Հայաստանի պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում բարձրացրել է Քեսաբի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակությունը բարձրացրել է Քեսաբի հարցը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը: «Մենք բարձրաձայնեցինք Քեսաբի հետ կապված դեպքերի վերաբերյալ, ներկայացրեցինք մեր ունեցած տեղեկությունները Թուրքիայի կողմից ծահրահեղական ուժերին աջակցության մասին: Այս կապակցությամբ եղավ առարկություն Թուրքիայի պատվիրակի կողմից, թե Թուրքիան չի ֆինանսավորել ծայրահեղականներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Կորյուն Նահապետյանը` հավելելով, որ այդ հարցով իրենք ցանկանում էին պարզել, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել ՆԱՏՕ-ն, որ իր անդամ երկրի` Թուրքիայի կողմից նման գործողություններ չձեռնարկվեն:
Հարցին ի պատասխան, թե ինչ արձագանք եղավ ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցչի կողմից` Կորյուն Նահապետյանը նշեց, որ Թուրքիայի պատվիրակի առարկությունից հետո ուղղակի արձագանք չտրվեց հարցին:
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեժաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Թևան Պողոսյանն էլ նշեց, որ ՆԱՏՕ-ն 28 անկախ երկրիների համագործակցություն է, որտեղ չկա գործընկերոջն ինչ-որ ձևով նեղացնելու ավանդույթ: «Փորձել ակնկալել, որ այնտեղ որևէ մեկը բաց տեքստով Թուրքիայի վրա մատ թափ կտար, անիմաստ էր: Հնարավոր է` փակ դռների հետևում դա արվում է»,-ասաց Թևան Պողոսյանը` ընդգծելով, որ հարցը բարձրացնելն արդեն կարևոր քայլ է:
Մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը Վիլնյուսում կայացել է ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանը:

YEREVAN, JUNE 9, ARMENPRESS. The delegation of Armenia raised the issue of Kessab at the NATO Parliamentary Assembly. During a press conference, this was reported by the Head of the delegation of the National Assembly at the NATO Parliamentary Assembly, RPA Faction MP Koryun Nahapetyan. "We raised Kessab related cases, presented the information we had about the support that Turkey offers the extremist forces. In this regard, there was an objection by the delegate of Turkey, saying that Turkey had not supported the radicals" – as reports "Armenpress", said Koryun Nahapetyan, adding that via this issue, they wanted to find out what steps could be taken by NATO, to stop such actions by its member country – Turkey.
Asked what the reaction of the NATO's representative was, Koryun Nahapetyan noted that after the objection of the Turkish delegate, there had been no reaction to the question at all.
The member of the delegation of Armenia at the NATO Parliamentary Assembly, "Heritage" faction member Tevan Poghosyan said that the NATO is an organization of 28 independent countries, where there is no tradition to offend a partner in any way. To try to anticipate that there someone would shake his finger, in plain text, on Turkey was senseless. Perhaps, it is done behind closed doors" - said Tevan Poghosyan , stressing that to raise the issue is already an important step.