ԱՄՆ-ը պետք է միանա ՆԱՏՕ-ի դաշնակից 11 պետություններին. սենատորները կոչ են արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ՎԱՇԻՆԳԹՈՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և սենատոր Մարկ Քըրքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր բանաձև են ներկայացրել` կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակել` հիմնվելով Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճշմարիտ ճանաչման վրա: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից, բանաձևին են միացել նաև սենատրոներ Բարբարա Բոսքերը և Էդ Մարքեյը: «Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնում սենատորներ Մենենդեսին և Քըրքին Հայոց ցեղասպանության մասին այս առաջադեմ բանաձևն առաջնորդելու համար, որը կոչ է անում ԱՄՆ-ին աջակցել հայ-թուրքական անաչառ և կառուցողական հարաբերությունների կոփմանը` հիմնված Թուրքիայի կողմից դեռևս անպատիժ մնացած հանցագործության ընդունման վրա: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին` մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, որ Սենատի մեր ընկերները կընդունեն ցեղասպանությունների կանխարգելման մասին այս կենսական կարևորության բանաձևը», - ասել է Արամ Համփարյանը :
Բանաձևը ներկայացրած Մենենդեսը հանդես է եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Հայոց ցեղասպանությունը զարհուրելի փաստացի իրողություն է, որ երբեք չի կարող ժխտվել: Ամենախիստ առումներով սույն բանաձևը վերահաստատում է, որ մենք միշտ հիշում ենք այս ողբերգությունը և հարգում անմեղ հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների հիշատակը, որ սպանվել և արտաքսվել են իրենց հայրենիքից: Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ուսուցանվի, ճանաչվի և ոգեկոչվի` նման ոճրագործությունների կրկնությունը կանխելու համար»:
Սենատոր Քըրքը հիշեցրեց, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որի ժամանակ շուրջ 1.5 միլիոն հայեր սպանվեցին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից: «Միայն մի քանի խիզախ վերապրածներ են մնացել, ինչպես 107 ամյա Հելեն Պալոյանը Չիկագոյից, ով կորցրել էր իր ծնողներին և երկու եղբորը: Վերպրածներին և զոհվածների հիշատակը պատվելու համար, ինչպես նաև առաջնորդվելով համամարդկային արժեքներով, ԱՄՆ-ը պետք է վերջապես միանա ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ի դաշնակից 11 պետություններին` պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը»,- իր խոսքում նշել է Քըրքը: Օրենքի բանաձևը մասնավորապես ԱՄՆ Սենատի ուշադրությունը հրավիրում է հետևյալ դրույթների վրա` 2014 թ. սպրիլի 24-ին հիշել և ուսումնասիրել Հայոց ցեղասպանության տարելիցը: ԱՄՆ նախագահը պետք է աշխատի արդար, կառուցողական, կայուն և ամուր հայ-թուրքական հարաբերություններ կուառուցելու ուղղությամբ, որը կներառի Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի լիովին ընդունումը: Նշվում է նաև, որ նախագահը պետք է երաշխավորի, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը պատշաճ գիտակցում և զգայունություն արտացոլի մարդու իրավունքներին, մարդկության դեմ հանցագրոծության, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վերաբերյալ խնդիրենրի նկատմամբ, որոնք վավերագրված են Հայոց ցեղասպանության մասին ԱՄՆ արձանագրություններում:
Զուգահեռաբար` ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դավիդ Վալադոյի, Ադամ Շիֆի և ԱՄՆ կոնգրեսում Հայստանին հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրանկ Փալոնեի ու Մայքլ Գրիմի ներկայացված Հայոց ցեղասպանության արդարության մասին բանաձևն արդեն ունի շուրջ 50 աջակիցներ:

США должны последовать примеру 11 стран-союзников НАТО: американские сенаторы призвали признать Геноцид армян
Председатель комиссии внешних отношений Сената США Роберт Менендес и сенатор Марк Кирк представили новую резолюцию о признании Геноцида армян, призывая президента США продолжить работы по нормализации армяно-турецких отношений, основываясь на признании факта Геноцида армян. Как сообщили Арменпресс в американской группе «Ай Дата» (ANCA), к резолюции присоединились также сенаторы Барбара Боскер и Эд Маркей.
«Американская группа «Ай Дата» выражает признательность сенаторам Менендесу и Кирку за эту инициативу, которая призывает США содействовать установлению конструктивных армяно-турецких отношений, основанных на полном признании Турцией преступления, оставшегося по сей день безнаказанным. В преддверии 100-летия Геноцида армян мы с нетерпением ожидаем, что наши друзья в Сенате примут эту резолюцию, жизненно важную в плане предупреждения геноцидов», - заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Представляя резолюцию, Менендес выступил со следующим заявлением: «Геноцид армян – ужасная реальность, которая никогда не может быть опровергнута. Эта резолюция самым убедительным образом подтверждает, что мы всегда помним об этой трагедии и уважаем память армянских мужчин, женщин и детей, которые были убиты или депортированы со своей родины. Геноцид армян должен изучаться, быть признан и осужден, чтобы предупредить повторение подобных преступлений впредь».
Сенатор Марк Кирк в свою очередь напомнил, что в 2015 году исполняется 100-летие Геноцид армян, в результате которого Османской Турцией было убито 1,5 миллиона армян. «Осталось только несколько смельчаков, переживших Геноцид армян, таких, как 107-летняя Хелен Палоян из Чикаго, которая потеряла своих родителей и двух братьев. Чтобы почтить память погибших и уважить тех, кто пережил Геноцид армян, а также руководствуясь общечеловеческими ценностями, Соединенные Штаты должны присоединиться к 11 государствам-союзникам НАТО, официально признавшим Геноцид армян», - заявил Кирк.
Параллельно, «Акт об истине Геноцида армян и справедливости», представленный американскими конгрессменами Майклом Гриммом, Адамом Шиффом, Дейвидом Валадоном и Фрэнком Палоне в Палату представителей Конгресса США, имеет уже около 50 сторонников.