Ստվերի դեմ պայքարում հասել ենք լուրջ հաջողությունների. Գագիկ Խաչատրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն իրականացնում է օպտիմալացման ծրագրեր, որի պրատիկան աշխարհում կա, և ֆինանսների նախարարությունն ու պետական եկամուտների կոմիտեն միավորվել են ավելի արդյունավետ աշխատանքի նպատակով:Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով ֆինանսների նախարարության և ՊԵԿ-ի միավորմանը: Նա նշեց, որ աշխարհում օպտիմալացման ծրագրերը կիրառվում են և դա նորմալ երևույթ է: «Ինչ վերաբերվում է սուպերնախարար բառին, ես այդ բառից այդքան էլ չեմ մտահոգվում: Լինել սուպերնախարար, նշանակում է ղեկավարել սուպերնախարարություն և ունենալ սուպերպատասխանատվություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Խաչատրյանը:
Խոսելով ստվերի դեմ պայքարի մասին` նա նշեց, որ փորձելու են անել ամեն ինչ, որ գործարար միջավայրը բարելավվի: «Դա մեր Կառավարությունում քննարկված թեմա է, հասել ենք այնպիսի մի մակարդակի, որ պետք է տնտեսությունն աշխուժացնենք ու ստիպված ենք այդ քայլն անել: Ստվերի դեմ պայքարի ուղղությամբ հասել ենք մեծ հաջողությունների»,-
Նախարարի խոսքով՝ այն, որ լրագրողները ոչ նպատակային հոդվածներ են գրում, դա իրենց կյանքը բարդացնում է: «Խոսում եք իմ բիզնեսների մասին, Հայաստանը փոքր երկիր է, բոլորը բոլորի մասին ամեն ինչ գիտեն, խորհուրդ եմ տալիս չխոչընդոտել, չխանգարել, և դուք կհամոզվեք, թե ինչ լավ գործեր ունենք արած: Մենք ստեղծել ենք մի համակարգ, որը անձերի հետ ոչ մի կապ չունի»,- ասաց Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը նշեց, որ հիմա աշխատում են, որպեսզի ՓՄՁ-ներն իրենց հավատան ու վստահություն լինի: Նա շեշտեց, որ հիմա արտոնությունների շղթա են ուզում ստեղծել, որ հարկային դաշտն ընդլայնվի:

We achieved significant success in fight against “shadow”: Gagik Khachatryan
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The Government carries out optimization projects. Such a practice exists in the world, and the Ministry of Finance and the State Revenue Committee have united for a more effective work. This, in a conversation with the journalists at the National Assembly, was said by the Minister of Finance of the Republic of Armenia Gagik Khachatryan, referring to the unification of the Ministry of Finance and the SRC.
He also noted that the optimization programs are used worldwide and it is a normal phenomenon. "As to the word “super-minister”, I'm not much concerned about that word. To be “super-minister”, means to manage “super-ministry” and to have “super-responsibility”- reports “Armenpress”, citing Khachatryan.
Speaking about the fight against “shadow”, he noted that they will try to do everything to improve the business environment. "It's our Government’s debated topic, we have reached such a level that the economy needs to be activated and we have to do it. We achieved significant success in the fight against the “shadow”.