Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմամբ հետաքրքրված են նաեւ իրանցի և սփյուռքահայ գործարարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ-իրանական սահմանի մոտ նոր ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու ծրագիրը կարող է արդյունավետ լինել: Լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը: «Այդ ծրագրով հետաքրքրված են ոչ միայն հայաստանցի և իրանցի, այլև սփյուռքահայ գործարարներ: Այդ տնտեսական գոտում հիմնականում նախատեսվում է ստեղծել հայ-իրանական համատեղ արդյունաբերական ձեռնարկություններ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ասաց նախարարը:
Ճշմարիտյանը մեծապես կարևորում է Իրանի հետ հարաբերությունները. այն Հայաստանի հաստատուն բարեկամ երկիրն է: Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացում Հայաստանի համար ձեռնտու է, հատկապես, եթե դա լինի ազատ տնտեսական գոտի, որտեղ կարող են ներկայացված լինել այնպիսի ոլորտներ, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում:
Տարբեր երկրների հետ արդյունաբերական ենթակառուցվածքների ձևավորման, մեծածախ առևտրի ծավալների խթանման նպատակ հետապնդող «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտու նախագիծը հունիսի 3-ին ներկայացվեց հայ-արաբական գործարար համաժողովի ժամանակ: Կառավարությանը ներկայացված ծրագիրը հիմնականում ուղղված է հարևան երկրների, այդ թվում` Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ արդյունաբերական ենթակառուցվածքների ձևավորմանը, մեծածախ առևտրի ծավալների մեծացմանը, ինչպես նաև Մաքսային միության երկրների հետ կապված ենթակառուցվածքների ձևավորմանը:

Iranian and Armenian businessmen of diaspora are also interested in creation of free trade zone
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. The project of creation of free economic zone near the Armenian-Iranian border can be effective. In a conversation with the reporters, this opinion was expressed by the Economy Minister Karen Chshmarityan. "Not only the Armenian and Iranian businessmen are interested in this project, but also the Armenian businessmen of diaspora. It is planned to establish mainly Armenian-Iranian joint industrial ventures in that economic zone" - as reports “Armenpress”, the Minister said.
Chshmarityan attaches great importance to the relations with Iran. It is a constant friendly country to Armenia. The development of any economic relation with Iran is beneficial for Armenia, especially if it's a free economic zone, where such sectors can be represented that are of mutual interest.
"Syunik" free economic zone project, aimed at the industrial infrastructure development with different countries, wholesale trade promotion, was presented on June 3 at the Armenian-Arab business conference. The project introduced to the Government is primarily aimed at the formation of industrial infrastructure with the neighboring countries, including the Islamic Republic of Iran, increase of wholesale trade volumes, as well as the infrastructures with the Customs Union countries.