Հայաստանը ծրագրում է զբոսաշրջային այցելությունների տարեկան առնվազն 5 տոկոսի աճ ապահովել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը զբոսաշրջության ոլորտում պետական քաղաքականության նպատակների և համաշխարհային զբոսաշրջային շուկայում մրցունակության բարձրացման միջոցառումների ծրագրի իրականացմամբ նախատեսում է ապահովելՀՀ զբոսաշրջային այցելությունների տարեկան առնվազն 5տոկոսաճ:Այդ մասին նշված է ՀՀ նոր կառավարության 2014-2017 թվականների ծրագրում, որը հավանության արժանացավ գործադիրի` մայիսի 19-ին հրավիրված արտահերթ նիստում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջազգային զբոսաշրջային շուկայի համար Հայաստանի հասանելիության բարձրացման նպատակով` նախատեսվում է սահմանային անցման գործընթացի դյուրացում, մասնավորապես, մի շարք գործընկեր երկրներիքաղաքացիների համար առանց վիզայի մուտքի ռեժիմի սահմանման նախաձեռնում, տրանսպորտային մատչելիության բարձրացում, բաց երկնքի քաղաքականության արդյունավետ իրականացում՝ ներգրավելով համաշխարհային ճանաչում ունեցող, ինչես նաև «բյուջետային» ավիափոխադրողների, արդյունքում նաև ավելացնելով ավիացիոն փոխադրումների ուղղություններ:
Նախատեսվում է հիմնել նաև Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամ (ՀԶԶՀ` Հայկականզբոսաշրջային արդյունքի մարքեթինգի և խթանման մասնագիտացված կառույց):
Միջոցառումներ կիրականացվեն համայնքներում զբոսաշրջության զարգացման, տեղական ավանդույթների վերականգնման, զբոսաշրջային ներուժի բացահայտման, զբոսաշրջային արդյունքի դիվերսիֆիկացման, նոր զբոսաշրջային երթուղիների ձևավորման և միջազգային ու ներքին շուկայում պատշաճ ներկայացման, այդ թվում՝ ավանդական տոնակատարությունների, փառատոների կազմակերպման ուղղությամբ: Իրանի ու Վրաստանի հետ համատեղ կձևավորվի նաև տարածաշրջանային զբոսաշրջային արդյունք, որը կներկայացվի համաշխարհային շուկայում:

Армения планирует обеспечить рост туристических потоков
Реализация программы правительства по проведению эффективной государственной политики в сфере туризма и повышению конкурентоспособности армянского туризма на международном туррынке призвана обеспечить рост туристических потоков, как минимум, на 5% в год. Об этом говорится в программе нового правительства РА на 2014-2017 годы, которая была одобрена на внеочередном заседании исполнительного органа власти 19 мая.
Как сообщает Арменпресс, с целью повышения туристической привлекательности Армении предусматривается упрощение процесса приграничного контроля, в частности, введение безвизового режима для граждан ряда стран-партнеров, эффективная реализация политики «открытого неба» с привлечением всемирно известных, а также «бюджетных» авиаперевозчиков, увеличение в результате и числа направлений авиарейсов.
Планируется также создание Фонда развития туризма Армении (ФРТА – специализированная структура, занимающаяся маркетингом армянского турпродукта и стимулированием туризма).
Будут инициированы также мероприятия по развитию туризма в отдельных общинах, восстановлению местных традиций, выявлению туристического потенциала, диверсификации турпродукта, формированию новых туристических маршрутов и презентации их на мировом и внутреннем рынках, в том числе путем организации традиционных народных празднеств, фестивалей. Совместно с Ираном и Грузией будет сформирован региональный турпродукт, который и будет представлен на мировом туристическом рынке.