվող Մոսուլում, Էրբիլ, Դահուկ և Քիրքուք քաղաքներում և նրանց մերձակայքում:

YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. The jihadist group Islamic State of Iraq and Levant, which has been systematically attacking—and invading—key cities in Iraq, attacked the St. Etchmiadzin Armenian Church in Iraq’s second largest city. As reports “Armenpress” citing Asbarez periodical, the religious leader of the Armenian community of nearby Dohuk, Rev. Massis Shahinyan, stated this.
On Tuesday, 65 Armenian families and a priest in Mosul were forced out of the city after ISIS militants raided and took control of Iraq’s second largest city.
ISIS has pounded cities and towns in Iraq and has announced plans to invade Baghdad, in what is becoming a serious threat by the Al Qaeda-backed militant group.
The Archbishop of the Armenian Prelacy reported that 15,000 to 16,000 Armenian Christians remained in the country, primarily in the cities of Baghdad, Basrah, Kirkuk, and Mosul. Evangelical Christians reportedly number between 5,000 and 6,000. They can be found in the northern part of the country, as well as in Baghdad, with a very small number residing in Basrah.
Christian leaders have estimated that as much as 50 percent of the country’s Christian population lives in Baghdad, and 30 to 40 percent live in the north, with the largest Christian communities located in and around Mosul, Erbil, Dohuk, and Kirkuk.
Leaders of the Kurdistan Workers’ Party (PKK), who are centered in the Qandil Mountains in Northern Iraq, have issued a statement saying that its armed units were prepared to resist attacks by the ISIS forces and will guarantee safe passage to Kurds, Arabs, Turkmen, and Armenians who live in Northern Iraq and are fleeing their homes.
The leadership of the autonomous Kurdistan region of Northern Iraq is deploying a large number of Peshmerga military units—which form the country’s armed forces—ahead of the ISIS militants. The PKK militants are coordinating efforts with Peshmergas.